У 2015 році громадяни Росії вперше за багато років витратили більше грошей, ніж заробили. Вперше за останні 18 років різниця між грошовими доходами і витратами громадян РФ за підсумками року стала негативною і склала 418 млрд рублів. У 2014 році, незважаючи на рекордний рівень споживання, росіяни ще залишалися "в плюсі".
Основними причинами такої різниці називають скорочення витрат на товари і послуги, збільшення заощаджень (в тому числі, за рахунок покупки дорожчання валюти), а також вимушене швидке погашення кредитів, пише "Коммерсантъ".
Як наголошується, грудень 2015 року був, мабуть, першим місяцем, протягом якого домогосподарства Росії витратили на купівлю товарів менше 50% своїх грошових доходів.
Відмова від споживання супроводжувалася помітним збільшенням "витрат на збереження" - статистика Росстату відносить заощадження до необхідних витрат, як і покупку валюти, вклади на депозити в банках та придбання цінних паперів.
Різниця між доходами і витратами росіян вказує на те, що зміни 2015 роки були для переважної частини громадян РФ подіями дійсно екстраординарними.
Експерти звертають увагу на те, що в останній раз таке спостерігалося лише в 1998 році.
Видання The Economist писало, що російська економічна криза переростає з гострої в хронічну. МВФ прогнозує Росії скорочення економіки ще на 1% в цьому році. Російські чиновники почали похмурі розмови про "нову реальність", визнаючи, що їхня орієнтована на експорт енергоносіїв модель економіки себе вичерпала. Водночас, Росія навряд чи зіштовхнеться з такими ж гострими проблемами, які обвалилися на неї в 2014-му.
Раніше на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Екс-глава Мінфіну Олексій Кудрін попередив мешканців Росії про новий пік кризи. Його турбує зниження інвестицій, які зазвичай дозволяють зробити заділ на майбутнє.
У середині грудня 2015 року Путін на щорічній прес-конференції повідомив громадянам, що російська економіка подолала "пік кризи". За попередніми даними, ВВП Росії скоротився у 2015 році на 4%, в той час як світова економіка зросла приблизно на 3%.