ПРОЇДАННЯ ЗЕМЛІ

Поділитися
Темпи витрат людством природних ресурсів планети перевищили швидкість їхнього природного відтворення ще 1980 року...

Темпи витрат людством природних ресурсів планети перевищили швидкість їхнього природного відтворення ще 1980 року. Хоча екологи задовго до цього докладали максимум зусиль для того, щоб зупинити процес такого «самопроїдання». Проте, як стало зрозумілим з останньої доповіді WWF International, незалежної групи міжнародного екологічного моніторингу, зараз темпи витрат перевищують темпи відтворення вже на 20 відсотків, а до 2050 року, за збереження існуючих тенденцій, це перевищення досягне і взагалі 100 відсотків. І відбудеться це не за життя якихось дуже віддалених нащадків, а якщо вже не за нашого власного, то вже точно за життя наших дітей.

Наслідки такого надспоживання вже проявляються, хоча далеко не кожний зміг відчути їх на собі... Планетарний індекс життя, показник здоров’я екосистеми нашої планети вперше був розрахований у 1970 році. З того часу він скоротився на 35 відсотків. Причому більше за все за останні 30 років на планеті постраждали запаси питної води — вони зменшилися на цілих 55 відсотків.

Катастрофічними темпами йде скорочення площі родючих земель, забруднення гідро- та атмосфери. На сьогоднішній день площа всіх родючих земель і водяної поверхні — та територія, що забезпечує потребу людини у виробництві продуктів харчування, синтезі кисню, поглинанні вуглекислого газу, забезпеченні житлом, інфраструктурою і так далі — становить 11 мільярдів гектарів. Ця величина отримується при вирахуванні із загального розміру поверхні Землі тієї площі, що зайнята пустелями, безживними гірськими кручами, океанськими обширами, покрита льодовиками. Якщо розділити всю цю корисну площу на все населення Землі — 6 мільярдів — то отримаємо по 1,9 гектара на людину.

Проте реальні показники так званої «зони випасу» у різних регіонах значно варіюють. Зокрема, на кожного жителя Азії й Африки припадають блага, витворені всього лиш на 1,4 гектара корисної площі, на кожного західного європейця — приблизно на 5 гектарах, і, нарешті, на кожного жителя Північної Америки — на 9,6 гектара. До того ж ця диспропорція продовжує збільшуватися, тому що населення в бідних країнах збільшується, а в багатих — скорочується.

Відновлення порушеної екологічної рівноваги на планеті вже стало першочерговою задачею, і для її вирішення необхідне вжиття найневідкладніших заходів з ефективнішого використання природних ресурсів, обмеження зростання населення в бідних країнах, загальних зусиль із захисту навколишнього середовища. Великі надії в цьому плані покладаються на Всесвітній саміт зі стійкого розвитку, що от-от має розпочатися в Йоганнесбурзі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі