UA / RU
Підтримати ZN.ua

Депутат повідомив подробиці "хакерського злому" реєстру електронних декларацій

Декларацію члена НАПК Руслана Рябошапки підкріплена електронним підписом дочірнього підприємства Держспецзв'язку.

Технічні співробітники Національного агентства з питань запобігання корупції мають інформацію, що електронний цифровий підпис, корою скріплена фальшива декларація члена НАПК Руслана Рябошапки, є тестовою і сертифікована державним підприємством "Українські спеціальні системи".

"Технічні представники агентства пояснили мені, що за технічними даними ключ був створений державним підприємством УСС. Цю інформацію видно, якщо зайти в систему з комп'ютера, підключеного до "закритого контуру", під паролем адміністратора", – повідомив народний депутат від "Батьківщини" Олексій Рябчин в коментарі "Європейської правді" у п'ятницю, 19 серпня.

Політик уточнив, що УСС є дочірнім підприємством Держспецзв'язку, а також повідомив, що в НАЗК заперечують злом системи.

"Навіть без глибоких знань ясно, що ми не можемо говорити про хакерський злом. Не було злому і зміни декларації, поданої раніше Рябошапкою. Мова йде про використання ключів, які доступні тільки в режимі тестової експлуатації", – додав Рябчин.

Депутат назвав розміщення фальшивої декларації спробою дискредитувати систему електронного декларування.

Аналогічну точку зору пізніше висловив Руслан Рябошапка.

"Дискредитувати систему не вдалося, дискредитувати державу та її інститути – навпаки", – написав член НАЗК на своїй сторінці в Facebook.

Раніше в п'ятницю народні депутати Антон Геращенко ("Народний фронт") та Іван Винник ("Блок Петра Порошенко") повідомили про злом реєстру електронних декларацій і розміщення на сайті фальшивої декларації члена НАЗК Руслана Рябошапки, в якій відображено отримання ним 20 мільйонів гривень від фіктивної фірми. Розробники системи, в свою чергу, заявили, що злому не було, а для розміщення декларації був використаний тестовий ключ.

Читайте також: Мін'юст наполягає на повторній подачі чиновниками е-декларацій після перезапуску реєстру

Нагадаємо, 15 серпня розпочав роботу реєстру електронних декларацій, незважаючи на відмову Держспецзв'язку видати необхідний атестат відповідності.

Запуск системи електронного декларування в "тестовому режимі" розкритикували в ЄС і міжнародних організаціях, закликавши український уряд оперативно усунути недоліки адміністративного і технічного характеру.

15 березня Верховна Рада прийняла останній безвізовий закон про електронне декларування доходів і майна посадовців. Законопроект №3755 про особливості надання посадовими особами декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в 2016 році з пропозиціями президента України Петра Порошенка підтримали 278 народних депутатів.

Детальніше про електронне декларування читайте в статті Юлії Самаєвої "Загальне декларування: гра з нульовою сумою" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".