Прописаний в новому транзитному контракті з "Газпромом" принцип "качай або плати" зірвав бізнес для низки впливових людей в Україні, одним з яких може бути і голова Офісу президента Андрій Єрмак.
Про це повідомив в інтерв'ю Liga.net виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко, зазначивши, що без принципу "качай або плати", новий транзитний договір з "Газпромом" "не коштував і паперу, на якому він надрукований".
За його словами, новий контракт не дозволяє заробити на різниці в ціні між вартістю газу на східному і західному кордоні України.
"Через це багато впливові люди не змогли заробити на прямих поставках з Росії, грубо кажучи, за тисячу кубометрів газу... Я розумію, що в цьому відношенні є звичайні підозрювані - Медведчук, Бойко, Фірташ і так далі. Але, як правило, в такого роду питаннях є і люди з влади", - уточнив Вітренко.
"Я чув чутки, які ведуть безпосередньо до керівників чинної влади...", - заявив Вітренко, уточнивши, що йдеться голову Офісу президента Андрія Єрмака. - "Я не можу це ні підтвердити, ні спростувати".
Також він припустив, що раніше посередникам, які домовлялися з "Газпромом" пропонували занижену ціну на газ, щоб ті потім продавали цей газ в Україні з націнкою, але дешевше, ніж в Європі. Отриману маржу нібито ділили.
"Але, коли працює "качай або плати" Газпром повинен платити за ті обсяги, які навіть не качає. Так у людей і зник бізнес, на який вони розраховували", - додав Вітренко.
Нагадаємо, "Нафтогаз" отримав від "Газпрому" $ 2,9 млрд – залишок суми, яку російська компанія повинна була виплатити за рішенням Стокгольмського арбітражу.
20 грудня після тривалих переговорів Росія, Україна та Європейська Комісія погодили принципові позиції щодо продовження транзиту газу з РФ в Євросоюз через українську газотранспортну систему, а НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" досягли консенсусу про врегулювання спільних претензій. Згідно з підписаним в Мінську протоколу, "Газпром" зобов'язався упродовж п'яти років постачати газ до ЄС через ГТС України, а також виплатити "Нафтогазу" близько $ 3 млрд відповідно до рішенням Стокгольмського арбітражу. "Нафтогаз", своєю чергою, погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на $ 12,25 млрд.
Детальніше про домовленості по газу читайте у статті Олексія Кучеренко "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".