UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фільм розстріляного в Маріуполі режисера Кведаравічуса визнаний найкращою документалкою

За рішенням Європейської кіноакадемії. Нагадаємо, литовський документаліст фіксував перші дні в Маріуполі після 24 лютого, його захопили в полон і вбили. Ймовірно, після тортур.

Європейська кіноакадемія, яка влітку відзначила картину "Будинок зі скла" про дітей на лінії фронту, назвала найкращим документальним фільмом роботу режисера з Литви Мантаса Кведаравічуса, який після 24 лютого фіксував ситуацію в окупованому росіянами Маріуполі.

Читайте також: Війна на камеру

Стрічку MARIUPOLIS 2 змонтували співавторка та дружина митця Ганна Бєлоброва за участі монтажера Дуні Сичової. За основу взяли матеріали, які він зняв під час облоги Маріуполя.

Читайте також: Маріуполь замерзає: люди у надписах на стінах благають про допомогу – Андрющенко

“Премія нагадує нам про трагічну втрату талановитого кінорежисера Мантаса Кведаравічуса та Україну, а також про нашу боротьбу за європейські цінності”, – йдеться на сторінці Кіноакадемії в твітері.

Нагадаємо, митець народився в місті Біржай у Литві. Мав ступінь магістра соціальної та культурної антропології в Оксфордському університеті. А в Кембриджі захистив докторську дисертацію, і викладав у цьому виші теорію релігії, права і політики.

Читайте також: Фільм «Клондайк» увійшов у лонглист претендентів на «Оскар»

Після 24 лютого документував на камеру критичне становище в окупованому Маріуполі. Буквально через тиждень після широкомасштабного вторгнення його захопили в полон, а згодом розстріляли, імовірно після тортур.

Читайте також: Права на показ документальних фільмів про вторгнення Росії продали до 20 країн світу

Точна дата смерті невідома, оскільки для того, щоби вдова Кведаравічюса змогла вивезти тіло загиблого чоловіка, попередньо сповістили про начебто загибель режисера від обстрілу і назвали оманливу дату загибелі.

А ось як виглядала перша частина його роботи. 

"Чоловік ремонтує свою рибальську сітку і виходить на міст. Зіткнулися два трамваї – ніхто не постраждав, троси полагодили того ж дня. Для робітників заводу дається невеликий концерт, і щира гра скрипаля змушує їх плакати. Бомби падають у море, і ніхто не помічає. Це Маріуполь; де повсякденне життя визначається загрозою насильства на задньому плані", – йшлося в описі фільму. 

Раніше Babylon13 зняв мініфільм про чоловіка, що займається ексгумацією загиблих в Ірпені.

Також нещодавно з'явився трейлер фільму про фотографа-документаліста Олександра Гляделова, більшу частину творчості якого займають війни: Придністров'я, Чечня, Нагірний Карабах, Україна 2014 та 2022 років.

Весілля, похорони й інша філософія: раніше ми також писали про харківського фотографа, який документує історії військових та зруйновані міста.