Власникам паїв земель сільськогосподарського призначення не варто чекати зростання орендної плати в сезоні-2023, як це було до 2022 року, висловив свою думку міністр аграрної політики Микола Сольський.
«Чого не буде — не буде зростання орендної плати, того, що раніше було кожен рік», — повідомив чиновник, відповідаючи на питання ZN.UA, і уточнив, хоча в договорах вказана одна сума, господарства завжди платили пайовикам більше, адже в регіонах йшла конкурентна боротьба за землі сільськогосподарського призначення.
В сезоні 2023 року орендна плата людям не зміниться, хоча деяке коригування договорів можливе.
Більше того, міністр зазначив, що орендну плату за землю треба платити і на окупованих територіях.
За словами Сольського, він здивований, адже фермери вчасно розрахувалися з власниками паїв за 2022 рік попри війну.
Зазначимо, що за 2022 рік, наприклад, в Полтавській області, власники отримали по 13 тисяч гривень за пай (4 га).
Станом на 1 січня 2021 року середня річна плата за оренду 1 га земельних часток (паїв) складала 1746 гривень, що становить 8% від нормативної грошової оцінки в середньому по Україні.
Сольський відзначив наступний нюанс. «Видно, що більшість фермерів старалась (на відміну від попередніх сезонів — ред.) видати оплату натурою, щоб не займатися самим зерном», — сказав міністр.
Нагадаємо, що ціни на зернові на внутрішньому ринку дуже низькі через дорогу логістику на тлі війни.
Також Сольський анонсував пільги по відношенню до державних земель на 2023 рік. «Цього року будуть пільги по державній землі», — сказав Сольський.
Нагадаємо: 1 липня 2022 року минув рік з моменту відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення. З 1 липня 2021 року українці можуть купувати та продавати земельні ділянки, однак не більше 100 гектарів. З 2024 року юридичні особи в Україні зможуть купувати до 10 тисяч гектарів.
За даними Мінагро, за рік роботи ринку землі в Україні укладено більше 105 тисяч правочинів, у тому числі 88 тисяч угод купівлі-продажу землі з загальною вартістю в понад 7 млрд гривень. Через російську агресію не відбулася понад 50 тисяч угод купівлі-продажу землі, а землевласники недоотримали 4,2 млрд гривень. Середньозважена ціна за 1 га – 37 900 гривень.
Довідково. За даними опитування, яке проводилося в 2021 році, здають свої паї в оренду фермерам 61,4% власників, аграрним холдингам — 36,3%.
Здають в оренду терміном від 7 до 10 років 52,1% власників паїв, від 10 до 20 років — 19,0%, від 20 до 49 років — 4,0%, неформальний договір — 17,0%.Платню за оренду отримують грошима 42,3% власників земельних паїв, 16,6% — продукцією або послугами, 40,5% — грошима й продукцією/послугами.
В Україні розпайовано близько 28 млн га, налічується близько 7 млн власників паїв. Загалом сільськогосподарські угіддя в Україні займають 68,5% території. За даними Держстату, сільгоспугіддя — 41,8 млн га, з них рілля — 32,5 млн га.
Регулювання процедури оренди земель сільськогосподарського призначення за останній рік двічі зазнавало докорінних змін. Невдовзі після запровадження воєнного стану було обмежено обіг цієї категорії земель: були заборонені земельні торги, а передача землі відбувалася за особливим механізмом. Відтепер ці норми скасували, здебільшого повернувшись до вже звичних практик.
Детельніше про те, що змінилося в процедурі оренди сільгоспземель, читайте в статті Івана Фурсенко та Катерині Резнікової "Оренда землі. Що змінилося і чому?" для читачів ZN.UA.