У Євросоюзі зростає кількість виданих "золотих віз", попри обіцянки влади відмовитися від цих програм, пише Bloomberg з посиланням на дані влади ЄС та компаній, що допомагають з питаннями еміграції.
У першій половині 2023 року кількість запитів щодо португальських та грецьких "золотих віз" збільшилася на 127% порівняно з тим же періодом 2022 року. Інтерес до програм Італії зріс на 125%. При цьому лише у травні Португалія видала 180 "золотих віз", а Греція – 412. Загалом у 2022 році Іспанія оформила 2462 такі візи, Італія – 79.
"Щоразу, коли уряди погрожують закрити ці програми, на них спостерігається сплеск попиту. Це чудовий бізнес", — вважає засновник канадської імміграційної консалтингової компанії Нурі Кац.
Підвищений інтерес до "золотих віз" виник після початку війни в Україні. За словами бельгійського депутата Саскії Брікмонт, такі візи – можливість для "олігархів, злочинців та корумпованих політиків купити собі шлях до Європи та відмити свої гроші, імідж та особистість".
У 2011–2019 роках громадянство в рамках таких програм набули понад 132 тисячі осіб. Члени Європарламенту та Єврокомісії закликали країни Євросоюзу припинити видавати "золоті візи", однак поки що повністю їх скасували лише Ірландія та Велика Британія. На початку серпня таку програму для громадян Росії та Білорусі закрила Італія.
Головна причина, чому ці програми продовжують діяти — це гроші. За останнє десятиліття країни Європи отримали через них близько 25 мільярдів євро прямих іноземних інвестицій.
Особливо це стосується південноєвропейських економік, які, як правило, більше залежать від іноземного капіталу. Такі країни менш імовірно повністю закриють двері для "золотих віз", вважає Вілл Гарві, професор лідерства в Брістольському університеті у Великій Британії, який вивчає репутацію та кваліфіковану міграцію.
"Уряди хочуть продемонструвати, що вони дотримуються жорсткої позиції щодо золотих віз, але ці візи важливі для економік, що переживають труднощі, тому багато країн ЄС у підсумку виявляють досить неоднозначне ставлення", – сказав він.
Країни, які мають справу з високим боргом і низьким зростанням, намагаючись досягти амбітних цілей щодо нульового чистого клімату, швидше за все, потребуватимуть іноземного капіталу, кажуть економісти. Це означає, що якщо програми золотої візи будуть реформовані або скасовані, їх можуть замінити інші податкові пільги.
На початку року уряд Британії виявив серед власників “золотих віз”, які видавалися країною інвесторам-мільйонерам за ввезення капіталу, таких, хто міг отримати свої статки за рахунок корупції та організованої злочинності.
Разом із тим, повідомлялось, що торік у Великій Британії на "підозрілі гроші" з Росії придбали нерухомості на 1,5 млрд фунтів стерлінгів