UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Мінфіні назвали три основні "податкові" проблеми бізнесу

Всі проблеми в новому Податковому кодексі вирішити не вдасться, але в Мінфіні обіцяють при цьому, що погіршень точно не буде.

У Міністерстві фінансів склали рейтинг проблем бізнесу у сфері податкового законодавства, і поставили за мету вирішити їх запропонованими змінами до Податкового кодексу. Про це в інтерв'ю DT.UA розповіла голова Проектного офісу реформ при Мінфіні Яна Бугрімова.

"Весь перший місяць ми проводили консультації з представниками бізнес-асоціацій та склали рейтинг проблем, які повинні вирішити", - сказала вона.

Головний висновок - це те, що бізнес на сьогоднішній день "потребує стабільності", поліпшення "тих правил гри, які задекларовані, але не дотримуються".

Бугрімова підкреслює, що питання податкового навантаження, а саме зниження податкових ставок, "навіть не входило у першу десятку проблем" за результатами переговорів з підприємцями.

"Багато з питань, озвучених на зустрічі з бізнесом, фактично зводяться до адміністрування. Саме тому ми вирішили не називати нашу роботу (щодо зміни Податкового кодексу - ред.) реформою, щоб не створювати невиправданих очікувань у суспільстві", - сказала голова Проектного офісу реформ при Мінфіні.

"Проблемою номер один стало незрозуміле законодавство. Незрозуміле законодавство - це завжди погано і дорого. Суперечки при перевірках, витрати на процедури адміністративного та судового оскарження, корупція.

Друга - дії нашої податкової, м'яко кажучи, не завжди законні. Це те, що реформуванням податкового законодавства можна вирішити лише частково. Насправді це вимагає інституційної реформи. Ми не можемо написати закон, який заборонить податкової порушувати закон.

Третя проблема - це як не дивно, дуже низька якість податкових консультацій. Ми масу зустрічей провели з міжнародними експертами. Вони всі говорили нам, що ми занадто часто покладаємося на податковий закон, у якого дуже широкі повноваження. Радили нам звузити повноваження Податкового кодексу, а всі технічні аспекти внести в так звані податкові регламенти... Ми повністю переписали концепцію податкових роз'яснень у кодексі і запустили окремий процес вирішення спірних питань. Тепер Мінфін буде видавати узагальнюючі податкові консультації щодо пріоритетних питань, і вони будуть мати юридичну перевагу над консультаціями податкової інспекції", - зазначила чиновниця.

Читайте також: Контроль і нагляд за бізнесом в Україні залишаються синонімами, ці функції потрібно розділити - експерт

За її словами, метою змін в Податковий кодекс "було провести вдосконалення і модернізацію діючої системи, а не докорінно змінювати її зміст та процеси". У Мінфіні не ставили за мету провести масштабну податкову реформу.

"В Україні дорого платити податки не тільки через високі ставки, але й через незрозумілі законодавство і неправомірні дії податкової. Та робота, яку ми провели, знизить навантаження на бізнес, але не за рахунок зниження податкових ставок, а за рахунок зменшення ризиків, спровокованих неоднозначністю законодавства... Ми просто удосконалили процеси", - сказала Бугрімова.

Резюмуючи, голова Проектного офісу реформ зазначила, що метою змін в ПК є зниження матеріальних витрат бізнесу на "адміністрування". Втім, в міністерстві визнають, що вирішити всі проблеми відразу не вийде. "Це наша мета... Добре, якщо ми закриємо 1% існуючих проблем", - говорить Бугрімова.

Більше про те, якими ж будуть основні зміни в податкове законодавство, чого чекати бізнесу і який буде фіскальний підсумок чергових поправок в Податковий кодекс читайте інтерв'ю з головою Проектного офісу реформ при Мінфіні Яною Бугрімовою на сайті DT.UA та у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".