UA / RU
Підтримати ZN.ua

Золота інвестиція за умов війни: як захистити свої заощадження

Автор: Артур Федорчук

Традиційно світові ціни на золото зростають, коли посилюється економічна та геополітична невизначеність, і знижуються, коли політична обстановка стабілізується, а економіка демонструє зростання. Попит на золото збільшується за хоча б однієї з двох умов: або зростають інфляційні очікування, й тоді золото стає інструментом збереження купівельної спроможності, або за часів війн і криз — тоді золото є захисним активом. У 2022–2023 роках обидві умови збіглися.

 

Цього року — плюс 10,4%

Війна в Україні та політична нестабільність у світі спричинили занепокоєння на ринках, а банківська криза, що зачепила в США кілька досить великих банків і швидко докотилася до банків Європи, на тлі високих ставок і високої інфляції практично в усіх провідних економіках планети доповнила цю похмуру картину. І золото почало швидко зростати в ціні.

Центральні банки світу лише 2022 року додали до своїх запасів 1136 тонн золота на суму близько 70 млрд дол., що стало найбільшим рекордом їхніх купівель із 1967 року. Ці дані підкреслюють зміну ставлення до золота з 2000-х років, коли центральні банки багатьох країн, особливо західноєвропейських, що володіють значною кількістю зливків, продавали сотні тонн золота на рік.

Читайте також: Що більше ми відкладаємо, то швидше зростаємо

Нині центральні банки полюбляють золото, адже очікується, що воно збереже свою вартість у турбулентні часи, до того ж, на відміну від валют і облігацій, не залежить від жодного конкретного емітента чи уряду. Дедалі більше на ринок дорогоцінних металів впливає також заборона частини країн на імпорт російського золота в межах санкцій у зв’язку з вторгненням до України. Вони стосуються як монетарного золота, так і імпорту ювелірних виробів, і, безумовно, збільшують попит і ціну цього дорогоцінного металу.

Ціна золота на світових ринках лише з початку 2023 року зросла на 10,4% і наприкінці листопада становить уже 2013 дол. за тройську унцію (31,10 г).

 

Де придбати

Звісно ж, нашим співвітчизникам відома традиційна тиха гавань для грошових заощаджень — банківські метали та банківські вклади в золото — а також можливість за її допомогою захистити свої заощадження.

Однак із початком війни ситуація з можливістю інвестувати в золото різко ускладнилася. Адже зливки в Україну доставляють з-за кордону (в нашій країні їх не виробляють), а з 24 лютого 2022 року банки припинили їх завозити. Спочатку — через об’єктивну фізичну неможливість організувати доставку зливків, а пізніше — через заборону Національного банку України на такі операції.

Читайте також: Заощадження українців у готівковій валюті зросли на $8 мільярдів – Данилишин

Звісно, це різко підвищило попит на золоті зливки, що залишилися, і їх швидко розкупили. З 20 серпня 2022 року НБУ знову дозволив банкам продавати у своїх відділеннях зливки банківських металів, і золоті зливки сьогодні купити все-таки можна, але пропозицій щодо їх продажу та операцій із дорогоцінними металами стало на порядок менше, ніж у довоєнний час.

Зменшилася кількість банків, що займаються операціями з банківськими металами. Змінилися й підходи до роботи з дорогоцінними металами. Приміром, якщо Радабанк і Комінбанк, які до війни активно займалися золотом і відкривали «золоті депозити», просто повністю згорнули роботу з депозитами в металах, то Укргазбанк продає зливки лише в кількох відділеннях своєї мережі, а на свій вклад «Золота гарантія» знизив відсоткову ставку до символічних 0,01% річних незалежно від строку депозиту.

На сьогодні реально продають зливки золота Приватбанк, Укргазбанк, Індустріалбанк, RwS bank, Комінбанк і ОТП Банк. Однак їх продаж здійснює досить обмежене коло відділень, зазвичай лише у великих містах України, й про наявність зливків і їх номінали краще заздалегідь дізнаватися телефоном.

Читайте також: Як гривневі депозити та ОВДП захищають грошові заощадження від інфляції - пояснення НБУ

 

Маржа й упаковка

Найменша маржа між купівлею та продажем із зазначених вище — у Комінбанку, найбільша — у Приватбанку. Маржа відіграє вирішальну роль під час ухвалення рішення про інвестування в золоті зливки, оскільки банки викуповують здебільшого лише продані ними ж зливки, а купівля золота має сенс тільки за умови, що зливок можна продати дорожче, ніж його купили.

У випадку з Приватбанком, наприклад, інвестиція принесе навіть суто символічний дохід лише коли ціна золота зросте більш як на 11,5%, а от зливок, придбаний у Комінбанку, стане прибутковим, якщо світова ціна зросте на 4,5%. Тобто куплений у Приватбанку на початку 2023 року зливок іще не зберіг його покупцю вкладених грошей, попри рекордне зростання ціни цього року, водночас такий самий зливок, куплений у Комінбанку, за його продажу в той самий банк уже принесе прибуток. 

 Інвестуючи в реальні банківські зливки, слід враховувати ще низку особливостей цього фінансового інструмента. Банк може продавати зливки як у спеціальній упаковці (прозорій целофановій або пластмасовій), так і без неї. Однак купувати зливки варто виключно в упаковці. Ба більше, зберігаючи зливок, потрібно пам’ятати про необхідність дуже акуратного поводження з упаковкою, оскільки її пошкодження може не лише знизити ціну зливка під час зворотного продажу, а й призвести до того, що в банку взагалі відмовляться його викуповувати й доведеться здавати його ювелірам за ціною лому. І в такому разі інвестиція замість прибутку гарантовано завдасть шкоди.

Крім того, не буде зайвим поцікавитися, чи викуповує банк зливки, продані іншими банками, — і якщо так, то уточнити, які саме. Це допоможе згодом обрати банк, де можна буде здати зливок за вигіднішою ціною.

Читайте також: Купівля валюти наразі не найкращий інструмент для зберігання грошей – експерт

 

Стратегічна інвестиція

Найголовнішим плюсом інвестування в золото традиційно називають надійність вкладання грошей. Дорогоцінні метали, на відміну від інших активів, практично не реагують на падіння фондових та інших ринків, що дає змогу захистити гроші від знецінення. Золото повільно, але стабільно зростає в ціні протягом багатьох століть.

Окрім того, дорогоцінні метали завжди можна оперативно продати незалежно від того, яка ситуація склалася на ринку. Це, мабуть, єдиний актив, що, схоже, буде затребуваний завжди.

Мінусів інвестування в дорогоцінні метали також чимало. Вкладаючи в золото сьогодні, досить відчутний ефект від інвестиції можна отримати лише за 10–15 років. Висока маржа між купівлею та продажем «фізичного золота» призводить до того, що за мінімальних вкладень для отримання прибутку необхідно дочекатися серйозного зростання ціни металу.

Є й реальна ймовірність збитковості інвестиції. Золото вміє як швидко зростати, так і швидко падати в ціні. Тому потрібно постійно аналізувати ринок і змінювати стратегії залежно від ситуації. Загалом золото може стати чудовим довгостроковим вкладенням і принести непогані дивіденди. Однак дорогоцінні метали слід розглядати радше як захисний актив, здатний зберегти гроші в моменти кризових ситуацій, або як стратегічну інвестицію на кілька десятиліть.