Крах решти стіни резервуару токсичних відходів в Угорщині може викликати нову хвилю червоного шламу, яка обвалиться на села в районі міста Айка. Про це в понеділок, 11 жовтня, заявила представник угорської служби із боротьби з надзвичайними ситуаціями Дьєрді Теттеш.«Ми знаємо, що це станеться (обвалення стіни - ред.)», - сказала вона.
За її словами, близько 8 тис. людей евакуйовано з села Колонтар, яке постраждало в результаті витоку токсичних відходів.
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який відвідав місце події, також заявив, що стіна сховища, швидше за все, зруйнується.
«Стіна знаходиться в дуже поганому стані, за нашими оцінками, вона може обвалитися. У результаті життя людей може опинитися під загрозою. З цієї причини ми вивезли всіх жителів з цього району, щоб більше не було жертв», - сказав він.
У стіні утворилася 50-сантиметрова тріщина. Якщо вона зруйнується, то відбудеться витік 500 тис. кубометрів червоного шламу.
Місцеві ЗМІ повідомили з посиланням на міністра охорони навколишнього середовища Угорщини Золтана Іллеша, що стіну неможливо зберегти.
В даний час рятувальники у терміновому порядку будують дамбу довжиною 1,5 тис. метрів, яка повинна зупинити поширення червоного шламу. Вони вже спорудили загородження довжиною в тисячу метрів.
Середня висота греблі складе 5 метрів, а ширина - 25 метрів. Для її установки використовується 40 тис. тонн доломіту.
Нагадаємо, токсичні речовини, що розлилися в результаті аварії на глиноземному заводі в Угорщині, досягли Дунаю - другої за протяжністю європейської річки.
Дамбу резервуара з токсичними відходами на заводі з виробництва глинозему в місті Айка прорвало у ніч на 5 жовтня. У результаті аварії, за останніми даними, загинули чотири людини, ще близько 120 були госпіталізовані.
Від розливу токсичних відходів постраждали сім населених пунктів, у деяких із них глибина токсичної рідини досягає двох метрів. Інцидент став найбільш серйозною аварією на хімічному виробництві за всю історію країни.
З резервуара вилилося близько мільйона кубометрів червоного шламу — дуже токсичного побічного продукту виробництва глинозему.
Через аварію у трьох регіонах Угорщині було введено режим надзвичайного стану. За розрахунками місцевої влади, на ліквідацію наслідків інциденту підуть мільйони доларів і більше року. Що стало причиною аварії досі не встановлено, проте угорська поліція порушила кримінальну справу за статтею «злочинна халатність».
У МНС України заявляли, що після аварії на заводі в Айці загрози потрапляння отруйних відходів в Україну через європейські водні артерії немає.За матеріалами Інтерфакс-Україна