UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європейський центральний банк підняв відсоткові ставки одразу на половину пункту

ЄЦБ жертвує темпами розвитку, щоб приборкати інфляцію. А НБУ тим часом підняв ставку з 10 до 25% та нещодавно обвалив курс гривні також на 25%, надавши інфляції небувалого прискорення.

Європейський центральний банк у четвер уперше за 11 років підняв відсоткові ставки на більшу, ніж очікувалося, висоту — на піввідсотка, слідом за Федеральною резервною системою США (0,75% ) та іншими великими центральними банками для боротьби з високою інфляцією.

Цей крок веде до подорожчання кредитів і виникають питання: чи це не приведе до рецесії найбільших економік і чи не надто висока ціна боротьби з інфляцією?

Очікується, що за підвищенням ставки ЄЦБ на 0,5% для 19 країн, які використовують євро, буде ще одне підвищення у вересні, можливо, ще на півпункту. Президент банку Крістін Лагард заявила про підвищення на чверть пункту буквально минулого місяця, коли інфляція досягла рекордних 8,6%.

Вона сказала тоді, що підвищення ставки було одноголосним, оскільки "інфляція залишається небажано високою і, як очікується, залишатиметься вищою за наш цільовий рівень протягом деякого часу". При цьому Лагард заспокоїла, що економічні прогнози не вказують на рецесію цього чи наступного року, але вона визнала, що попереду маячить невизначеність.

"Економічна активність уповільнюється. Необґрунтована агресія Росії щодо України продовжує гальмувати зростання", — сказала голова ЄЦБ на нещодавній прес-конференції. Вища інфляція, обмеження пропозиції та невизначеність "суттєво затьмарюють перспективи на другу половину 2022 року і далі".

Підвищення ставок сприймається як стандартні ліки від надмірної інфляції. Однак, ускладнюючи отримання кредитів, підвищення ставок може уповільнити економічне зростання, що є основною проблемою як ЄЦБ, так Федеральної резервної системи США.

ФРС підвищила ставки на три чверті пункти у червні і може зробити це ще раз на своєму наступному засіданні. Банк Англії почав марш вгору в грудні, і навіть центральний банк Швейцарії здивував своїм першим за майже 15 років підвищенням ставки минулого місяця (яка, проте, залишилася негативною).

Читайте також: Швейцарський Нацбанк підвищив відсоткову ставку вперше за 15 років

Метою всіх центральних банків є зниження інфляції до прийнятного рівня. Для ЄЦБ це 2% на рік без впадання економіки в рецесію. Це важко зробити правильно, оскільки центральні банки розгортають десятиліття дуже низьких ставок і низької інфляції.

"Найцінніше благо, яке ми можемо забезпечити і яке ми маємо забезпечити, - це стабільність цін. Тому ми маємо знизити інфляцію до 2% у середньостроковій перспективі. Це імператив", — сказала Лагард. — І настав час виконати його".

Нагадаємо, на початку червня Нацбанк України підняв ключову ставку з 10 до 25%. А буквально цього ранку обвалив офіційний курс гривні на 25% — до 36,56 грн/дол. При цьому курс валют в обмінниках за кілька годин зріс до 40 гривень за долар. Така “різновекторність” дій НБУ з одного боку зупинила економіку країни, що страждає від російської агресії, а з іншого — підштовхнула інфляцію і пограбувала її громадян, оскільки слідом за дорогим доларом пропорційно злетять ціни буквально на все. Ось тільки пенсії та зарплати "злетять" навряд чи. Тобто крім ракетних ударів рашистів отримаємо інфляцію до 75%. А це вже практично “гіпер”. Чи можна списати на війну?

Читайте також: Економіка воєнного часу чи економіка кризи?