Європейський центральний банк застерігає Брюссель від спроб стягнення податку на непередбачувані прибутки від тримачів заморожених російських активів, стверджуючи, що це може підірвати довіру до євро як світової валюти та зашкодити фінансовій стабільності, пише Financial Times.
За словами джерел, установа в приватному порядку повідомила Європейській комісії, що плани перенаправлення платежів за облігаціями, якими володіє російський центральний банк, для фінансування України будуть поганим сигналом для світових ринків.
Як відомо, офіційні особи ЄС вивчають шляхи використання частини доходів від заморожених російських активів, які перебувають у фінансовій системі Європи. Вартість відновлення України після завданих вторгненням Путіна руйнувань оцінюють в сотні мільярдів євро.
Разом із тим, ЄЦБ попередив, що використання процентних надходжень від заморожених російських активів може спонукати інші центральні банки, які мають значні грошові резерви, «відвернутися» від євро, особливо якщо ЄС діятиме в односторонньому порядку, без згоди інших країн G7.
«Наслідки можуть бути суттєвими: це може призвести до диверсифікації резервів від активів, деномінованих у євро, збільшити витрати на фінансування для європейських суверенів і призвести до диверсифікації торгівлі», — йдеться у записці ЄЦБ, з якою ознайомилось видання.
Брюссель розглядав низку варіантів отримання коштів для України, включно із активним управлінням російськими активами, або отримання деяких процентних платежів, що випливають з них. Усі ці варіанти мають юридичні ризики, а також ризики фінансової стабільності, і жодних рішень досі прийнято не було. Однією з ключових сфер уваги є центральні депозитарії цінних паперів, у тому числі бельгійська компанія Euroclear, санкції якої призвели до арешту російських активів на суму 196,6 млрд євро протягом року. Купа активів зростає в міру накопичення купонів і погашення нових облігацій, однак Euroclear не може передати гроші законному власнику.
Активи тимчасово реінвестуються Euroclear, щоб підживити ринки, а також отримати додатковий прибуток. Чиновники ЄС розглядають можливість спрямувати прибутки, отримані від реінвестування, в Україну. Лише у першому кварталі Euroclear отримала в результаті накопичення чималі прибутки, повідомивши про 734 мільйони євро відсотків на грошові залишки від активів Росії, які перебувають під санкціями.
Одна з ідей, яку розглядають офіційні особи комісії, полягає в тому, щоб зберігачі активів у ЄС сплачували податок на надприбуток. Саме ці кошти, за інформацією джерел, могли бути використані для підтримки України.
Однак ця ідея викликала хвилювання серед держав-членів, а також у Франкфурті, який просуває євро як світову валюту та хоче не похитнути довіру до фінансових структур ЄС.
«Немає жодних суперечок щодо того, що зробити так є морально правильним, однак вирішити, як саме це зробити, дуже складно», — сказав один з дипломатів ЄС.
За його словами, відкинути принцип верховенства права неможливо, тож слід зважати на наслідки, які той чи інший варіант матиме для репутації євро як світової валюти.
Комісія, додав дипломат, готова вжити кроків у сфері використання заморожених російських активів, і пропозиції очікуються вже цього місяця. Уряд Бельгії вже заявив, що має намір використати доходи від корпоративного податку з прибутку, отриманого від заморожених активів Euroclear, щоб допомогти Україні, спрямовуючи гроші на військову та гуманітарну допомогу, а також на допомогу біженцям. Країна розраховує цього року заробити від відсотків щонайменше 625 мільйонів євро за своїм звичайним податковим режимом.
Ці дискусії відбуваються на тлі ширшої дискусії про шляхи залучення фінансування для відновлення України та про те, як забезпечити внесок Росії. Цього тижня до Сенату США було подано двопартійний законопроект, який уповноважує президента Джо Байдена конфіскувати російські суверенні активи та передати їх Києву для довгострокової реконструкції України.
Нагадаємо, законодавці США планують надати повноваження спрямовувати в Україну доходи, отримані від порушень експортного контролю. Про це заявив керівник підрозділу Міністерства юстиції США, який відповідає за конфіскацію активів, пов'язаних із порушниками санкцій проти Росії.
Хто розшукує майно росіян в Україні і як держава його конфісковуватиме, читайте у статті Христини Зелінської «Велика конфіскація: які російські активи перейдуть Україні».