UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава правового комітету звинуватив НАБУ і МВС в бездіяльності по відношенню до суддів

Можна розпускати і заново збирати ВККС, ВРП, але якщо не буде працювати закон щодо самих суддів, - все марно. Потрібен батіг і пряник. І якщо пряник (високі зарплати і пенсії) суспільство суддям дало, то батіг - ні.

Глава правового комітету Андрій Костін назвав три основні сигнали від влади, на які реально можуть відреагувати судді. Це унікально високі зарплати, робота Вищої ради правосуддя і діяльність антикорупційної вертикалі. Про це Костін заявив в інтерв'ю ZN.UA.

"По-перше, один з основних маркерів був передбачений ще до нас. Йдеться про унікально високу зарплату суддів, яка в десятки разів перевищує середню по країні. Саме після цього і повинен був відбутися результат тих суддів, які б зрозуміли, що далі працювати по-старому не можна", - сказав глава правового комітету.

Другим таким маркером, за його словами, є робота Вищої ради правосуддя.

"Коли суддя буде бачити, що там працюють чесні люди, у яких рука не здригнеться прийняти справедливе рішення щодо будь-якого судді, все встане на свої місця", - упевнений Костін.

Третій сигнал - діяльність антикорупційної вертикалі - САП, НАБУ, НАЗК, ВАКС.

"На мій погляд, судді, яких, скажімо так, не повинно бути в цій професії, не бояться антикорупційних органів. Ми можемо десять разів розпустити й заново зібрати ВККС, ВРП та інших, але якщо не працюватиме закон стосовно самих суддів — усі зусилля можуть виявитися марними. Тобто потрібен батіг і пряник. І ось пряник (високі зарплати та пенсії) суспільство суддям дало, а батога немає. ВРП — у кожному разі, м'який батіг, а ось правоохоронна система має спрацьовувати жорстко та миттєво", - пояснив Костін.

На думку глави правового комітету, правоохоронна система за всі роки ні політикам, ні суспільству, ні журналістам не запропонувала жодних доказів корумпованості членів ВРП.

"Антикорупційний блок складається з незалежних інституцій. Ну це ж нонсенс, коли вся країна стежить за тим, як пан Буккікіо говорить президентові про необхідність спочатку очистити корумповану ВРП, а в президента немає на руках жодного вироку суду чи хоча б матеріалів розслідування кримінальної справи щодо його членів. Я не заперечую важливості кейса ОАСК, але повернімося від якихось конкретних кейсів і прізвищ до системи, - сказав Костін. - Судді на етапі створення антикорупційних органів їх побоювалися, тепер — ні. Бо антикорупційний блок і правоохоронна система загалом не показують того результату, якого від них очікує суспільство ".

Він акцентував на тому, що судді повинні чітко розуміти правила гри. А якщо їх постійно міняти, "розмахуючи палицею кваліфікаційних оцінювань і іншим", то підуть якраз професіонали.

"Такі «реформи» дають зворотний ефект: система звільняється від кращих. Залишаються ті, хто сподівається пристосуватися й отримати вигоду, незалежно від правил і від влади. Насправді всі кваліфікаційні оцінювання та конкурси — досить принизлива, нервова й важка процедура. Яку ти проходиш, а потім раптом розумієш, що нічого не змінилося: в сусідньому кабінеті сидить той самий колега-хабарник. У такій ситуації для адекватної людини вихід один: відставка і висока пенсія. Доки не діятиме принцип невідворотності покарання по всій системі, наші розмови залишаться просто розмовами", - пояснив Костін.

Читайте також: З'їзди суддів можуть заблокувати судову реформу і не дати очистити ВСП — Костін

Президент Зеленський, максимально посиливши РНБО і, по суті, ввівши режим санкцій правосуддя, в своїх інтерв'ю прямо заявляє, що більше не може чекати, поки розгойдаються інші гілки влади. ВРП як головний орган суддівського самоврядування не дає згоди на відсторонення глави ОАСК Вовка, а парламентська монобольшінсь ховає президентські законопроекти, які повинні «включити» судову реформу. Справедливість не те що не наступила, а ще далі відсунулася від громадян, які повірили Зеленському.

Але чи тільки справа в парламенті і судах? Чи збігаються публічні і непублічні сигнали Банкової чи ми все-таки спостерігаємо за договірними матчем? Про це Інна Ведернікова говорила з главою парламентського комітету з питань правової політики Андрієм Костіним.