UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден хоче, щоб країни G7 до літа склали план використання заморожених активів Росії

Разом із тим, Байден не вважає, що використання заморожених коштів замінить потребу в допомозі.

Президент США Джо Байден хоче, щоб країни «Великої сімки» до зустрічі лідерів у червні досягли прогресу щодо планів використання заморожених російських суверенних активів для підтримки України, повідомляє Bloomberg із посиланням на обізнані на питанні джерела.

Представники G-7 обговорюють варіанти використання 280 мільярдів доларів заблокованих активів Центрального банку Росії, в тому числі використання цих грошей в якості застави для залучення боргових коштів, або надання гарантій під заморожені кошти.

Дебати відбуваються в той час, коли Україна стикається з критичною нестачею артилерії та інших боєприпасів, а союзники намагаються швидко знайти джерела постачання, а 60 мільярдів доларів економічної допомоги залишаються заблокованими в Конгресі США. Джерела стверджують, що Байден також приватно повідомив союзникам, що якщо Україна впаде, міжнародний порядок буде зруйнований щонайменше на наступні п'ять десятиліть.

Читайте також: Заморожені російські доходи треба направити на закупівлю зброї для України – міністр закордонних справ Фінляндії

Усі члени Альянсу згодні з тим, що ці кошти мають залишатися недоступними для Росії, доки вона не пообіцяє допомогти у відновленні України, але вони розходяться в думках щодо того, чи буде законним їхнє повне вилучення. Лідери G-7 мають зустрітися в Італії в червні.

Байден воліє, щоб заморожені активи були використані для фінансування бюджетних потреб України, а пізніше — для її  відновлення. Разом із тим, президент не вважає, що використання заморожених коштів замінить потребу в допомозі.

За словами співрозмовників, США вважають неправильним, що Росія має право вирішувати, коли компенсувати Україні завдані нею збитки.

Франція та Німеччина, разом з Європейським центральним банком, поки що чинять опір будь-якому кроку, який може призвести до арешту коштів. Вони побоюються спрямованої на європейські активи помсти Росії, а також потенційного впливу на фінансову стабільність і статус євро як резервної валюти.

Читайте також: Депозитарій Euroclear застерігає від плану G7 щодо використання заморожених активів РФ 

Міністр фінансів Джанет Єллен та інші применшують більшість цих побоювань. Цього тижня в Бразилії Єллен заявила, що «Велика сімка» повинна працювати над тим, щоб вивчити можливість арешту самих активів або використання їх в якості застави для запозичень на світових ринках.

За словами одного з співрозмовників, Велика Британія і Канада також виступають за арешт активів.

Одна з проблем полягає в тому, що переважна більшість коштів знаходяться в Європі, переважно через бельгійський кліринговий центр Euroclear, і будь-яка угода потребуватиме підтримки всіх країн «Великої сімки». Інший виклик полягає в тому, щоб знайти варіант, який усі союзники вважатимуть юридично обґрунтованим і який допоможе пом'якшити будь-які ризики для євро.

ЄС повільно просувається у реалізації планів принаймні застосувати податок на непередбачувані прибутки, отримані від заморожених фондів. Минулого року ці активи принесли прибуток у розмірі $4,8 млрд.

Читайте також: Як використовувати заморожені активи Росії на благо України — The Economist

У середу президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала використати ці прибутки для фінансування озброєння для України.

Росія пригрозила вжити заходів у відповідь, якщо союзники України скористаються цими активами, і вивчає варіанти, щоб зупинити будь-які спроби арешту цих коштів.