UA / RU
Підтримати ZN.ua

Окупанти шукають, хто повалив високовольтні лінії передач, що ведуть від ЗАЕС до Криму

Тривають обшуки та допити.

Рашисти намагаються знайти людей, які підірвали високовольтні лінії передач, якими росіяни хочуть постачати в окупований Крим крадену українську електроенергію. Про це повідомляє херсонське видання "«Мост" з посиланням на інформацію місцевих пабліків.

Так, окупанти проводять обшуки в населених пунктах Богданівка та Новокам'янка Каховського району Херсонської області.

В селі Богданівка окупанти, зокрема, обшукували будинки місцевих мешканців. Чоловіків роздягали, шукаючи "фашистські" татуювання.

У Новій Кам'янці окупанти забирали чоловіків на допити.

Читайте також: На окупованому півдні зростає рух опору, про це свідчить серія замахів – CNN

Нагадаємо, вперше опори стовпів лінії електропередач, якою електроенергія поставлялася в окупований Крим, були підірвані невідомими особами ще в жовтні 2015 року, у рамках громадянської блокади Криму.

Але українська влада не припинила подачу електрики в Крим.

У свою чергу, учасники акції громадянської блокаду Криму заявили про намір блокувати ремонт ЛЕП, які передають електроенергію в Крим. При цьому вони відзначили, що їм невідомо, хто підірвав опори, але учасники акції до умисного пошкодження ЛЕП непричетні.

Вдруге опори підірвали вже в листопаді того ж року.

Після чого в Чаплинці українські правоохоронці спробували відтіснити учасників акції блокади Криму, які перешкоджали ремонту пошкоджених електроопор. Показово, що керував силовиками в Чаплинці начальник департаменту протидії наркозлочинності Міністерства внутрішніх справ України Ілля Ківа.

Читайте також: Киві повідомили про підозру у держзраді і не лише

Наступного дня пошкоджені опори ЛЕП повторно були підірвані. Практично весь Крим до півночі за київським часом залишився без електропостачання.

Зрештою українська влада все ж таки відновила подачу електроенергії в окупований Крим. У грудні 2015 року Україна забезпечувала 20% потреб Криму в електроенергії.

А гауляйтер окупованого Криму Сергій Аксьонов пояснював, що Крим буде потерпати від перебоїв з електроенергією до 2018 року. До того часу планувалося перекинути енергоміст через Кримський міст та побудувати дві електростанції на території Криму.

До речі, саме щодо цих електростанцій стався скандал з поставками  в обхід санкцій турбін Siemens. Українська прокуратура відкрила кримінальну справу за фактом поставок обладнання німецької компанії в окупований Крим лише в 2021 році.

10 серпня стало відомо, що Росія почала процес підключення окупованої ЗАЕС до власної енергосистеми

Одночасно опрацьовувалися плани з введення в експлуатацію ЛЕП, що веде до Кримського півострова. В планах також відновлення електропостачання з ЗАЕС до Таганрогу та Ростова, але реалізація цього сценарію, на відміну від попереднього, найближчим часом є малоймовірною. При цьому ані Криму, ані Ростову додаткова електроенергія не потрібна, про що неодноразово заявляли місцеві фахівці.

Основний ризик перемикання ЗАЕС на російську енергосистему стосується все ж таки України. Це дефіцит приблизно 2 млн кВт електроенергії, тобто до 10% від загальної генерації е/е в Україні. В майбутньому це створить суттєві проблеми в енергосистемі, особливо взимку, коли відсутність генерації ЗАЕС спровокує дефіцит електроенергії. В умовах загальної нестачі енергоресурсів, це  різко ускладнить проходження осінньо-зимового періоду, яке і без цього не буде простим цього року.

Нагадаємо, що на початку червня НАЕК "Енергоатом" офіційно стверджував, що відключення станції "неможливе ні з технічної, ні з безпекової, ні з економічної, ні з політичної точок зору". Втім, способи та можливості знайшлися.

Хоча енергетик та економіст з 20 річним досвідом роботи в енергетичній галузі Микола Тесля стверджує, що "перемикання" Запорізької АЕС на енергосистему РФ ще принесе сюрпризи та проблеми окупантам, і не лише технічного характеру. Детальніше читайте в статті на ZN.UA - "Криза на ЗАЕС: чи вирішать її сліпі пілоти?".