Комітет з монетарної політики (КМП) Національного банку України попередив про появу нових ризиків для банківської системи через судові рішення про неправомірність націоналізації Приватбанку і нові позови його екс-власників. Про це йдеться в підсумки дискусії членів КМП про рівні підсумкової ставки.
Члени КМП вважають, що рішення про неправомірність націоналізації Приватбанку і нові позови його колишніх власників можуть дискредитувати заходи щодо забезпечення стабільності, прозорості та ефективності банківської системи, а також створюють загрози фінансовій стабільності в цілому.
"Крім того, в умовах політичної невизначеності актуальним залишається також ризик для збереження незалежності НБУ, що є фундаментом для посилення довіри бізнесу і населення до рішень щодо монетарної політики та банківського нагляду", - наголошується в повідомленні.
На думку членів комітету, зазначені ризики в разі їх реалізації можуть мати масштабні наслідки, оскільки погрожують припиненням підтримки з боку міжнародних партнерів і ускладненням доступу до фінансових ресурсів на тлі пікових виплат за держборгом.
Реалізація таких ризиків є форс-мажором і не входить в базовий макроекономічний сценарій, який передбачає поступове пом'якшення монетарної політики, заявили 8 з 9 членів КМП.
"У той же час при збільшенні ймовірності їх реалізації НБУ повинен буде відповідно реагувати, зокрема монетарними інструментами", - йдеться в документі.
Згідно з повідомленням, один з членів комітету висловився проти зниження ставки до 17,5% річних на користь збереження її на рівні 18%. На його думку, при наявності ризиків для фінансової стабільності починати пом'якшення монетарної політики передчасно.
Окружний адміністративний суд Києва 18 квітня задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку і Кабінету Міністрів про неправомірності націоналізації "Приватбанку". скасував рішення НБУ про перелік пов'язаних з "Приватбанком" осіб, на підставі якого приймалося рішення про нацонализации.
Президент Петро Порошенко заявив, що претензії бізнесмена Ігоря Коломойського на "Приватбанк" є загрозою мільйонам вкладників цього банку і ризиком дефолту та економічної кризи в Україні. Увечері 18 квітня глава держави скликав нараду РНБО і доручив ГПУ та СБУ оцінити дії суддів на предмет складу злочину в їх діях.
У свою чергу прем'єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що підтримує позицію НБУ і Міністерства фінансів, які збираються оскаржити рішення суду про скасування націоналізації "Приватбанку".
У НБУ також заявили про неможливості повернення "Приватбанку" колишнім власникам.
Посольства США і ЄС нагадали, що міжнародні партнери підтримали націоналізацію "Приватбанку", запевнивши, що продовжують підтримувати діяльність Мінфіну і Нацбанку України.
21 грудня 2016 року "Приватбанк" перейшов у державну власність.Держава отримала 100% в його капіталі, фінустанова було докапитализировано на суму 116,8 млрд грн. В кінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ та висновку незалежного аудитора - компанії EY.
Як пише для DT.UA Енгін Акчакоча, глава наглядової ради Приватбанку, сьогодні ПриватБанк один з кращих прикладів успіху реформ в державному секторі в Україні.