UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ціни на ринку нерухомості в Україні заявляються хаотичні та необґрунтовані – НБУ

Активність покупців майже нульова.

На ринку нерухомості в Україні назріває тривала стагнація, яка на теперішній мемент мала б призвести до суттєвого падіння цін, а в перспективі - до дефіциту пропозиції житла. Про це йдеться у звіті Національного банка про фінансову стабільність за грудень 2022 року.

За даними Нацбанку, активність покупців на ринку нерухомості майже нульова.

Читайте також: На ринку нерухомості з'являються перші дзвіночки майбутньої кризи

За перші три квартали в Україні було укладено на 75% менше угод з житлом. Наявний попит орієнтований передусім на готове житло для проживання, а от спекулятивного, з метою подальшого перепродажу, – майже немає.

"З огляду на тривалий характер війни, високі ризики для безпеки населення та повільне відновлення доходів попит тривалий час буде низьким, а ринок у середньостроковій перспективі стагнуватиме. Потенційний попит надалі сформують ті, хто втратив житло через війну, але лише за наявності ресурсів", – прогнозує НБУ у звіті про фінансову стабільність.

Кількість новобудов, на яких ведуться роботи, поволі зростає після майже повної зупинки в перші місяці війни. Загалом в Україні роботи відновилися на понад двох третинах об’єктів. З запуском нових будівництв ситуація гірша.

Читайте також: Ринок нерухомості зазнає кардинальних змін: п'ять факторів, які спричинить обвал

Національний банк вказує, що ціни на нову нерухомість хаотичні та мало підкріплені ринковими чинниками.

"Зважаючи на те, що попиту на новобудови майже немає, зростання цін відображає переважно побажання продавців, а не ринкові умови", – йдеться у звіті.

Основні угоди відбуваються на вторинному ринку, де ціни досить волатильні.

Кращий орієнтир рівноважних цін дає орендний ринок, який швидко та відчутно реагує на зміну макросередовища та безпекових умов. Вартість оренди стабілізувалася на рівні в середньому на 40% нижче рівня лютого, свідчать дані, які є у Національного банку.

Читайте також: Нерухомість в Києві впала в ціні до 50 відсотків, первинний ринок практично зупинився

"За ціновим критерієм нині оренда житла видається кращою альтернативою, ніж купівля, і ця ситуація зберігатиметься тривалий час", – прогнозує НБУ.

Іпотечне кредитування в Україні майже зникло, і НБУ вважає, що так буде до кінця війни. Дещо підвищити попит можуть тільки державні програми підтримки, такі як "Доступна іпотека" та "єОселя".

Нагадаємо, експерти вважають, що, наприклад, у столичному регіоні нерухомість не користуватимться попитом ще 5-10 років. І це додасть факторів, які мають призвести до зниження цін до 30%.

Крім того, як писала ZN.UA, не слід очікувати й особливого пожвавлення на іпотечному ринку. Насправді для банку, який кредитує купівлю нерухомості, гарантія добудови об’єкта та захищеність майнових прав покупця є основними вимогами. Читайте про це в матеріалі Олександра Болтяна - "Чи змінять принципово ринок нерухомості нові вимоги?".

Експерти також попереджають, що попит тепер залежатиме й від оцінки мешканцями надійності та безпечності житла. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA "Ринок нерухомості: падіння цін буде приголомшливим" пишуть Людмила Сімонова та Сергій Следзь