UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тарифний меморандум: Скільки бюджетники реально платять за газ

Фактично обіцяна НАК «Нафтогаз Україна» пільгова ціна діє лише для населення до квітня 2022 року.

Тарифний меморандум від 30 вересня підписали із третьої спроби, але зовсім не його економічні пункти викликали сумніви у підписантів. Хоча у ньому так і не вказали ціну газу для бюджетних організацій, на чому наполягали мери та представники теплокомуненерго. Тепер прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповідає, що за жовтень та листопад такі споживачі, навіть опинившись клієнтами постачальника «останньої надії», того ж таки ТОВ «Нафтогаз Трейдинг», платитимуть «пільгову» ціну, а не вдвічі більше, ніж населення. Про те, які справи з бюджетниками в Одесі та інших містах в інтерв'ю ZN.UA розповіла директорка комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (КП ТГО) та членкиня правління Асоціації «Укртеплокомуненерго» Ганна Позднякова.

«В Одесі котельні всіх бюджетних медичних установ прийнято на баланс КП «Теплопостачання міста Одеси». На мою думку, це справедливо. Зрештою, під час пандемії лікарні мають займатися лікуванням та порятунком хворих, а не пошуком контрактів на постачання газу. Цю функцію ми взяли на себе», – наголосила Позднякова.

За її словами, сьогодні бюджетники в Україні та Одесі зокрема сплачують 16,8 гривні за кубометр. При цьому вся різниця лягає на бюджети місцевих громад.

На питання про те, яку ціну їм пропонував постачальник «останньої надії», до цього Позднякова зазначила, що «16,8 гривні за кубометр». І це без вартості доставки газу. Але багато з таких бюджетних підприємств, за її словами, були змушені купувати газ принаймні у жовтні за ринковою ціною — від 29 до 36,40 гривні за кубометр. На листопад також обіцяно ціну близько 36 гривень. Власне, як і промисловим підприємствам.

Бюджетам громад пообіцяли залишити 4% податку на доходи фізичних осіб на фінансування тарифів із 2022 року. Позднякова зазначила, що ця сума краща, ніж нічого. Але щоб вона була значною та вирішальною, зокрема для компенсації тарифів громадами, то це навряд чи.

Позднякова також пояснила чому у «газовому» контракті три ціни. Зокрема, газовий контракт із ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» передбачає три обсяги газу:

«Вартість за обсягом 1 і обсягом 3 — фіксована. Вартість за обсягом 2 змінюватиметься щомісяця залежно від цін на біржі», – додала Позднякова.

Тобто лише для населення до квітня 2022 року діє так звана пільгова ціна, обіцяна «Нафтогазом» та урядом.

З Ганною Поздняковою поговорила експерт з питань енергетики Алла Єрьоменко.

Читайте також: Тарифний меморандум: Львівська облрада визнала неефективною роботу центральної виконавчої влади та «Нафтогаз Україна»

Нагадаємо 30 вересня представники місцевого самоврядування та уряд підписали Меморандум про встановлення пільгової ціни на газ для населення (7,4 грн за куб), а також бюджетних установ (16,8 грн за куб з ПДВ). Напередодні мер Івано-Франківська заявив, що Меморандум не виконується, а низка областей оголосили про надзвичайну ситуацію (НС) в зв'язку з цінами на газ.

У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що «в Україні достатньо запасів газу», переклавши відповідальність на місцеву владу. А прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав НС «технічним питанням» для якнайшвидшого виконання Меморандуму.

Про бенефіціарів газової кризи і подробиці угоди Банкової і місцевої влади читайте в матеріалах Інни Ведернікової «Кабмін спровокував запровадження надзвичайної ситуації в регіонах через газ» і «Тарифний меморандум замість «тарифного майдану»?» у ZN.UA.

Про те, чи впорається НАК із газозабезпеченням України і, чи виконає умови меморандуму з місцевою владою, читайте у статті Аліси Смішко у статті «Газ почім? А якщо поторгуємося?» для ZN.UA.