UA / RU
Підтримати ZN.ua

Місцеві вибори в Запоріжжі: чинний мер Буряк випереджає кандидата «СН» з великим відривом

Час і обставини спрацювали на його користь, дозволивши заявити про похід у міськраду з власною партією.

Запоріжжя - четверте місто (після вже описаних в проєкті ZN.UA «Країна по поличках» Дніпра, Краматорська та Житомира), де мер, прийшовши до влади на політичних і фінансових ресурсах великого бізнесу, посилившись під час децентралізації і протистояння зі слабким Центром, створює свою партію і йде на другий термін.

А в Запоріжжі сталося саме так. Чинний міський голова і кандидат в мери Володимир Буряк в 2015 році пересів у крісло мера з крісла головного інженера «Запоріжсталі» під щільним патронатом ключового акціонера «Метінвесту» Ріната Ахметова.

Час і обставини спрацювали на користь чинного міського голови. Отримавши чималі гроші і повноваження в процесі децентралізації, Буряк почав поступово відходити від Ахметова і вже навесні 2020 року оголосив про створення в місті нової депутатської групи «Єднання», до якої увійшли залишки «ЄС», «УКРОПу» і всі депутати «Нашого краю» і «Опозиційного блоку», які повірили у силу Буряка.

Підтримка Ахметовим в Запоріжжі партії «Порядок» і її лідера - ексгендиректора Авдіївського коксохіму Муси Магомедова лише підтверджує публічний вихід Буряка з орбіти «Запоріжсталі» і «Метінвесту».

Водночас ставка Ахметова на Магомедова буквально до з'їзду «Слуги народу» ішла дублем із можливим його висуненням кандидатом в мери від партії влади. Але в історію несподівано вклинилися корінні «запорізькі» заступник глави ОПУ Сергій Трофімов і міністр інформаційних технологій Михайло Федоров.

Це крило не хотіло «зливати» рідне місто під Ахметова і планувало свою гру з кандидатом - відомим у місті гумористом Русланом Ханумаком.

Однак очільникові Офісу президента Андрію Єрмаку вдалося передавити «хотєлки» свого зама. Як наслідок - непрохідний депутат «Нової політики» Віталій Тишечко - колишній співробітник одного з підрозділів «Мотор Січ» - став кандидатом в мери Запоріжжя від партії влади. А прізвищеа Муси Магомедова взагалі не з'явилося в списку кандидатів в мери.

Як кандидата в мери від «Слуги народу» Тишечко представив президент Володимир Зеленський. Втім, очевидно, що ставка Банкової на непрохідного Тишечка (6%) більше схожа на гру в піддавки, метою якої є потрапляння до міськради.

До останнього моменту очікувалося, що в боротьбу за мерське крісло поруч із незаперечним лідером рейтингів Володимиром Буряком (55%) уп'яте вступить колишній «регіонал» і народний депутат, багаторічний голова місцевого партійного осередку «ОПЗЖ» Володимир Кальцев. Не вступив.

Віталій Рябцев, у 2020 році очолив міський осередок «Батьківщини», - теж кандидат з 2% в запасі.

Є свій кандидат Валерій Прозапас і у «Європейської Солідарності», що несподівано вистрілила. Чому не балотується керівник фракції «ЄС» в міській раді Запоріжжя Олександр Константинов, який має нехай і мінімальний, але хоча б видимий рейтинг у 2% - питання риторичне. У Запоріжжі балотується виключно Володимир Буряк. Всі інші потім з ним товаришують.

Рейтинги інших кандидатів виглядають наступним чином: Ігор Артюшенко - 5%, Олександр Константинов - 2%, Сергій Барбашін - 1%, Муса Магомедов - 1%.

 

Соціологи підтверджують, що «Єднання» впевнено проходить в міську раду обласного центру, хоча і не з першим результатом (за даними опитування Міжнародного республіканського інституту (IRI), який проводила компанія Info Sapiens, у партії мера 14%), поступаючись лише «Слузі Народу »(25%) і несподівано - «ЄС» (15%). «Опозиційна платформа-За життя» поступово здувається і має такий самий відсоток, як і партія Буряка.

У «Партії Шарія» в Запоріжжі 7% прихильників, «Батьківщини» - 3%. Рейтинг «Голосу», «Сили і честі», «Опозиційного блоку» і «Радикальної партії Олега Ляшка» завмер на позначці в 2%.

ВО «Свобода», «Українська стратегія Гройсмана», «Громадянська позиція», «Самопоміч» та «Партія Порядок» користуються підтримкою 1% містян.

Партію влади підтримує переважно «золота молодь»: 52% виборців віком від 18 до 29 років, 28% з яких відзначили, що грошей вистачає практично на все, крім купівлі нерухомості, ще 27% заявили, що грошей вистачає, але не на покупку дорогих речей, 23% практично ні в чому собі не відмовляють. Чоловіків серед виборців «слуг» 23%, жінок -21%.

Виборець «ЄС» - людина віком 50-59 років (23%) середнього достатку (15% практично ні в чому собі не відмовляють, 17% можуть купити все, крім нерухомості, ще 15% бракує грошей на дорогі покупки). Чоловіків і жінок серед них порівну - по 13%.

Партію Володимира Буряка «Єднання» підтримують молоді запорожці (14% у віковій групі 30-39 років), 20% з них вистачає грошей на повсякденні потреби, але не вистачає на купівлю нового одягу, ще 22% ні в чому собі не відмовляють. Жінок значно більше - 15% проти 9% чоловіків.

За «ОПЗЖ» готові проголосувати люди старші за 60 років (27%) різного фінансового стану: 15% вистачає грошей на все, стільком же опитаним - тільки на повсякденні потреби, а ось купівля нового одягу завдає відчутного удару по гаманцю. Чоловіків і жінок серед виборців майже порівну: 13% і 12% відповідно.

ZN.UA

Однак сформований розклад не скасовує подальшої співпраці «нової» (на чолі з Буряком) і «старої» еліт в міській раді. Куди, очевидно, пройдуть «ОПЗЖ» разом зі «слугами», «ЄС» і «Батьківщина».

Основними факторами, що впливають на вибір політсили, запорожці називають солідарність з позицією партії у загальноукраїнських питаннях (37%) і симпатію до лідера (20%). На третьому місці - позиція політсили щодо місцевих питань (11%).

Вісім відсотків опитаних повідомили, що їм подобаються висунуті партією кандидати в мери і депутати міськради, ще 11% вважають її кращою альтернативою чинній місцевій владі. І лише 2% опитаних містян повідомили, що при виборі орієнтувалися на програму політсили.

Опитування проведене соціологічною компанією Info Sapiens на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI). Дані збиралися в місті Запоріжжя 17-20 вересня 2020 року методом телефонного інтерв'ю (CATI). Розмір вибірки становить n = 600 постійних жителів міста віком від 18 років. Вибірка є репрезентативною. Статистична похибка не перевищує 4%.

*Це дослідження стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, висловлені в цьому документі, належать авторам і не обов'язково відображають погляди USAID або уряду Сполучених Штатів Америки.

Читайте також: У Запоріжжі чиновник ОДА затриманий на хабарі в 15,5 тис гривень

Повну версію матеріалу в форматі лонгріда, можна подивитися тут.

Матеріал «Країна по поличках. ЗАПОРІЖЖЯ» публікується в рамках нового проєкту ZN.UA «Країна по поличках», присвяченого місцевим виборам в Україні. Весь проєкт доступний українською і російською мовами.