UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що відбувається навколо кошику основних світових валют: чи можна приборкати сильний долар? — Financial Times

За американські долари, канадські долари, швейцарські франки, австралійські долари можна купувати товари, а за російські рублі - ні.

Як вам скаже будь-який валютний трейдер старої школи: купуйте долари, носіть діаманти. Цього року це, безперечно, гідна ставка, яка викликає стрес у всьому світі. Але якщо ви чекаєте на вправу «шокувати і благоговіти», щоб змінити це, ви, ймовірно, чекатимете довго, пише FT.

Читайте також: США ініціюють новий пакет допомоги Україні до 50 млрд доларів – за рахунок Росії

На перший погляд, домінуюча у світі резервна валюта на даний момент досить нудна. Індекс долара DXY , який порівнює його з іншими основними валютами, зріс приблизно на 4% у 2024 році — пристойне зростання. Індекс все ще знаходиться приблизно на 7% нижче рекордного рівня, досягнутого у вересні 2022 року.

Читайте також: Путін не боїться надання Україні допомоги у розмірі 61 мільярд доларів — Bloomberg

Але для багатьох аналітиків та інвесторів це просто дає можливість продовжувати тягнутися до зростання, оскільки ринки переналаштовують свої очікування відсоткової ставки в США. Певна напруга вже поширюється на Азію та ринки, що розвиваються.

Читайте також: Пекін веде небезпечну гру в Південно-Китайському морі — Bloomberg

Причина всього цього полягає в тому, що хоча США, ймовірно, знизять процентні ставки цього року, це відбудеться не раніше вересня. Очікується, що Федеральна резервна система зробить один або два кроки в крайньому випадку, тоді як інші головні центральні банки йдуть на шлях скорочень набагато раніше. Цей розрив є класичним рецептом зміцнення долара.

Читайте також: Стримування Китаю: Японія та Франція почнуть переговори щодо нової угоди про безпеку — Kyodo

Обмінний курс щодо японської ієни зараз є точкою найбільшої напруги. Єна стабільно падає з початку 2022 року. З того часу вона втратила третину своєї вартості, в результаті чого долар торгується на максимумах, яких не було з середини 1980-х років. Але після останнього падіння, коли ієна перевищила 160 єн за долар, відбулося швидке відновлення.

Ми не знатимемо напевно, чи продавав задля цього Банк Японії долари, доки не опублікують дані про резерви, але учасники ринку майже не сумніваються, що це джерело змін курсу. Долар повернувся приблизно до 155 єн – позначки, яка нагадує «лежачого поліцейського». Але це все.

Читайте також: Японія знову допоможе енергосектору України

«Клапан тиску — це валюта, і єдиний спосіб вирішити це — монетарна політика», — сказав Пітер Фіцджеральд, головний інвестиційний директор Aviva Investors.

Минулого місяця він висловив занепокоєння міністру фінансів США Джанет Єллен, що Японія не одна, так ще діє і Південна Корея. Також наприкінці квітня центральний банк Індонезії здивував учасників ринку, підвищивши процентні ставки, намагаючись підтримати курс рупії.

Читайте також: Південна Корея обговорює співпрацю з альянсом AUKUS у сфері технологій

Слабкість валюти за межами США – це не так вже й погано. Це може, наприклад, допомогти експорту. За іронією долі, протягом останніх двох десятиліть Японія витратила роки, намагаючись підштовхнути ієну вниз, а не вгору. Але односторонній рух і швидке падіння викликають занепокоєння та можуть викликати інфляцію, підвищуючи вартість імпортних товарів.

Читайте також: В Туреччині інфляція досягла 70% за рік – що відбувається у сусідів України

Європа також може прямувати до такого лікування: євро вже коливається навколо найнижчого за два десятиліття рівня - 1,07 євро за долар. 

Нагадаємо, американська корпорація Boeing зіштовхнулася з труднощами при виробництві пасажирських літаків 787 Dreamliner, що пов’язані з санкціями, які запровадили проти Росії. Виник дефіцит однієї з деталей.

А у самій Росії тим часом "Газпром" отримав 629,1 млрд. рублів чистого збитку у 2023 році (проти чистого прибутку у 2022 році у розмірі 1,23 трлн. рублів). Ця тенденція продовжилась і у поточному році. Потрібні нові санкції.