UA / RU
Підтримати ZN.ua

Dragon Capital зберіг свій прогноз: ВВП України зросте на 4% у 2024 році

У інвесткомпанії перерахували чинники, що сприятимуть економічному зростанню. 

Dragon Capital зберігає прогноз зростання ВВП у 2024 році на рівні 4%. Про це повідомили на сайті інвестиційної компанії. Там зауважили, що українська економіка продовжувала відновлюватись на початку 2024 року після зростання на 5,3% р/р у 2023 році.

Читайте також: Податки в Україні можуть скоро зрости: в Мінфіні розказали про «діру» в бюджеті у 5 мільярдів доларів

Поновлення експорту портами Чорного моря очікувано стало одним з драйверів відновлення економічної активності. Так у січні-квітні 2024 року загальний експорт основних видів товарів (зерно, олійні, руда, сталь) повернувся до довоєнних рівнів у 10-11 млн тонн. З них левову частку - 7-8 млн тонн на місяць - експортували портами Чорного моря, хоча у Dragon Capital очікували обсяги експорту портами 1,5-3,5 млн/тонн.

Читайте також: Росіяни розглядали варіант перекидання судна "Серпухов" у Чорне море — розвідка

Суттєве розширення спроможності експортних шляхів і здешевлення логістики дало поштовх для відновлення видобутку залізної руди і, в меншій мірі, виробництва сталі, а також сприяло зростанню суміжних секторів, таких як вантажні перевезення та гуртова торгівля.

«Так, за нашими оцінками, у січні-квітні обсяги виробництва руди збільшились маже на 80% р/р, а виробництво сталі і вантажні перевезення залізницею зросли на 33% і 29%, відповідно. Крім того, морський експорт допоміг частково компенсувати негативний влив блокади наземного західного кордону польськими перевізниками і фермерами, яка тривала протягом листопада 2023 року – квітня 2024 року», - підрахували у інвесткомпанії.

Читайте також: На парковці у Києві згоріло 40 автотранспортних засобів

Дефіцит електроенергії, спричинений поверненням росії до терористичної практики руйнування енергетики з кінця березня, стане на заваді подальшому відновленню економіки.

«Проте, за нашими оцінками, при збереженні наявних потужностей енергосистеми та з урахуванням поточних можливостей імпорту, дефіцит електроенергії буде достатньо помірним влітку та восени, що дозволить підприємствам більшості галузей підтримувати обсяги виробництва на рівнях, близьких до поточних, а, значить, збільшити їх порівняно з 2023 роком. Зростання буде особливо відчутним в секторах, діяльність яких була пригнічена через відсутність морського експорту, а саме у виробництві руди, металургії, вантажоперевезеннях», - говорять аналітики.

Читайте також: Ремонти атомних енергоблоків: в Міненергетики розповіли про плани

Завдяки відновленню роботи морських портів та більшому, ніж очікувалось, сільськогосподарському врожаю минулого року, експорт основних видів товарів у цьому році зросте на 35% р/р, до 109 млн тонн.

Зважаючи на це, у Dragon Capital зберігають прогноз економічного зростання реального ВВП у 2024 році на рівні 4,0% р/р. Цьому сприятиме відновлення експорту морськими портами та розвиток ВПК. Вони переважать негативний вплив від посилення мобілізації та дефіциту електроенергії, за припущення, що влада зможе організувати мобілізацію таким чином, щоб обмежити негативний вплив на бізнес, а дефіцит електроенергії буде помірним.

Читайте також: Як визначаються критичні підприємства, де бронюють від мобілізації працівників

«Проте ризики залишаються суттєвими, оскільки подальші значні руйнування критичної інфраструктури можуть погіршити ситуацію на ринку електроенергії та/або перешкодити роботі морських портів», - вказують у інвесткомпанії.

Фінансова підтримка від партнерів підтримуватиме стійкість економіки цьогоріч. Міжнародні партнери схвалили нові пакети допомоги, що дозволить Україні отримати близько $37 млрд зовнішнього бюджетного фінансування у 2024 році.

Читайте також: Міжнародна допомога скорочуватиметься у 2024-2025 роках – прогноз Нацбанку

«Хоча схвалення пакетів підтримки суттєво затрималось, а загальна сума фінансування буде дещо меншою, ніж ми розраховували ($40 млрд), цих коштів буде достатньо, щоб втримати резерви НБУ близько поточних рекордних рівнів $43 млрд та профінансувати дефіцит бюджету без емісійного фінансування», - зазначають економісти.

Раніше ми писали про те, що державний та гарантований державою борг України на кінець квітня склав 6,0104 трлн грн. У доларовому еквіваленті він складає $151,5 млрд. Інформацію про статус держборгу опублікував голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Тим часом Банкова посилює вплив на головне аудиторське відомство країни. Дмитро Сторожук, що наразі є звичайним помічником голови Рахункової палати (РП) Ольги Піщанської, невдовзі обійматиме посаду керівника апарату РП. Як раніше писало ZN.UA, останнім часом до діяльності Рахункової палати (РП) прикута пильна увага, до того ж окремі аспекти її діяльності піддаються публічній критиці. Про це читайте у статті «Чим запам'яталася Рахункова палата за останні півтора року».