Ввечері 10 жовтня під будинком президента України Володимира Зеленського у Конча-Заспі на Київщині розпочалася акція протесту, повідомляє «Суспільне».
У ній беруть участь близько 100-150 активістів, біля будинку чергує кордон з кількох десятків правоохоронців, стягувати силовиків почали за кілька годин до початку акції.
«Банкова продовжує узурпацію влади. Політичне керівництво країни саботує розслідування «Вагнергейту». Влада бреше про офшори Зеленського. Коломойський повертає свій вплив, а країну ведуть до геополітичного розвороту на Схід. Вас теж це все задовбало? Тоді долучайтеся до протесту!», – закликали організатори.
Активісти влаштували автопробіг від ТЦ «Магеллан» до будинку президента. На під’їздах до Конча-Заспи на учасників пробігу вже чекала поліція. Організатори акції пообіцяли протестувати мирно, якщо «якщо не буде провокацій від тітушок, влади, поліції».
Протестувальники принесли плакати «Тебе судитимуть за вагнергейт», «Це вже навіть не Квартал-95, а аншлаг-аншлаг», та інші. А також розгорнули біля будинку кілька банерів, в яких натякнули на можливість притягнення президента до кримінальної відповідальності за статтею «державна зрада».
«Наше завдання – показати, що події останніх 10 днів, з тим що президент зізнався у телефонуванні Лукашенку і попереджені про «вагнерівців», справою Мецгера, нападом на журналістів, з «Офшорами-95» – це далеко виходить за межі поведінки влади. У нас немає як таких політичних вимог, оскільки вони недоречні на тлі такої кількості проблем», - пояснив співорганізатор акції, лідер партії «Демократична сокира» Юрій Гудименко.
Інший співорганізатор заходу, представник «Руху опору капітуляції» Ілля Кононов назвав пробіг «автомаршем розлючених громадян». За його словами, причин для проведення такого заходу вистачає. У подальшій розмові з журналістами він закидав владі ті самі проколи, що й Гудименко.
Президент до протестувальників не вийшов. Насамкінець акції активісти запалили фаєри.
Водночас під будинком лідера «Європейської солідарності» Петра Порошенка у селищі Козин на Київщині активісти продовжили розпочату напередодні акцію. Протестувальники принесли гарбузи та розгорнули банери із зображенням Порошенка і проросійського політика Віктора Медведчука.
«Порошенко покривав Медведчука. Вимог немає, головна – показати нашу позицію, що ми проти Порошенка», - розповів журналістам учасник акції, 20-річний студент з Києва.
«Прийшли на акцію, щоб звернули увагу на те, що Петро Олексійович Порошенко причетний до Медведчука, а по Медведчуку зараз відбувається судовий процес, до нього треба і Порошенка долучати. Найголовніша вимога – звернути на це увагу. Це моя позиція», – каже інший учасник протесту.
Одночасно з мітингом проти Порошенка біля його будинку триває акція прихильників політика. Її учасник Віталій Мартинюк заявив, що вийшов проти «вакханалії і свавілля» в країні.
У Козині чергують понад 100 поліцейських та спецпризначенців, сьогодні обидві акції тривають без суттєвих порушень. На місці події перебуває керівництво ГУНП в Київській області та Обухівського РУП.
У ніч з 9 на 10 жовтня між учасниками акції неодноразово виникала штовханина, яку поліція регулярно припиняла. На одного з порушників склали протокол за статтею 173 КУпАП – дрібне хуліганство.
Співзасновник «Демократичної сокири» Віктор Трегубов вважає, що акції під будинками Зеленського і Порошенка пов’язані між собою.
«Ми оголосили про це (акцію протесту – ред.) у п'ятницю. Наступного ж дня почалася облога помістя Порошенка у Козині. Маємо певну підозру, що це симетрична відповідь (голови Офісу президента Андрія) Єрмака, бо в його світі анонімних телеграм-каналів ми працюємо на Порошенка, а отже і мститися треба саме йому», - пише він у Fаcebook.
Втім, за словами Трегубова, активісти організували акцію у Конча-Заспі з власної подачі.
Суть держави ХХІ століття не в тому, щоб її було багато в житті людей, а в тому, щоб її нечисленні інститути були просто сильними. Саме баланс різних гілок влади створює ефективну систему стримувань і противаг – двигун розвитку суспільства.
В Україні ситуація протилежна: «колективний Зеленський», з одного боку, «прийшов на один термін» і «не тримається за владу», з іншого – примножує повноваження і зазіхає на невластиві президенту функції.
Але причетні до узурпації мають пам'ятати: абсолютна влада не веде до «країні в смартфоні», вона створює левіафана. Подробиці – у статті Омеляна Тарнавського «Колективний Зеленський: від демократичної республіки до неосвіченого абсолютизму?» для читачів ZN.UA.