UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гармаш порівняв пропозицію Зеленського щодо опитування з передвиборчою провокацією

"Не можна такі специфічні питання перетворювати в політтехнологію із залучення людей на виборчі дільниці. Не можна робити їх предметом передвиборчих політичних баталій".

Включення питання про вільну економічну зону Донбасу у всеукраїнське опитування, про яке напередодні повідомив президент Володимир Зеленський, дуже нагадує передвиборчу провокацію. Таку думку на своїй сторінці в Фейсбук висловив представник від ОРДЛО у ТКГ в Мінську Сергій Гармаш. 

За його словами, питання "дієвої реінтеграції" окремих районів Донецької та Луганської областей, які зараз знаходяться під окупацією РФ, сьогодні залежить від передвиборчих маніпуляцій тих сил, які беруть участь у виборах. 

«Не можна такі специфічні питання перетворювати в політтехнологію із залучення людей на виборчі дільниці. Не можна робити їх предметом передвиборчих політичних баталій. Я вже не кажу про те, що будь-яка відповідь на питання не наповнене конкретним змістом, можна використовувати, знову ж таки, в маніпулятивних цілях», - написав Гармаш. 

Те, як Зеленський подав дане опитування, Гармаш назвав "передвиборчою провокацією" - коли спочатку змушують хвилюватися через контроверсійність заяви, а згодом дають нормальне пояснення. 

«Так, ВЕЗ на вільній території Донбасу потрібна, тому що територія економічно деградує, а люди їдуть - мотивація, опублікована Офісом президента цілком зрозуміла і прийнятна... Відчув себе об'єктом маніпуляцій», - сказав він.

Читайте також: Зеленський міг запровадити жорстке покарання для топкорупціонерів ще рік тому – Гриценко

13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з’явилося відеозвернення президента Зеленського до українців, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування», яке е фактично стане першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.

Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Прийнятий за часів Януковича Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі на розгляді у парламенті.

Згодом в Офісі президент пояснили: пропозицію буде реалізовано у формі опитування, намети волонтерів будуть встановлені не на території виборчих дільниць, а біля них. До того ж, участь в «опитуванні» буде добровільною. І на відміну від законного референдуму, у цього опитування «не буде прямих юридичних наслідків».

Джерела ZN.UA на Банковій розповіли, що для проведення опитування планується надрукувати п'ять мільйонів бюлетенів. Питання щодо статусу Криму та Донбасу, імовірно, не ставитимуться, а теми будуть орієнтовані на молодь як на електоральне ядро «Слуги народу». А перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук припустив, що деякі з них згодом можуть стати питаннями всеукраїнського референдуму.

У Комітеті виборців України зазначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому. У Центрвиборкомі наголосили на тому, що займаються виключно організацією місцевих виборів і у підготовці «загальнонаціонального опитування» участі не беруть.

На початку вересня 2020 року голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко з товаришами вніс до парламенту законопроект, що пропонує наділити Центральну виборчу комісію новими повноваженнями - проводити опитування громадської думки на виборах. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте в статті Тетяни Силіної «Питання до опитування» для читачів ZN.UA.