UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нафтові прибутки РФ досягли мінімуму з початку вторгнення – Bloomberg

I це ще не почало діяти часткове ембарго. До того ж у 2023 році Мінфін РФ очікує обвалу нафтогазових доходів на 24%.

Прибутки від продажу російської нафти у жовтні різко скоротилися – збори експортного мита на «чорне золото» у федеральну скарбницю впали до мінімуму з початку російського вторгнення в Україну. Про це повідомляє агентство Bloomberg, фахівці якого вирахували це на основі даних Мінфіну та статистики з танкерних перевезень.

Лише за минулий тиждень бюджет РФ отримав $121,2 млн доходів від нафтового експорту – це найменша сума з середини лютого. А за останні чотири тижні збори мит склали $546 млн, що на 8% нижче за показник чотирьох тижнів до цього.

Обсяги експорту просіли з 3,1 до 2,9 млн барелів на добу і стали мінімальними з середини вересня, попри те, що російські нафтові компанії зробили знижки, заманюючи покупців в Азії.

Читайте також: У ЄС все ж домовилися щодо введення стелі цін на російську нафту – Йозвяк

Два державні індійські НПЗ відмовились від партій російської нафти, які мали прибути після набуття чинності ембарго ЄС, при тому, що за барель сорту Urals росіяни просили в середньому на $25,5 дешевше за Brent

Наразі російський бюджет отримує $6,06 з кожної тонни нафти, вивезеної за кордон. У листопаді розмір експортного мита знизиться до $5,83 і стане мінімальним із січня 2021 року.

Це створить ще більше проблем російському бюджету, який з початку літа щомісяця витрачає більше, ніж отримує у вигляді податків. За прогнозом Мінфіну, до кінця року дефіцит федеральної скарбниці складе $1,3 трлн рублів. При цьому, якщо врахувати нафтове ембарго, яке набуде чинності через шість тижнів, та плани уряду щодо витрат, втрати можуть бути ще більшими.

Читайте також: Санкції в дії: Путін закликав російські енергокомпанії готуватись до введення ембарго

Заповнювати «дірку» Кремль планує коштом Фонду національного добробуту, з якого лише до кінця року прем'єр Міхаіл Мішустін доручив витратити трлн рублів.

У російський бюджет 2023-го року заклали дефіцит 2,9 трлн рублів. Мінфін РФ очікує обвалу нафтогазових доходів на 24%, до 8,94 трлн рублів. Темпи очікуваного падіння нафтових доходів можна лише порівняти з тими, що були у рік пандемії, коли нафтові котирування падали до негативних значень (-34%), і під час глобальної фінансової кризи 2009 року (-32%).

Покриватиме дефіцит Мінфін РФ знову за допомогою ФНБ, який з такими темпами вичерпається на 2/3 протягом двох найближчих років. Станом на 1 жовтня витрачена частина фонду становила 7,5 трлн рублів. А до кінця 2024 року, згідно з прогнозами російського Мінфіну, у ньому залишиться менше третини грошей – лише 2,3 трлн рублів.

Читайте також: Санкції Заходу: Росія змушена продавати нафту в Азії з великими знижками – Bloomberg

Нагадаємо, за даними Bloomberg, за останні пів року у світі різко зросла торгівля танкерами, які купують невідомі особи. Експерти зробили висновок, що для обслуговування інтересів Москви накопичується величезний «тіньовий флот» танкерів із невідомими власниками. Вони перевозитимуть підсанкційну російську нафту.