UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Схема вела на верхівку": Вітренко назвав тих, хто хотів заробити на поставках газу з Росії

Новий контракт з Росією багатьом не сподобався, зокрема й у владі.

Новий контракт з Росією щодо транзиту газу через територію України багатьом не сподобався, оскільки він виключає можливість розкрадання мільярдів, які тепер підуть до держбюджету.

Про це в інтерв'ю "24 каналу" заявив виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко, пояснивши всю схему і назвавши прізвища народних депутатів від "ОПЗЖ" Віктора Медведчука і Юрія Бойка як тих, хто хотів безпосередньо на цьому заробляти.

"Якщо говорити про конкретні речі, то після того, як я підписав новий контракт на транзит, він багатьом не сподобався. Адже в цьому контракті закладено принцип "качай або плати", тобто "Газпром" платити за обсяги газу незалежно від того, прокачує він ці обсяги газу, чи ні, – але це перебиває схеми з прямими поставками, на яких люди хотіли заробляти 32 долара. Тобто, щоб "Газпром" продавав своїм політичним партнерам або партнерам Путіна газ на кордоні Росія – Україна, а вони потім перепродували його і ділили ці 32 долара надлишку. Оскільки "Газпром" все одно повинен платити за транзит, то ці гроші повністю йдуть у бюджет України. Водночас ми говоримо, що "Газпром" має продавати газ європейцям на кордоні Росія – Україна дешевше, ніж в Європі, оскільки вони не платять за транспорт. А потім європейці платили відповідно за транзит через Україну або перепродували газ дешевше в нашій країні", - пояснив Вітренко.

За його словами, такий контракт є дуже вигідним для України, але не вигідний для тих, хто збирався заробляти 32 долара на так званих прямих поставках.

"Після цього моя команда розробила дуже конкретний план, і ми показали, як Україна може заробити додаткових 17,3 мільярда доларів. Цей план був представлений навіть наглядовій раді 2 місяці тому, але досі немає жодного рішення і ніяких дій не на рівні уряду, ні на рівні керуючих компаній. Тому я змушений говорити, що пріоритети змінилися", - наголосив Вітренко.

Він також назвав таку ситуацію "стандартним українським варіантом", коли певні корумповані політики домовляються з Росією про ці прямі поставки і потім діляться з Росією надлишком.

"Тобто ми повинні розуміти, що питання не в тому, щоб Росія продавала газ дешевше Україні. Росія каже, що має ринкову ціну, а надлишок над цією ринковою ціною готова ділити з українськими корумпованими чиновниками. Раніше, ми знаємо, це була схема "Росукренерго-2", яка працювала за таким принципом. Формально в цій схемі був відомий олігарх Фірташ і Фурсін, який був близький до Льовочкіна. Але ми розуміємо, що ця схема вела на самий верх. Зараз ми чуємо, що про прямі постачання говорить Бойко і "Опозиційний блок", який був партнером Фірташа, а також Медведчук і багато інших, які приготувалися заробляти на цьому", - розповів Вітренко.

Він додав, що ця загроза існує завжди, тому що це величезні гроші, які можуть зробити корумпованого політика мільярдером упродовж року.

"Це дозволить купувати йому газети, пароплави, заводи і все інше, а також впливати на політику, а це дуже привабливо для українських корумпованих політиків і для Росії. Адже з допомогою корупції вона робить Україну слабкою, забирають ресурси, а коли треба буде проявляти свої політичні амбіції, то піде війною, і буде завойовувати слабку Україну. Тому є небезпека, тобто це питання виживання країни. Тому ми, як суспільство, повинні бути завжди дуже обережними в цьому", - вважає Вітренко.

Читайте також: Зеркаль стала відповідальною за організацію роботи та супровід арбітражів у спорах із "Газпромом"

Нагадаємо, "Нафтогаз" отримав від "Газпрому" $ 2,9 млрд – залишок суми, яку російська компанія повинна була виплатити за рішенням Стокгольмського арбітражу.

20 грудня після тривалих переговорів Росія, Україна та Європейська Комісія погодили принципові позиції щодо продовження транзиту газу з РФ в Євросоюз через українську газотранспортну систему, а НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" досягли консенсусу про врегулювання спільних претензій. Згідно з підписаним в Мінську протоколу, "Газпром" зобов'язався протягом п'яти років постачати газ до ЄС через ГТС України, а також виплатити "Нафтогазу" близько $ 3 млрд відповідно до рішенням Стокгольмського арбітражу. "Нафтогаз", своєю чергою, погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на $12,25 млрд.

Детальніше про домовленості по газу читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".