Будучи давно великим експортером зрідженого природного газу до країн Азії, Катар готовий стати найважливішим джерелом енергії для Європи, яка після повномасштабного вторгнення армії Росії в Україну вирішила знизити імпорт газу з країни-агресора. Катар також зближується з Китаєм, підриваючи надії Росії перенаправити в Азію більшу частину енергії, яку Європа більше не купує, пише The New York Times.
На думку низки експертів у галузі енергетики, Катар стає Саудівською Аравією для природного газу – незамінним постачальником енергії з величезними запасами та дуже низькою вартістю. Це означає, що Катар зможе продавати природний газ довше та вигідніше, ніж інші великі експортери, такі як Австралія та Росія, навіть якщо зміна клімату змусить багато країн скоротити використання викопного палива.
Катар практично зрівнявся з Австралією та США у видобутку зрідженого природного газу – палива, яке охолоджується та перевозиться на танкерах. Експерти кажуть, що австралійський експорт, швидше за все, вже пройшов свій пік, а деякі з його родовищ починають виснажуватися. У США будуються нові експортні термінали, але скромними темпами, які частково обмежуються великими інвесторами, які менш охоче вкладають гроші в викопне паливо, ніж кілька років тому, через побоювання щодо зміни клімату.
Росія також є великим експортером газу, більшу частину якого вона продавала до Європи трубопроводами. Але після вторгнення Росії в Україну у лютому цей експорт знизився до мінімуму.
Таким чином Катар, близькосхідна монархія з населенням лише три мільйони людей, опинився у вигідному становищі. Минулого року країна почала будівництво чотирьох гігантських виробничих та експортних терміналів, інвестиції в які збільшать її експортні потужності більш ніж на третину до 2026 року. І чиновники оголосили про плани будівництва ще двох терміналів наприкінці десятиліття. Очікується, що до кінця десятиліття потужність країни з виробництва зрідженого природного газу зросте більш ніж на 60 відсотків та сягне 126 мільйонів тонн на рік.
Зараз Сполучені Штати трохи випереджають Катар в експортних потужностях, хоча останні місяці експорт постраждав через вибух на експортному терміналі в Техасі. Аналітики очікують, що до 2026 року експортні потужності США збільшаться приблизно на 40 відсотків.
"Катар перебуває у кращому становищі, ніж будь-хто інший, щоб скористатися ситуацією в Європі. Конкуренти Катару або заблоковані політичними проблемами, як Іран та Лівія, або не мають ресурсів для постачання необхідних додаткових обсягів, як Нігерія або Алжир", - сказав Чакіб Хеліль, колишній президент Організації країн-експортерів нафти та колишній міністр енергетики Алжиру.
Катар робить ставку на те, що навіть у той час, коли весь світ намагається скоротити викиди парникових газів, попит на скраплений природний газ, або СПГ, продовжуватиме зростати. Це пов'язано з тим, що багато обраних лідерів та експертів у галузі енергетики вважають, що це паливо необхідне як заміна вугілля і для підтримки сонячної та вітрової енергії, яка може бути обмежена через погані погодні умови.
Сполучені Штати наполягають на швидшому переході на "зелену" енергію, а адміністрація Байдена підтримує Катар. Виступаючи у Білому домі у січні перед зустріччю з лідером Катару шейхом Тамімом бін Хамадом аль-Тані, президент Байден зазначив, що дві країни поділяють прагнення "забезпечити стабільність світових постачань енергоносіїв".
Минулого місяця адміністрація схвалила продаж зброї Катару на суму 1 мільярд доларів. "Схоже, адміністрація Байдена високо цінує роль Катару на газовому ринку, особливо коли йдеться про постачання до Європи", - каже Данія Тафер, виконавчий директор Міжнародного форуму країн Перської затоки.
Незважаючи на занепокоєння Заходу щодо дотримання прав людини в Катарі, кілька провідних європейських лідерів, включаючи канцлера Німеччини Олафа Шольца та президента Європейської ради Шарля Мішеля, цього року відвідали Доху, столицю Катару, у спробі отримати більше енергії.
Крім управління своїм великим внутрішнім морським газовим родовищем, державна компанія Qatar Energy розширює діяльність у всьому світі, інвестуючи в Бразилію, Суринам, Анголу, Південну Африку та інші країни. Спільно з компанією Exxon Mobil вона побудувала термінал для експорту зрідженого газу в Луїзіані, який буде введений в експлуатацію до 2024 року. Qatar Energy та Exxon також видобувають газ на родовищі біля узбережжя Єгипту та ведуть розвідку газу на Кіпрі.
Нещодавно Qatar Energy розпочала переговори з французькою TotalEnergies та італійською Eni про спільну роботу в ліванських водах. Цей проєкт став можливим завдяки нещодавній угоді про морський кордон між Ізраїлем та Ліваном.
За останні кілька тижнів Qatar Energy також домовилася про будівництво заводу з виробництва пластмас вартістю 8,5 мільярда доларів у Техасі спільно з Chevron Phillips Chemical і уклала 15-річну угоду на постачання газу до Німеччини.
Угода з Німеччиною стала великою перемогою для Катару, оскільки Німеччина та інші європейські країни неохоче підписували такі довгострокові контракти, побоюючись надто довгого використання викопного палива з огляду на амбітні плани Європейського союзу щодо боротьби зі зміною клімату. Але в умовах обмежених світових поставок газу та гострої необхідності Європи у заміні російської енергії, у лідерів Німеччини, можливо, не було іншого вибору, окрім як погодитись на 15-річну угоду з Катаром.
Катар постачатиме два мільйони тонн газу на рік, забезпечуючи Німеччині певну енергетичну безпеку. Проте катарський газ становить лише малу частину того, що постачає до Німеччини Росія, і почне надходити лише 2026 року. Німеччина домовляється також з іншими виробниками, включаючи Об'єднані Арабські Емірати.
На додаток до цієї угоди Катар нещодавно підписав контракт на постачання природного газу до Китаю на 27 років - найтриваліший з будь-коли укладених подібних контрактів. Він передбачає постачання близько чотирьох мільйонів тонн газу на рік, гарантує Катару ринок збуту більшої частини додаткового газу, який він розраховує виробляти після завершення будівництва нових терміналів.
Катар уже постачає Китаю чверть свого газу. Поряд з кількома іншими дрібними угодами новий контракт дозволить Китаю значно знизити свою залежність від Росії.
Партнерство з Китаєм також несе в собі деякі геополітичні вигоди. Воно дає Катару більше захисту від потенційно ворожого Ірану, з яким Катар ділить одне з найбільших газових родовищ у світі. Також Катар покладається на військову базу США, розташовану неподалік Дохи, як на оплот. Протягом усієї своєї історії Катар шукав захисту від іноземних держав та у різний час опинявся під владою Португалії, Османської імперії та Великої Британії. Газові багатства Катару забезпечили йому більшу незалежність і безпеку, але великі сусіди, як і раніше, становлять загрозу.
"Головним інтересом Катару є безпека. Катар чудово усвідомлює свою вразливість, і його газові ресурси - це шлях до зміцнення його безпеки", - каже Алекс Мантон, експерт з глобального газу та зрідженого природного газу в консалтинговій компанії Rapidan Energy Group.