UA / RU
Підтримати ZN.ua

Набув чинності закон про Вищий антикорупційний суд

Деякі положення почнуть діяти з початком роботи суду.

Закон "Про Вищий антикорупційний суд", підписаний 11 червня президентом Петром Порошенком, у четвер, 14 червня, набув чинності. Закон був прийнятий Верховною Радою 7 червня і опублікований у парламентській газеті "Голос України" у номері за 13 червня.

Згідно з перехідними положеннями, закон вступає в силу на наступний день після публікації, за винятком деяких положень, які набирають чинності з початком роботи суду.

Згідно з текстом законопроекту в редакції другого читання, Вищому антикорупційного суду (ВАКС) будуть підслідні кримінальні провадження щодо корупційних злочинів, передбачених у примітці ст. 45(1) Кримінального кодексу України, ст. 206(2), 209, 366(1) КК.

Претенденти на посаду судді будуть подавати до комісії документи для участі в конкурсі. Для оцінки доброчесності кандидатів і допомоги у підготовці рішення щодо призначення суддів Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) на шість років сформує Громадську раду міжнародних експертів. Згідно з остаточними поправками, рада буде складатися з шести членів, а не сім, як це передбачала редакція законопроекту до другого читання.

Членів громадської ради буде призначати ВККС на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, відповідно до міжнародних договорів.

Громадська рада міжнародних експертів може ветувати кандидатуру судді антикорупційного суду, якщо таке рішення підтримають не менше трьох членів Ради з шести. Це можна подолати вето на спільному засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів (що складається з 22 членів) Ради експертів більшістю голосів. Однак за подолання вето повинні висловитися мінімум три члена ради.

Закон також пропонує президенту України внести до Верховної Ради ще один технічний законопроект – про створення Вищого анктикоррупционного суду.

Пізніше в підписаному і опублікованому законі "Про Вищий антикорупційний суд" виявили норму про те, що вироки щодо кримінальних справ, які вже направлені в суди першої інстанції, не підлягають перегляду в апеляційній палаті ВАС. Апеляційні скарги по цих справах повинні розглядати апеляційні суди, навіть якщо Вищий антикорупційний суд до того часу вже запрацює. Фактично ця правка виводить з розгляду ВАС всі нинішні резонансні справи щодо підозрюваних у корупції колишніх та чинних високопосадовців: екс-голови ДФС Романа Насірова, екс-депутата Миколи Мартиненка, фігурантів "газової справи", включаючи депутата-втікача Олександра Онищенка, "бурштинових депутатів" Борислава Розенблата та Максима Полякова, мера Одеси Геннадія Труханова та його заступників тощо.

Нагадаэмо, що президентський законопроект про антикорупцыйний суд у другому читанні та в цілому підтримали 315 народних депутатів. За закон проголосували більшість фракцій і депутатських груп за винятком "Опозиційного блоку" і "Радикальної партії".

Детальніше про законопроект читайте в матеріалі Анастасії Красносільської "Антикорупційний суд: за що проголосував парламент" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".