Новий закон України "Про освіту" істотно порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, вважає міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
Як повідомляє прес-служба уряду Угорщини, Сійярто планує ініціювати наступного понеділка на нараді міністрів закордонних справ країн-членів ЄС у Люксембурзі перегляд цієї угоди з Україною.
Зазначається, що міністр закордонних справ Угорщини відвідав Ужгород, де провів зустріч з керівниками організацій угорців та керівниками історичних церков для узгодження точок зору. Сійятро заявив про те, що новий український закон створює гіршу ситуацію в освіті для угорців та представників інших нацменшин в Україні, ніж у часи СРСР.
Політик стверджує, що сторони прийшли до висновку про те, що чинний закон робить неможливою діяльність угорських шкіл і відбирає право навчатися рідною мовою учням середніх і старших класів. На думку міністра, таким чином Україна порушує раніше взяті на себе міжнародні зобов'язання. Сійярто вважає, що єдиним засобом впливу на Україну є збільшення міжнародного тиску на Київ.
Він також висловив задоволення розмовою з головою Закарпатської ОДА Геннадієм Москалем, який виступив на захист закарпатських угорців. Крім того, міністр позитивно оцінив резолюцію обласної ради Закарпаття про захист культурно-освітніх прав нацменшин.
Як повідомив раніше постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба, експерти Ради Європи позитивно оцінили реформу освіти в Україні.
Раніше Болгарія, Греція, Румунія та Угорщина закликали Україну не вводити в дію положення закону про освіту щодо мови навчання. Вони виступили проти навчання в українських школах тільки державною мовою, а також звернулися до Ради Європи та ОБСЄ через цей закон.
Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Згідно із статтею 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти почнуть вчитися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін направив закон "Про освіту" на експертизу у Венеціанську комісію.
Детальніше про мовні норми закону "Про освіту" та реакцію на цей закон деяких країн читайте в матеріалі Василя Балушка "Донбас" і "Крим" на заході України?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".