Російська економічна криза переростає з гострої в хронічну – The Economist

Поділитися
Російська економічна криза переростає з гострої в хронічну – The Economist Криза в Росії переходить в другу фазу. Ілюстрація © topwar.ru
Перша болюча фаза кризи, швидше за все, закінчилася, але почалася не менш болюча друга, яка не сподобається росіянам.

Минулої осені темпи скорочення економіки Росії сповільнилися, і президент Володимир Путін поспішив тріумфально оголосити, що "пік кризи" вже минув. Однак нова турбулентність на нафтовому ринку змушує переглянути очікування швидкого відновлення.

МВФ прогнозує Росії скорочення економіки ще на 1% в цьому році. Російські чиновники почали похмурі розмови про "нову реальність", визнаючи, що їхня орієнтована на експорт енергоносіїв модель економіки себе вичерпала. Водночас, Росія навряд чи зіштовхнеться з такими ж гострими проблемами, які обвалилися на неї в 2014-му.

Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що тепер фінансовий стан російського бізнесу більш "здоровий", ніж два роки тому, оскільки його іноземний борг зменшився на третину. Від тепер і до травня компаніям і банкам доведеться повертати менші суми, ніж їм довелося виплатити лише в грудні 2014-го. І друге півріччя теж буде трохи легшим.

Банківський сектор теж має кращий вигляд завдяки діям Центробанку, націленим на ре капіталізацію і зменшення напруги через проблемні борги. Великі нафтові компанії рятуються завдяки слабкій національній валюті. Їхні основні витрати здійснюються в рублях, а прибутки від продажу енергоносіїв хоч і зменшилися, але досі в доларах. Нафтові і газові податки також допомогли: коли ціни падають, державний бюджет бере на себе більшу частину болю. Загальний видобуток нафти зріс на 1,4% в 2015 році. А рентабельність гігантів, таких як "Роснефть", "Лукоил" і "Башнефть" зросла, згідно з оцінками агенції Moody's.

Водночас, державний бюджет лишається хитким. Проект на 2016 рік опирається на ціну бареля нафти на рівні 50 доларів, що створює дефіцит в розмірі 3% від ВВП. Але нині вартість нафти близька до 30 доларів, що означає, що реальний дефіцит складе не менше 7% від ВВП.

Але Путін запевняє, що він не перевищить 3%. Тому міністр фінансів запропонував скоротити витрати на 10%. Також чиновники думають над приватизацією державних акцій. Але навряд чи це допоможе скоротити дефіцит бюджету. Випуск бондів для компенсації бюджетної нестачі буде дуже дорогим, оскільки дохідність таких паперів буде дуже високою. До того ж, російські мільярдери після дефолту 1998 року відчувають відразу до боргів.

Уряд також може використати свої заощадження "на чорний день", але вони складають лише 50 мільярдів доларів, хоча ще рік тому становили 90 мільярдів. Експерт банку Nomura Тімоті Еш переконаний, що якщо дефіцит бюджету зросте до 6%, цей фонд буде вичерпаний до кінця року. Інший фонд, призначений для фінансування пенсій, оцінюється в ще 70 мільярдів, але більшість його акцій неліквідні.

Якщо уряд вичерпає наявну готівку, Путін може вдатися до повторення горезвісного трюку: запустити друкарський станок, випустивши більше рублів. Але це посилить інфляцію і обвалить рубль ще більше, скоротивши бюджети компаній і простих росіян. Скорочення урядових видатків теж стане мукою для сектору економіки, не пов'язаного з нафтою.

Росіяни тим часом переживають фундаментальну деградацію якості життя. Реальна зарплата скоротилася на 9% в 2015 році і на 4% в 2014, що відбувається вперше з 2000 року, коли Путін став президентом. Рівень ВВП на душу населення з 15 тисяч доларів скоротися до восьми тисяч. Офіційний рівень безробіття становить лише 6%, але заборгованість по зарплаті дуже висока. Більше двох тисяч людей опинилися за межею бідності в 2015 році, а частина населення, у якої не вистачає грошей на їжу і одяг, зросла з 22% до 39%. Пенсії зазвичай індексувались відповідно до інфляції, але в 2016 році підвищення складе лише 4%.

В цей же час, споживання, яке було двигуном російської економіки, зупинилося. Продажі ритейлерів впали на 13%. Подорожі за кордон скоротилися на 30%. Теоретично криза створює "золоту можливість" для диверсифікації і скорочення залежності російської економіки від нафти. Для іноземних інвесторів вигідно розміщувати виробництво в Росії, оскільки зарплати тут тепер нижчі, ніж в Китаї. Однак іноземні вливання теж припинилися. Якщо потік прямих інвестицій в 2013 році становив 40 мільярдів щоквартально, то в другому кварталі 2015 року він досяг лише трьох мільйонів доларів. Тому нічого дивного, що виробництво скоротилося на 5% у першому півріччі минулого року, а аграрне виробництво переживає стагнацію.

Перша найбільш драматична фаза кризи в Росії, вірогідно, вже позаду, як і запевняв Володимир Путін. Але її друга фаза навряд чи буде приємнішою для простих росіян.

Раніше на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Екс-глава Мінфіну Олексій Кудрін попередив мешканців Росії про новий пік кризи. Його турбує зниження інвестицій, які зазвичай дозволяють зробити заділ на майбутнє.

У середині грудня 2015 року Путін на щорічній прес-конференції повідомив громадянам, що російська економіка подолала "пік кризи". За попередніми даними, ВВП Росії скоротився у 2015 році на 4%, в той час як світова економіка зросла приблизно на 3%.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі