Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш заявив 12 червня, що він стурбований виходом Росії з зернової угоди, яка дозволяє безпечний експорт зерна і добрив з трьох українських чорноморських портів і термін дії якої спливає 17 липня, передає Reuters.
«Я стурбований, і ми наполегливо працюємо над тим, щоб переконатися, що можна буде зберегти Чорноморську ініціативу, і в той же час, що ми зможемо продовжувати нашу роботу зі сприяння російському експорту», – сказав Гутерріш журналістам.
Москва регулярно погрожує вийти з Чорноморської зернової ініціативи, укладеної за посередництва ООН і Туреччини в липні 2022 року, якщо не будуть усунуті перешкоди для її власних поставок зерна і добрив. ООН підписала з Росією окремий меморандум, в якому погодилася допомогти Росії з експортом продовольства та добрив.
Хоча російський експорт продовольства і добрив не підпадає під дію західних санкцій, запроваджених після вторгнення в Україну в лютому 2022 року, Москва заявляє, що обмеження на платежі, логістику і страхування стали бар'єром для її поставок. Також російська сторона вимагає від України запустити аміакопровід «Одеса-Тольятті» та блокує через це прохід суден до найбільшого порту «Південний».
В ООН заявляють, що сприяли збільшенню російського експорту продовольства і добрив, забезпечивши стабільний потік суден до російських портів і знизивши фрахтові та страхові тарифи, заявив 9 травня речник ООН.
Ще на початку тижня міністерство закордонних справ Росії заявило, що не бачить перспектив для продовження зернової угоди щодо вивозу українського зерна з чорноморських портів.
Нагадаємо, що російські війська 5 червня двічі обстріляли аміакопровід «Одеса-Тольятті», який проходить через територію Куп’янського району на Харківщині. Він був пошкоджений – відбулася розгерметизація й стався незначний витік речовини. У МЗС РФ заявили, що ремонт може відбуватися від одного до трьох місяців.
Раніше міністр аграрної політики України Микола Сольський розповів подробиці «плану Б» щодо експорту зерна в разі виходу Росії з угоди. За його словами, український уряд може запропонувати страхові гарантії для компаній-перевізників і вже створений спеціальний страховий фонд для компаній, чиї судна будуть заходити в українські чорноморські порти за новою угодою.