Депозитарій Euroclear застерігає від плану G7 щодо використання заморожених активів РФ 

Поділитися
Виконавчий директор компанії вказує на ризики для європейської фінансової системи.

Депозитарій Euroclear попередив, що план G7 використати заморожені російські активи як заставу для випуску боргових зобов'язань для України створить ризики для фінансової стабільності Європи. В інтерв'ю Financial Times виконавчий директор Euroclear Лів Мострі заявила, що план, який обговорюється, буде "досить близьким до непрямої конфіскації" активів і поставить компанію під загрозу судових позовів.

Euroclear зберігає близько 191 млрд євро активів Центрального банку РФ, більшу частину з 260 млрд євро заморожених російських активів після повномасштабного вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року.

Мострі застерегла від пропозиції, висунутої Бельгією як компроміс між наполегливим прагненням США конфіскувати відповідні активи та більш неохочою позицією Європи. Компроміс передбачав би використання активів як застави для залучення позик для України і примушення Росії виплатити гроші пізніше, або, якщо вона цього не зробить, конфіскувати її активи.

"Використання активів, які вам не належать, як заставу дуже схоже на непряму конфіскацію або зобов'язання щодо майбутньої конфіскації, що може мати такий самий вплив на ринки, як і пряма конфіскація", - сказала Мострі, додавши, що це також може призвести до судових позовів проти Euroclear через ці активи.

"Ми не розуміємо, як центральний російський банк може просто прийняти те, що активи були заарештовані і що зобов'язання Euroclear перед ним припинили своє існування", - додала вона.

"Я вірю, що розсудливий, раціональний підхід візьме гору”, - сказала Мострі, заявивши, що коли йдеться про конфіскацію активів, то довіра до системи Euroclear, до європейських ринків капіталу, до євро як до валюти може постраждати. 

США виступають за конфіскацію активів, але Німеччина, Франція та Італія проти, зазначаючи, що суверенні активи мають імунітет згідно з міжнародним правом. Ці країни та Європейський центральний банк застерігали, що конфіскація може підірвати євро.

"Ми повинні бути дуже уважними до привабливості євро та європейських ринків капіталу для міжнародних інвесторів", - сказала Мострі.

Однак вона більш прихильно поставилася до окремих планів ЄС щодо використання прибутків, отриманих від цих активів, для допомоги Україні, вважаючи такий крок менш ризикованим, оскільки Euroclear не виплачує відсотки клієнтам, а прибутки "юридично належать депозитарію".

Минулого року Euroclear заробив 4,4 млрд євро за рахунок заморожених російських активів.

"Ми дуже добре розуміємо, що ці доходи існують лише завдяки тому, що існують санкції. Це поєднання великих цифр і високих відсоткових ставок, які приносять ці безпрецедентні суми”, - сказала Мострі.

За її словами, залежно від динаміки відсоткових ставок, Euroclear може заробити подібні суми у 2024 році, оскільки знерухомлені цінні папери продовжують приносити кошти, або навіть перевищити цю суму, якщо ставки взагалі не будуть знижені.

Минулого місяця в ЄС домовилися відкласти мільярдні прибутки від заморожених активів РФ, щоб підтримати відновлення України - за оцінками, близько $500 млрд протягом наступного десятиліття.

"Ми б прийняли такий захід. Ми вважаємо, що ризик, пов'язаний з цими прибутками, дещо менший", - сказала Мострі.

За її словами, Euroclear також вже відкладає прибуток, який у 2023 році склав 3,25 млрд євро після сплати податків, як "спеціальний буфер”. Вона додала, що депозитарій повинен мати можливість переглянути суми, що вилучаються, у разі непередбачуваних ризиків, на які вкаже регулятор. 

"Сьогодні просто неможливо зробити ствердну заяву про те, що всі потенційні майбутні ризики враховані", - пояснила вона.

За словами Мострі, Euroclear вже зіштовхнувся з 50-100 позовами в російських судах щодо заморожених активів, і ця кількість, ймовірно, зростатиме. Компанія програла кілька справ, і хоча вона подала апеляції, малоймовірно, що результат зміниться, оскільки Росія вважає західні санкції незаконними.

Детальніше про те, скільки є доходів від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідала Тетяна Хутор у статті “Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?”.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі