UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінімізація податків: контрабанда більше не очолює топ зловживань в Україні, "лідер" змінився

Суттєві відмінності від звичайної ситуації автори дослідження пов'язують з пандемією COVID-19 та карантинними заходами як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.

Контрабанда більше не очолює топ зловживань в Україні з мінімізації податків, "лідерство" у цій сфері посіли зарплати в конвертах. Такі результати показало спільне дослідження CASE Україна та Інституту соціально-економічної трансформації - “Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні: 2021”.

"Змінився "лідер" – найбільші зловживання у 2020 році спостерігаються за схемою заробітні плати "у конвертах" - втрати бюджету оцінюються у 110-150 млрд грн на рік, в той час, як чотирирічний лідер – контрабанда та порушення митних правил – відійшов на друге місце (70-120 млрд грн на рік)", - йдеться в дослідженні.

Внаслідок офшорних схем, які є доступними великим українським компаніям та заможним українцям, обсяги втечі прибутків за кордон все ще залишаються високими, але зменшились за останній рік і сягають від 120 до 200 мільярдів гривень на рік (15-35 млрд грн втрат бюджету на рік).

Вкрай негативні тенденції спостерігаються у питаннях протидії незаконному обігу контрафактних товарів та нелегальної торгівлі, де зазвичай домінують підакцизні товари (спирт, алкогольні напої, тютюнові вироби та нафтопродукти). Як зазначається в дослідженні, проблема шокової акцизної політики та надмірного рівня податкового навантаження у поєднанні зі слабкістю правоохоронних та контролюючих інституцій призвели до втрати контролю з боку держави за над ринком підакцизної продукції.

"Останні два роки спостерігається вибухове зростання обсягів внутрішньої торгівлі підробленою тютюновою продукцією та продукції, що маркована як Duty Free або для експорту, але нелегально продається в Україні. Так, розмір тіньового ринку тютюнової продукції у травні 2021 року продемонстрував максимальне значення за останні 10 років (15,9% від ринку). Ринок алкогольних виробів на 50% знаходиться в тіні, а держбюджет недоотримує близько 10 млрд гривень щороку. Аналогічна ситуація на ринку бензину і дизельного палива, де втрати бюджету сягають близько 20 млрд грн", - йдеться в дослідженні.

Як підсумовують автори дослідження, 2020 рік ознаменувався низкою суттєвих відмінностей від звичайної ситуації, як у політиці, так і в економіці. Насамперед це пов'язано з пандемією COVID-19 та карантинними заходами як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.

Проблеми пандемії та карантинних заходів менше, якщо взагалі, позначилися на роботі ІТ-сектору та інших галузей, які широко використовують фриланс і віддалену роботу, в тому числі з ФОП-виконавцями. В результаті, за доданою вартістю тільки ІТ-сектор вже перевищив добувну промисловість, ставши водночас найбільшим експортером послуг і третім у загальному обсязі експортних надходжень з часткою близько 5%.

Читайте також: Ухилення та уникнення

Нагадаємо, оскільки дослідження стосується 2020 року, автори не згадують про санкції РНБО, накладені на 174 компанії, що підозрюються в контрабанді.

За оцінками керівництва Держмитниці, понад 130 тисяч українських компаній-імпортерів, або 90%, працюють у "тіні", щорічно позбавляючи бюджет 100 млрд грн надходжень. Про це та багато іншого - інтерв'ю для ZN. UA Юлії Самаєвої з головою Держмитниці Павлом Рябікиним - "Контрабанда - СТОП?".

За минулий рік український бюджет недоотримує через офшори близько 2 млрд доларів. Про це заявила журналістка "Слідство.Info" Анна Бабінець під час обговорення "Корупційний калькулятор: Скільки країна втрачає на схемах" від ZN.UA.

Тіньові зарплати, за оцінками уряду, становлять близько 500 млрд грн на рік, а офіційно не отримують будь-яких доходів орієнтовно 10 мільйонів українців. Про це для ZN.UA пише експерт Андрій Реун в своїй статті "Зарплати в« конвертах".