Разом із війною в Україні загострилося питання непрофесійності держслужби і держуправління, але одночасно, виник унікальний шанс перезапусти це на нових рейках. Про це пише ексголова Київської ОДА, економіст та дипломат Михайло Бно-Айріян у своїй статті на ZN.UA - "Дилема вибору: продовжувати брати чи перезапускатися".
"У процесі спілкування з українським бізнесом, який переживає безпрецедентну турбулентність, у кілька разів серйознішу, ніж під час епідемії ковіду, можна часто почути запитання: "А де, власне, уряд?". І тут річ навіть не в уряді як інституті влади чи прем'єрові, що якраз активно виступає публічно, а більше у професіоналізмі його підлеглих — керівників центральних органів виконавчої влади, які явно відступили на задній план, інституційно обнулилися", - зазначає експерт.
На думку Бно-Айріяна, з початком війни ми стали свідками того, про що експерти казали не один рік: наслідків непрофесійності держслужби і держуправління.
"Це, мабуть, один із головних викликів, які стоять перед країною, — хто і як, власне, підійматиме Україну, а також вирішуватиме інші надзвичайно важливі проблеми: надання житла сотням тисяч біженців, запуску економіки, перезапуску оборонної промисловості, створення сотень тисяч робочих місць і повернення мільйонів біженців в Україну", - зазначив він.
Бно-Айріян наголосив, що нашій армії потрібні сильна економіка та сильний тил.
"Війна, крім театрів воєнних дій, зараз ітиме передусім на економічному та гуманітарному фронтах. Нам справді потрібні сотні професійних рішень на день. І чітке бачення, куди ми рухаємося", - зазначив він.
Тому зараз держава має чесно поставити собі три запитання:
- Перше, чи здатна держава в нинішньому вигляді вирішувати завдання, які стоять перед країною? Якщо ні, чи може вона найближчим часом інституційно перебудуватися на нові рейки? Якщо не здатна, то чи можна звести до мінімуму вирішення викликів, які стоять перед країною, без залучення в цей процес тисяч неефективних чиновників різного рівня?
- Друге запитання стосується професійної держслужби. Якщо ми хочемо мати успішну країну, нам потрібен абсолютно інший рівень державного управлінського апарату.
- І найголовніше - щодо корупції, яка завжди блокувала нормальні зміни в міністерствах та відомствах. Якщо збережуться відкоти і внесення за рішення, що були до війни, — ніякої сильної, дієздатної й ефективної центральної влади в нас не буде в принципі.
За словами Бно-Айріяна, сьогодні може бути дві концепції вирішення викликів, які стоять перед країною:
- Перша, традиційна, — коли уряд посилює центральний рівень влади й намагається управляти процесами сам: планує, ставить завдання, реалізовує.
- Друга — коли уряд чесно визнає, що в нинішніх реаліях інституційно він не здатен управляти такими складними процесами. А отже, треба просто максимально "відпустити" управлінські питання й залучити до вирішення завдань великий український бізнес (не плутати з олігархічним), який інституційно набагато сильніший за міністерства та відомства. Тобто не централізувати, розподіляти й контролювати, а створювати умови, делегувати й допомагати.
"У нас тисячі великих підприємців, які можуть дуже швидко масштабуватися, паралельно створюючи десятки й сотні тисяч робочих місць. І цей підприємницький дух треба зберегти й скерувати на створення нової країни", - підкреслив експерт.
"Сьогодні унікальний шанс відкинути все старе й постаратися перезапуститися на нових рейках. Тому рецепт перебудови країни такий: зведення корупції до мінімуму, перезавантаження уряду з новими, абсолютно іншими командами й, звісно ж, максимальне залучення великого неолігархічного бізнесу до вирішення стратегічних завдань. Інакше цей літак під назвою "Україна" не злетить", - додав також він.
Як писала ZN.UA, провальні конкурси на посади в органах державної влади, що їх "слуги народу" скасовували 2019-го у зв'язку з карантином і лише через рік повернули, — бутафорія та лицемірство. На посади повсюди виводяться виключно "свої" люди. І це вже нікого не дивує й не обурює. Втім, як і те, що не розроблено й не впроваджено показників ефективності роботи як держслужбовців на посадах, так і органів влади (KPI’s). Читайте про це в матеріалі члена Громадської ради при НАДС, доктора філософії в галузі управління людськими ресурсами, CEO R&C Kyiv Group LLC Жанни Балабанюк "Держслужба: зарплати зі стелі і премії у 300 відсотків".