UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українське кіно-2013. Як вам це сподобається?

При чарівному збігу всіх творчих і суспільних складових на екрани України цього року мають вийти аж двадцять вітчизняних (художніх!) фільмів.

Автор: Олег Вергеліс

При чарівному збігу всіх творчих і суспільних складових на екрани України цього року мають вийти аж двадцять вітчизняних (художніх!) фільмів. Історичну статистику я почерпнув не з протоколів сіонських мудреців, а з офіційних даних, наданих DT.UA Держкіно України. Жанри різні. Від абсурду до байопіка. Від мелодрами до трилера.

Як відомо, у бюджеті країни на поточний рік (на створення та розповсюдження фільмів) передбачено майже 142 млн грн (але й ця цифра нами не до кінця відчута). А патронат над українським кінобізнесом узяли на свої плечі найясновельможніші другі, треті і четверті особи. Першим пташеням з "гнізда Копилової", випущеним у політ для нашого прокату 2013-го, став проект "Звичайна справа" режисера В.Васяновича. Фільм почасти сподобався деяким журналістам. Хоча глядачі не дуже й голосували за нього трудовим карбованцем. А що ж далі? - поцікавиться той-таки глядач-читач. Зараз і розкриємо всі карти.

Предмет наперед смакованої нелюдської гордості нашого Держкіно - фільм Віктора Андрієнка "Іван Сила" (студія "Інсайт-медіа"; кошторис згідно з договорами - 15,5 млн грн). Проект позиціюється як дитячий, просвітницький, історичний. В основі картини - історія знаменитого силача Івана Фірцака, який у 18 років став артистом цирку і побував на всіх континентах, вражаючи публіку надзвичайними фізичними здібностями. З рук англійської королеви цей чудо-богатир отримав реквізити пошани, прикрашені діамантами. А американські ЗМІ називали його найсильнішою людиною ХХ ст. (що, можливо, досить суперечливо). Важливий прокатний "бар'єр", який доведеться подолати в цьому фільмі панові Андрієнку, - це виразність і захопливість оповіді. Те, що об'єднає і дитячу, і дорослу аудиторії. Дуже важливий і ефект "чистоти жанру" в зазначеному проекті. Оскільки це все ж таки біографічний фільм, а не довільна інтерпретація життя чудової людини з метафоричними елементами. Піар-ставка в просуванні проекту, очевидно, робитиметься на дзвінкі українські складові цікавого сюжету, а також на участь у картині Дмитра Халаджі та Василя Вірастюка. Прем'єра - літо-осінь-2013.

"Параджанов" ("Інтерфільм"; 11 млн грн) уже зараз дратує деяких маститих літніх кінематографістів з околиць кіностудії імені О.Довженка. Вони ще пам'ятають Параджанова - живого й веселого. Дехто пам'ятає навіть доноси, які строчили на цю людину як "друзі", так і вороги. Загалом, режисерові Олені Фетисовій не позаздриш. Оскільки за гамбурзьким рахунком з неї вимагатимуть дуже багато. І шанувальники, для яких творчість Параджанова така ж цінна, як і його складна біографія. І родичі генія. А мало яким родичам догодиш у біографічному жанрі. Велика надія на на Аведікяна. Він стане "обличчям" фільму. Швидше за все, проект просуватимуть ближче до ювілею Сергія Йосиповича; кінець 2013-го - початок 2014-го.

"Параджанов"

У реєстрі вітчизняних кінопрем'єр 2013 р. також фільм російського обдарованого режисера Олексія Германа-молодшого. "Під електричними хмарами" ("Лінкед фільмс"; 8 млн грн). Одна анотація вже заворожує (далі - цитата): "Цей фільм являє собою переплетіння новел, дія яких відбувається між зимою і літом, у день, коли йде перший сніг; а герої картини, перетинаючись і прощаючись, створюють мозаїку буття; це історія про війну і мир; про покоління, яке виросло на Достоєвському та "Apple". Одне слово, після такої метафізики це треба неодмінно побачити. Тим більше що з українського боку над фільмом трудилися близько восьми десятків творців. У тому числі наші актори: Ігор Мірошниченко, Вікторія Варлей, Віра Климовецька. Оператор теж частково наш - Сергій Михальчук. В одному з інтерв'ю Герман-молодший пояснив причини копродукції з нашою країною: "Тут зберігся якийсь дух, що у великих містах Росії вже знищений. До того ж Одеса по духу виявилася близькою нашій історії, як і Дніпропетровськ, і Харків. А ось Пітер нам не підходить - уже забудований!". У Києві, на жаль, теж уже не знімеш римейк Старицького "За двома зайцями".

Напевно, восени - взимку, покажуть публічно багатостраждальну кіносповідь "Святитель-хірург" ("Патріот-фільм"; 12 млн грн). Раніше фільм називався "Діамантовий хрест", і над ним працював режисер та художник Сергій Маслобойщиков. Однак після ідеологічних розбіжностей із російською стороною праведні труди над картиною про життя-буття і свідомість Святителя Луки (Валентина Войно-Ясенецького) поклав на себе О.Пархоменко, помічений раніше у серіалах і ТБ-муві. Певна річ: до цієї прем'єри буде прикута пильна увага церкви. А піар-супровід стрічки, очевидно, може збігтися з прийдешнім 1025-річчям Хрещення Русі. Побажаємо картині удачі.

"Святитель-хірург"

Телеведучий та історик Марк Гресь написав сценарій для стрічки режисера-дебютанта Віталія Потруха "Загублене місто" (кіностудія імені О. Довженка; 6 млн грн). В одній із ролей - телеведучий Андрій Джеджула. Знімалися також Сергій Романюк, Ірина Новак. Актори кажуть, що це "не шароварне кіно, а фільм типу фентезі". Типу... Загалом, зустрічаються кілька людей, а потім вирушають у небезпечну подорож - у Зону. І в кожного є на те причина. Випадково нічого не нагадує?

Ще один прем'єрний продукт під заворожливою назвою - "Такі красиві люди" (кіностудія ім. О.Довженка; 6 млн грн). Режисер і сценарист Д.Моїсеєв. Зйомки відбувалися в Івано-Франківську, Криму, Києві. Режисер-дебютант уже розповів ЗМІ, що "коли в людині є добро і любов, то вона красива, - саме такі й герої фільму: п'ятеро красивих людей, які живуть біля моря..." Можливо, буде літній кінохіт?

Попередній бюджет фільму Дмитра Томашпольського "Хвороба любові" (студія "Гагарін-медіа") передбачав 12 млн грн. Держава виділила половину. Картина презентується як копродукція України і Франції. Розповідає про кохання космонавта й венеролога. І ще, як запевняють автори, відкриває таємницю таємного космічного експерименту. Чи встигнуть з прем'єрою до Дня космонавтики - 12 квітня? Побачимо.

Мої персональні кінематографічні очікування пов'язані ще з одним новим проектом 2013-го. Це "Брати" ("Пронто-фільм"; 8,5 млн грн). В основі сценарію гарна шведська історія письменника Торгні Ліндрена "Джмелиний мед". Тільки режисер (вона ж сценарист) Вікторія Трофименко перенесла шведські пристрасті на український ґрунт. Переклала їх на гуцульський колорит. Живуть собі в Карпатах два брати. Старі й немічні. Один усе намагається пережити іншого. Проте у простір їхнього старечого вгасання входить жінка-письменниця. І дідусі піднеслися духом! Якщо я все правильно зрозумів, "Брати" можуть стати нашою "відповіддю" відомій та "Оскаром" увінчаній "Любові" Міхаеля Ханеке? Тільки з іншим підтекстом - старість мене вдома не застане! Картина потішить гуцульською говіркою, прекрасними пейзажами і, очевидно, хорошими акторськими роботами. Оцінимо після перегляду.

"Брати"

В одному з інтерв'ю для DT.UA режисер Володимир Тихий уже розказував про свій фільм "Зелена кофта" ("Артхауз-Трафік"; 3,5 млн грн). Психологічний трилер - розповідь про зникнення семилітнього хлопчика, якого відчайдушно шукає сестра, зневірившись у професіоналізмі доблесних міліціонерів... Швидше за все, ця стрічка вийде на екрани не 2013-го, а на початку 2014-го.

Відомий актор і кінорежисер Анатолій Матешко тим часом готує для прокату ще один дитячий український фільм - "Сурмач" ("Укркіно"; 16,5 млн грн). Історія про юного музиканта Колю Соколова, який наразився на підступи дорослого життя - заздрість, конкуренцію тощо т.д. Однак друзі вже спішать на допомогу. Якийсь благодушний а-ля радянський дитячий кіносюжет... Наших дітей конкуренцією не злякаєш, вони вже давно сидять "ВКонтакте" і зневажають жахи життя.

Є в засіках Держкіно ще одна казка. Але вже для дорослих. Під назвою "Ріпка" (студія "Контакт"; 4 млн грн). У титрах значаться прізвища: Г.Окулевич, О.Фіалко. Й анотація умиротворяє: "Соціальна драма про складні сімейні відносини, які трансформує в іншу якість дитячий світогляд". Точно стане лідером прокату.

Творець першої української жахливої "Штольні" Любомир Левицький передислокується у своєму новому фільмі в "Ломбард" ("Кінофабрика"; 6,5 млн грн). У центрі подій два брати - Марк і Яша, які виросли в кримінальному районі. А об'єкт їхньої жадібної пристрасті - ломбард, очевидно, у вигляді "бабла". Буквально днями в мережі з'явилася інформація, що одне з американських агентств (яке продюсувало хіт "Я Легенда") звернуло свої погляди і на наш "Ломбард", і на "Тіні незабутих предків" пана Левицького. Американці нібито були вражені, виявивши, що картинка в наших скромнобюджетних фільмах відповідає стандартам західного щедрого кінопродюсування. І тут уже, так би мовити, голота на вигадки метка. Як повідомляють творці, обидві стрічки вийдуть на екрани восени 2013-го.

"Урус. Кавказький бурий ведмідь" ("Фреш-продакшн"; 6 млн грн). Про цей проект теж частково згадувалося на сторінках DT.UA в інтерв'ю зі сценаристом Зазою Буадзе. Нагадаємо, що це історія трьох невдах: українського каскадера, грузинського режисера та американської захисниці дикої природи. Весела трійця здійснює відчайдушну подорож з воєнної Грузії в мирний Берлін 1991 р., щоб доправити в Німеччину (в зоопарк) старого ведмедя, хоча всередині фургона виявляється...

І ще один проект зі складним філософським підґрунтям - "Хроніки" ("Трембіта-фільм"; 8,5 млн грн) від режисера й сценариста Івана Кравчишина, творця кінохіта "Прорвемося" (2006). Нове кіно - на основі творів Богдана Волошина ("Бурачковицькі хроніки"). Як пояснюють автори, у фільмі будуть три новели як три головні вчинки, що їх людина робить у своєму житті, - народжується, народжує і помирає. У цих "Хроніках" перша новела про футбол, друга - про весілля, а третя - про заповіт.

На завершальному етапі робота над картиною "Поводир" ("Пронто-фільм"; 16,5 млн грн).Робоча назва "Кобзарі". Режисер Олесь Санін відмовляється поки що від коментарів. Перебуває буцім у робочій самоізоляції, огранюючи свою трудомістку й відповідальну картину. Нагадаю, робота над нею тривала не рік і навіть не два. В основі стрічки - справжній факт 1934 року: розповідь про поневіряння американського хлопчика та українського сліпого музиканта містами й селами "червоної України". Американський підприємець Майкл Шемрок разом із сином Пітером опиняються в Харкові, в епіцентрі радянської пропаганди. І в епіцентрі злочинів радянської влади. Зважаючи на все, фільм Саніна стане ще одним "бойовищем", на якому зійдеться чимало наших непримиренних істориків, ідеологів, депутатів. А можливо, хто знає, саме ця кінокартина й об'єднає найемоційніших опонентів із контрастними ідеологічними світоглядами? У головних ролях: Станіслав Боклан, Джефф Берел, Антон Святослав Грін, Федір Стригун. І навіть поет Олександр Ірванець. У картині, поряд із професійними акторами, сліпих кобзарів грали прості незрячі люди. Їх шукали для зйомок у різних українських містах. Оператор - знаменитий Сергій Михальчук. Імовірно, це буде найбільш значущий і очікуваний прокатний український фільм 2013 року.

P.S. В українському прокаті-2013, за рішенням Держкіно, очікуйте також художніх фільмів: "Гамер" ("Край-кінема"; 5,5 млн грн; реж. О.Сенцов) та "Люби мене" ("Тато-фільм";
7 млн грн; реж.М.Горбач). Будуть також анімаційні стрічки: "Микита-Кожум'яка" ("Панама Гран-Прі"; 4 млн грн; реж. М.Костров, В.Михайлов); "Хто боїться дядечка Бабая?" (Українська студія анімаційних фільмів; 8 млн. грн; реж. М.Медвідь).

Ось такі "делікатеси"… Про якість поговоримо потім.