UA / RU
Підтримати ZN.ua

Урядовий дубль закону 5655 може спровокувати формування в Україні будівельних картелів – Chatham House

Ініціатива уряду містить занадто багато корупційних ризиків.

Урядова постанова, яка дублює низку норм ухваленої парламентом але не підписаної президентом Володимиром Зеленськийм «містобудівної реформи» (законопроєкт №5655), обмежує місцеве самоврядування у плануванні та впровадженні міського розвитку, ослаблює антикорупційний та громадський контроль. Такий висновок зробили аналітики Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House у документі «Зміцнення довгострокової стійкості в Україні. Боротьба з корупцією в час війни», пише громадська ініціатива «Голка».

Проаналізувавши документ експерти вказують, що постанова створює ризик того, що внаслідок недосконалого регулювання можуть виникнути будівельні картелі.

«Є ризики, що з’являться нові групи впливу, які будуть намагатися зберегти чинну систему… Громадянське суспільство занепокоєне, що довкола коштів на реконструкцію можуть виникати нові групи інтересів і 50% респондентів у опитуванні громадського сектору, як провів Chatham House, зазначили, що є такий ризик. Одним з таких секторів для цієї зони ризику є будівельна галузь… Значні частки національного та місцевих бюджетів будуть виділені на соціальне житло та нову інфраструктуру. Прогнозується, що цей сектор буде зростати і консолідуватися з великими компаніями, які забезпечують до 80% будівельних потреб у всій країні. Наразі ця конкретна галузь створює безліч ризиків корупції», – йдеться в документі.

Скрин уривку зі звіту Chatham House

Також аналітики згадують про необхідність впровадження в Україні нового Містобудівного кодексу, який має бути створений відповідно до європейської практики і над яким наразі працює робоча група у Верховній Раді.

Читайте також: Віцепремє’р Кубраков прокоментував появу проєкту постанови-клону 5655

Нагадаємо, ZN.UA першими повідомило, що 13 грудня 2023 року уряд запланував винести на обговорення та підготував до голосування постанову, яка по суті дублює норми скандального законопроєкту №5655, який розкритикували в тому числі Європарламент та Єврокомісія. Після розголосу постанову відклали.

Президент Володимир Зеленський, якого через кілька днів після інциденту попросили прокоментувати цю ситуацію, фактично публічно відмовився її змістовно коментувати, зазначивши, що «не треба жити балачками».

Детально про корупційні ризики закону №5655 у статті "Міна №5655. Який сценарій повоєнного відновлення лобісти закону заклали президентові на підпис?" писала редакторка відділу політики Інни Ведернікової.

Водночас у статті «Великі плани на велику відбудову: хто вписався за правила гри "для своїх"?» експерт із питань містобудування Георгій Могильний та журналістка і громадська діячка Ірина Федорів пояснювали, які ресурси та неприхований інтерес до перспектив відбудови України закладені у проєкті Мінрегіонполітики «Про реалізацію експериментальних проєктів у сфері містобудівної діяльності».