UA / RU
Підтримати ZN.ua

МВФ сподівається, що Україні не доведеться вводити мораторій за держборгом

Але навіть якщо Київ зупинить виплати кредиторам, МВФ все одно продовжить кредитувати Україну.

Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард сподівається, що Україні не доведеться вводити мораторій на зовнішні виплати.

Разом з тим, зазначила вона, навіть у разі введення мораторію, Фонд має механізмами співпраці з такими країнами.

Про це Лагард повідомила в ході прес-конференції у Вашингтоні в четвер, 29 липня.

"Якщо рішення так і не буде знайдено (між Україною та її кредиторами щодо реструктуризації зовнішнього державного боргу – ред.), незважаючи на наші заохочення, існує механізм щодо запровадження мораторію (на зовнішні виплати – ред.). Ми сподіваємося, що такі дії не будуть потрібні", - сказала Лагард.

"Але ми, як ви знаєте, маємо спеціальну політику кредитування (Lending-into-Arrears Policy) і готові застосувати цю політику, яка дозволить нам і далі підтримувати Україну", – сказала глава МВФ.

Напередодні міністр фінансів Наталія Яресько повідомила, що Україна на цьому тижні чекає відповіді від кредиторів на нову пропозицію Києва - "ринкову і справедливу" - яку було передано близько тижня тому.

Відзначимо, що МВФ розраховує, що Україна до 31 липня зможе домовитися з кредиторами - на цей день призначено засідання ради директорів фонду, де повинно бути прийнято рішення про виділення другого траншу кредиту в $ 1,7 млн.

Лагард розраховує на схвалення траншу для України

Глава МВФ також заявила, що розраховує на позитивне рішення ради директорів за підсумками першого перегляду програми розширеного фінансування EFF.

"У цю п'ятницю нам належить затвердити перший другий перегляд програми. Ми сподіваємося, що майбутнє рішення буде доказовим і підтримує всі зусилля влади країни", - сказала вона.

Раніше президент Петро Порошенко заявив, що МВФ схвалив надання Україні $ 1,7 млрд в рамках другого траншу, і що це рішення буде формалізовано на засіданні ради директорів 31 липня.

Ризик дефолту України все ще існує, незважаючи на виплату Києвом 24 липня $ 120 млн за єврооблігаціями, заявили раніше аналітики рейтингового агентства Moody's Investors Service. На думку агентства, через два місяці Київ може відмовитися повернути кредиторам велику суму - $ 500 млн.

Україна може оголосити мораторій на виплату частини державного боргу. Таку можливість уряд отримав згідно із законом, який набрав чинності з 17 червня. Він дає Кабміну право припиняти виплату зовнішніх боргів приватним кредиторам до 1 липня 2016 року.

У разі рішення Києва вести мораторій, буде зафіксований технічний дефолт. Інші власники облігацій після закінчення 10 днів зможуть вимагати дострокового погашення Україною зобов'язань перед ними. Це автоматично загрожує погіршити ситуацію з боргом "Путіна-Януковича" в $ 3 млрд перед РФ, повернення якого має відбутися в грудні.

Згідно з домовленостями з МВФ, Київ повинен заощадити понад $ 15 млрд за 4 роки, у тому числі в нинішньому році - $ 5,2 млрд. Зараз Мінфін наполягає на списанні приблизно 40 відсотках від основної суми боргу. Кредитори, в свою чергу, наполягають, що скорочення основної суми боргу не потрібно.

В якості поступки Мінфін запропонував кредиторам додаткові "інструменти відновлення вартості", виплати за яким будуть проводитися в разі досягнення Україною більш високих, ніж зараз прогнозується, показників зростання ВВП.