UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінфін відхрестився від розробки документа про "тимчасову націоналізацію" депозитів українців

У міністерстві заявили, що не потребують таких радикальних заходів, оскільки розраховують на фінансову підтримку з боку міжнародних партнерів.

Уряд України не планує проводити так звану "тимчасову націоналізацію" вкладів її громадян, повідомляє прес-служба міністерства фінансів.

"Сьогодні в українських ЗМІ було оприлюднено інформацію, згідно з якою Міністерство фінансів пропонує прийняти законопроект, який дозволить в разі запровадження воєнного стану або критичної ситуації з виконанням державного бюджету, проводити "тимчасову націоналізацію" вкладів її громадян в банках. Міністерство Фінансів заявляє, що прийняття таких радикальних та болючих для громадян кроків в Україні не на часі і не планується", - наголошується в повідомленні.

При цьому в мінфіні підтвердили, що в минулому році працювали над підготовкою проекту Закону "Про фінансову систему України в особливий період", про який йдеться в статті ZN.UA

"Проте рішенням Кабінету Міністрів України цей проект було відхилено, і Уряд не має наміру повертатися до розгляду цього, відхиленого, законопроекту", - підкреслюють у мінфіні.

Уряд України впроваджує структурні реформи, які допоможуть стабілізації економіки, відзначають в міністерстві фінансів.

"Зокрема, Уряд здійснює кроки щодо розширення податкової бази, боротьбі з ухиленням від податків, зокрема через офшори та трансфертне ціноутворення, та по виведенню економіки з тіні", - сказано в повідомленні.

У Мінфіні також повідомили, що уряд завершує переговори з Міжнародним Валютним Фондом щодо нової середньострокової програми підтримки її економіки.

Також Мінфін розраховує на гарантії США, необхідні для успішного розміщення за низькими відсотковими ставками українських суверенних облігацій на 2 млрд доларів США. Крім того, додатковий кредит у розмірі 2,2 млрд. Україні надасть Європейській Союз.

Фінансову підтримку на суму 200 млн. канадських доларів найближчим часом Україна отримає від Канади; на суму 500 млн. євро - від Німеччини і на 300 млн. доларів США - від Японії, підкреслюють в уряді.

"Таким чином, Уряд України не потребує - і не має наміру - вводити будь-які радикальні заходи по залученню коштів, у тому числі такі, про яких йдеться в ЗМІ", - повідомили в міністерстві.

ZN.UA з посиланням на свої джерела повідомило, що мінфін не відмовляється від ідеї прийняти рішення, яке дозволить "залучати в бюджет" банківські депозити у воєнний час.

За даними ZN.UA, обговорювані зараз в надрах Мінфіну і НБУ заходи стабілізації фінансової системи в особливий період істотно розширені і передбачають як залучення депозитів та коштів з поточних рахунків громадян і підприємств до бюджету країни, так і так звану haircut ("стрижку") за кіпрському сценарієм, коли вклади понад певної суми будуть конвертовані в акції проблемних банків на певний термін (рекапіталізація за рахунок коштів клієнтів).

Введення воєнного стану в країні або деяких її областей може призвести до тимчасового вилучення депозитів у всіх категорій фізичних і юридичних осіб (крім підприємств оборонного комплексу). При цьому залучені в процес порятунку держави можуть бути вклади розміром понад 200 тис. грн (перший розглянутий варіант) або 400 тис. (другий варіант) з видачею замість них держоблігацій терміном на два роки за ставкою 14-16% річних (прогнозний середній рівень інфляції на два роки) або за ставкою 12-14% річних, за трирічними облігаціями.

Детальніше читайте у статті Юрія Сколотяного і Романа Івченко Стрижка по-особливому.