UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінекономіки оприлюднило тестові запитання для бажаючих стати уповноваженими із закупівель

До 1 січня 2022 року уповноважені із закупівель мають скласти іспити на рівень володіння професією. А тендерні комітети втрачають повноваження на проведення закупівель.

Мінекономіки розробило та затвердило порядок проходження тестування, а також перелік тестових питань у сфері публічних закупівель для підтвердження рівня володіння необхідними знаннями тестування уповноваженими особами, що відповідатимуть за закупівлі. Документи оприлюднені на сайті міністерства.

“Наразі Мінекономіки розроблено та затверджено необхідну нормативно-правову базу для можливості проходження такого тестування, зокрема затверджено порядок його організації та перелік тестових питань. Тож найближчим часом відповідний функціонал розпочне роботу на вебпорталі Уповноваженого органу (Міністерства економіки, - ред.)”, - повідомив перший заступник Міністра економіки Володимир Гринюк.

З Порядком організації тестування уповноважених осіб та Переліком тестових питань для підтвердження уповноваженою особою рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель можна знайомитись на сайті Мінекономіки - рубрика “Професіоналізація”, в підрубриці “Тестування уповноважених осіб”.

Також там можна знайти інформацію про відкриті джерела, які допоможуть в отриманні необхідних знань, та матеріали, що стосуються організації закупівельної діяльності замовників.

Нагадаємо, з 1 січня 2022 року тендерні комітети втрачають повноваження проводити закупівлі. Відповідальними за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі стають виключно уповноважені особи.

Для здійснення своїх функцій уповноважені особи до 31 грудня 2021 року мають підтвердити рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Міністерства економіки шляхом проходження безкоштовного тестування.

Читайте також: Рада дозволила АМКУ розглядати скарги щодо публічних закупівель

Згідно із законом "Про публічні закупівлі", уповноважена особа — це службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі.

Уповноважені особи повинні мати вищу освіту (зазвичай вимагається юридична або економічна) та базовий рівень знань у сфері публічних закупівель. Уповноважена особа повинна орієнтувалася: в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення догорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.

Уповноваженою особою може бути й фахівець з публічних закупівель. У такому разі вимагається відповідність стандарту "Фахівець з публічних закупівель".

Читайте також: Рада дозволила АМКУ розглядати скарги щодо публічних закупівель

У будь-якому випадку претендент на уповноважену особу має підтвердити свій рівень знань у сфері публічних закупівель, тобто пройти безоплатне тестування уповноважених осіб на вебпорталі Мінекономікик раніше повідомляли в Мінекономіки, тестування стане доступним після затвердження нормативної бази та технічної реалізації такої можливості.

Десятки років сфера закупівель вважалася чи не найбільш корумпованою у нашій країні, і саме тому її взялися реформувати однією з перших. У 2015-2016 роках в країні була впроваджена електронна система публічних закупівель Prozorro. Втім, сьогодні цій системі іноді закидають, що вона надто складна. Читайте про це в статті генерального директора ДП "Прозорро" Василя Задворного "Як виведення закупівель з-під Prozorro поверне епоху марнотратства" на ZN.UA.

Які вади має система публічних закупівель Prozorro з точки зору незалежних експертів, про це йдеться в матеріалі Ростислава Панчука ддя ZN.UA "Непрозоре ProZorro".