Державний банк "Приватбанк" у Високому суді Лондона заявив, що колишні власники фінансової установи Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов свідомо укладали фіктивні кредити на покупку буцімто конкретних товарів для виведення коштів із установи, та привів низку доказів функціонування "схеми". Зокрема компанії укладали договори про кредитування покупки товарів, що не узгоджувалася із їхньою діяльністю.
"Головний свідок колишніх власників банку, який надає свідчення щодо інструкцій, поданих D1, визнає, що угоди про постачання були частиною "Схеми", проте не пояснює, що таке "Схема" і не розпочав демонструвати, завдяки чому вона могла бути законною. Його позиція насправді підтверджує звинувачення Банку в тому, що D1 і D2 (Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов - ред.), які на той час володіли більше ніж 90 % акцій Банку і контролювали його роботу, були "мозками", які стояли за "Схемою"", - йдеться у роз'ясненні Вищого суду Лондона на запит журналістів, яке є у розпорядженні DT.UA.
Дуже цікавою виявилась інформація про кредитування семи угод. Зокрема компанія "Фоксар", яка займається консультаційними послугами у сфері бізнесу та менеджменту, взяла кредит на закупівлю австралійської марганцевої руди, аналогічний консультант у сфері бізнесу та менеджменту "Інвестгруп" вирішила закупити екскаватори і колісні навантажувачі, компанія "Гардер", основною діяльністю якої є оптова торгівля пальним і змащувальними матеріалами, також вирішила придбати австралійську марганцеву руду, для оптової торгівлі газоподібним пальним та іншою подібною продукцією компанії "Карінда" знадобились екскаватори, а компанії переробляння молока з метою виробництва масла і сиру "Трансмолоко" концентрат яблучного соку
"Більше ніж 65 % конкретних кредитів було надано протягом двох робочих днів від моменту подання запиту щодо одержання кредиту; що стосується решти з них, то всі вони, окрім одного, були схвалені протягом семи робочих днів з моменту подання запиту. Ці проміжки часу, вочевидь, не відповідали належним правилам обережності, які мали місце відповідно до внутрішніх правил банку", - зазначається у позиції "Приватбанку".
За словами позивача, тобто "Приватбанку", у проміжок часу від квітня 2013 року до червня 2014 року Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов надали від імені банку субсидії приблизно на $ 2 млрд. + фіктивні кредити 46 українським позичальникам. При цьому позичальники погодилися надати гарантії безпеки в підтримку своїх зобов'язань, спочатку у вигляді застав за договірними зобов'язаннями щодо придбання великих кількості товарів або промислового обладнання. Також у "Приватбанку" заявляють про фіктивність ще 54 угод, адже жодна із сторін не мала намірів здійснювати постачання товарів або обладнання, і жодних поставок здійснено не було. Натомість угоди були підставою сплати позичальниками близько $ 1,91 млрд.
"Якщо угоди про постачання були фіктивними, то кредити, надані Банком компаніям, які брали гроші в борг під приводом здійснення платежів компаніям-постачальникам, не могли бути здійснені для законних цілей, а обіцяна гарантія повернення коштів завжди була уявною. Усі ті, хто займався наданням кредитів, знали про те, що угоди про постачання фіктивні, і всі, хто обіймався розслідуванням, мали розуміти, що зазначені особи обов'язково мали стосунок до шахрайства в Банку", - заявили юристи банку.
Банк заперечує, що компанії, які брали кредити, постійно були у власності чи контролювалися екс-власниками банку, але вони знали, що не постачатимуть обіцяні обсяги товарів.
У грудні 2017 року вже державного "Приватбанк" домігся того, що Високий суд Лондона видав наказ про всесвітній арешт активів екс-власників банку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова і шести компаній, які ним імовірно належать або перебувають під їх контролем. За допомогою цього судового розгляду "Приватбанк" збирається повернути понад 2,5 млрд доларів, з урахуванням відсотків.
Юристи олігарха Ігоря Коломойського ставлять під сумнів результати розслідування компанії Kroll, згідно з яким "Приватбанк"був об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій мінімум протягом 10 роківдо націоналізації, що призвело до збитків у розмірі 5,5 млрд доларів.
Як писало DT.UA, в кіпрському судедело "Приватбанку" буде розглядатися в кращому випадку 5-7 років. Детальніше про судову тяганину "Приватбанку" читайте в матеріалі Юлії Самаєвої "Другий фронт Приватбанку".
21 грудня 2016 року "Приватбанк" перейшов у державну власність. Держава отримала 100% в його капіталі, фінустанова було докапитализировано на суму 116,8 млрд грн. В кінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ та висновку незалежного аудитора - компанії EY.