UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Може знищити судову реформу": У Венеційській комісії розкритикували законопроєкт про ВККС

Джанні Букіккіо заявив, що ВККС не може бути пов’язана з нереформованою ВРП.

Зміни, які Верховна Рада підготувала до закону щодо судоустрою та статусу суддів, знищать судову реформу, заявив директор Венеційської комісії Джанні Букіккіо під час пресконференції Democracy in action: Zero corruption conference. Він також заявив про те, що необхідно якнайшвидше перезапустити органи суддівського самоврядування в Україні. Однак, за словами Букіккіо, не можна покладатися на органи, які себе вже скомпрометували.

“Ми підтримуємо пропозицію створити змішаний національно-міжнародний орган – конкурсну комісію для відбору нових членів ВККС. Метод створення цієї конкурсної комісії має бути наближеним до моделі, що довела успіх при створенні Вищого антикорупційного суду", - заявив Букіккіо.

Президент Венеційської комісії наголосив, що ВККС не може бути пов’язана з Вищою радою правосуддя до того моменту, поки ВРП не реформують та не відбудеться відбір її членів.

“На жаль, закон 3711-д у тому вигляді, що схвалений до другого читання, не відповідає рекомендаціям Венеційської комісії, ми його не підтримуємо", - заявив Букіккіо.

Він також заявив про те, що критично важливим є створення нової Вищої Ради правосуддя за прозорою процедурою. Це повинно відсіяти недоброчесних суддів.

“Склад Вищої ради правосуддя має бути переглянутий до того, як йому довірять призначення ВККС. Це обов’язкова умова, інакше судова реформа буде приречена”, - заявив Букіккіо.

Читайте також: Антиконституційні дії, навіть для викорінення корупції, не можуть бути засобом врегулювання кризи – президент Венеційської комісії

У жовтні минулого року Венеціанська комісія затвердила звіт щодо законопроєкту та деяких інших законів, яким визначено важливі аспекти діяльності Верховного суду та органів судового врядування. Загалом, Венеціанка підтримала необхідність швидкого запуску ВККС, але зазначила, що проєкт №3711 треба суттєво доопрацювати.

Профільний комітет Ради зобов'язався врахувати рекомендації Венеціанської комісії.  Однак, у результаті вони звели нанівець роль міжнародних експертів у відборі членів ВККС та передали всю владу нереформованій Вищій раді правосуддя.

Навіщо потрібно продовжувати співпрацювати з міжнародними експертами і давати їм право вирішального голосу при відборі членів Етичної ради ВРП? Чому тільки за допомогою європейських інституцій можна продовжити реформу і перемогти опір сформованої системи і її внутрішніх бенефіціарів? Відповіді на ці та інші питання читайте у матеріалі Сергія Козьякова «Навіщо судовій системі міжнародні експерти?»

Водночас Роман Куйбіда у статті для ZN.UA зазначив, що насправді законопроєктом №3711-д хочуть законсервувати проблему залежності суддів та сформувати ВККС у «ручному» режимі. Детальніше читайте у статті «Такий зручний ручний суд».

Детальніше в ексклюзивному інтерв'ю глави Венеціанської комісії Джанні Букіккіо для ZN.UA.