UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конституційний суд розглядає звернення Новинського щодо мови

Чи приймуть сьогодні рішення з цього приводу - невідомо.  

Конституційний суд України на закритому пленарному засіданні продовжує розгляд справи за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо конституційності Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Про це йдеться в порядку денному КСУ.

Відзначається, що уповноважені за дорученням - народні депутати Вадим Новинський і Олександр Долженков. Доповідач - суддя Головатий.

"Суб'єкт права на конституційне подання вважає, що положеннями ряду статей Закону N 2704-VIII порушуються права громадян на використання рідної мови, обмежується доступ громадян, наприклад, до культурної продукції на рідній мові, створюється атмосфера нетерпимості до мовного різноманіття, історично властивого єдиному багатонаціональному народу України, не регулюється порядок застосування мов національних меншин в Україні, розвиток використання i захист яких гарантована з боку держави, в цілому суперечить положенням статей 10, 11, частини першої статті 20, частини третьої статті 22, частин першої-другої статті 24 Конституції України ", - йдеться в тексті доручення.

Чи буде прийматися сьогодні рішення з цього приводу - невідомо. В КСУ йде обговорення.

Читайте також: КСУ у четвер продовжить розглядати у відкритому режимі подання щодо мовного закону

7 липня Велика палата Конституційного суду України на пленарному засіданні у формі усного виробництва почала розглядати конституційність мовного закону.

Під час засідання представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив про те, що депутатське подання щодо нібито неконституційності закону штучно прив'язане до мовного питання.

При цьому, за словами представниці Верховної Ради в КСУ Ольги Совгір, коли суд виноситиме рішення щодо конституційності закону, то повинен врахувати висновки Венеціанської комісії щодо відповідного документа.

Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила у другому читанні і в цілому закон про забезпечення функціонування української мови як державної, згідно з яким українська мова затверджена як головна у функціонуванні в держустановах і суспільстві. За закон проголосували 278 депутатів. Категорично проти прийняття закону виступили фракції "Опозиційний блок" і "Відродження", які після голосування заблокували підписання законопроекту. 

14 травня Рада відхилила відповідну постанову і після підписання закону спікером, його підписав п'ятий президент Петро Порошенко

Однак, чинний президент Володимир Зеленський вважає, що мовне питання в Україні нібито не стоїть. Зеленський заявив, що в Україні багато національних меншин, “для яких рідна мова – не українська". Водночас гарант стверджує, що всі громадяни країни повинні знати державну мову.