Верховна Рада ратифікувала Протокол між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь щодо лібералізації міжнародних вантажних автомобільних перевезень, який було укладено два роки тому - у лютому 2020 року, до президентських виборів в Білорусі. Рішення підтримав 281 народний депутат.
Як йдеться у пояснювальній записці, ратифікація Протоколу призведе до сприятливих політичних, правових та соціально-економічних наслідків.
Протокол було вчинено 6 лютого 2020 року.
Протоколом передбачається звільнення від дозвільної системи нерегулярних пасажирських та вантажних перевезень автомобільним транспортом.
"Реалізація даного проекту Протоколу надасть вітчизняним перевізникам нові можливості в здійсненні своєї діяльності. Крім того, Україна зможе залучити додаткові вантажопотоки та пассажиропотоки, адже білоруські перевізники зможуть виконувати перевезення до України без дозволів також", - зазначається в пояснювальній записці.
Наголошується, що така угода з Білоруссю є важливою з огляду на обмеження транзиту Польщею.
"Відсутніть бар’єру у вигляді дозвільної системи стане гарною передумовою для нарощування товарообігу між Україною та Республікою Білорусь, а безперешкодний транзит наразі є надважливий з метою виконання перевезень ряду країн ЄС через обмеження транзиту Республікою Польща", - зазначається в документі.
Нагадаємо, 4 листопада 2021 року Президент Росії Владімір Путін та самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенко затвердили 28 програм Союзної держави РФ та Білорусі. Ці програми стосуються інтеграції валютних систем Росії та Білорусі, створення загального платіжного простору та нових принципів оподаткування. Також Вищою держрадою було схвалено концепцію міграційної політики союзної держави.
У цей же день Путін та Лукашенко затвердили військову доктрину Союзної держави Росії та Білорусі.
У травні 2021 року Україна припинила авіаційне сполучення з Білоруссю, українські авіакомпанії почали перенаправляти свої рейси в обхід білоруського повітряного простору.
Минулого тижня голова Союзу федеральних поліцейських Німеччини Хайнц Теггерт виступив із вимогою ввести тимчасовий прикордонний контроль на кордоні з Польщею у зв'язку з міграційною кризою на кордоні з Білоруссю. Теггац заявив про небезпеку "колапсу" на кордоні між ФРН і Польщею, оскільки число мігрантів, затриманих на цій ділянці, "зростає майже вибухово" вже кілька місяців. За його словами, показник нелегальних перетинів відповідає показнику на австрійському кордоні в 2013 році.
Тижнем раныше нижня палата польського сейму затвердила план щодо будівництва обмежувальної стіни на кордоні з Білоруссю вартістю 350 млн євро або 1,6-млрд злотих. Будівництво паркану необхідне для того, щоб захистити територію Польщі та Європейського Союзу від хвилі нелегальних мігрантів.
Литва, Латвія і Естонія звинуватили Лукашенка в заохоченні нелегальної міграції з метою помститися за санкції ЄС проти його режиму. Латвія оголосила надзвичайний стан на кордоні з Білоруссю, дозволивши залучати до її охорони як прикордонників, так армію з поліцією.
Крім того, Литва почала будівництво загороджень на кордоні з Білоруссю.
Влада Латвії вирішили виділити 29,5 млн євро для зміцнення загороджувальних споруд на кордоні з Білоруссю на тлі інспірованого режимом Олександра Лукашенка напливу нелегальних мігрантів.