Із великим здивуванням прочитали ми в попередньому номері шанованої нами газети «Дзеркало тижня» статтю, що мала назву «ЄДАПС, або Крок уперед, два — назад. Від демократії». Річ у тому, що ми мали певне відношення до великої програми, що стоїть за абревіатурою ЄДАПС, — Єдиної державної автоматизованої паспортної системи. Нам добре відомо, як і чому цей проект створювався, які завдання перед ним стоять, і абсолютно впевнені, що насправді ЄДАПС — це не лише крок уперед до демократії, це ще й два кроки в Європу, до відкритого цивілізованого світу, і цю свою точку зору хотіли б висловити в порядку полеміки з попередньою публікацією. Знаючи, що газета поважає демократичні цінності, сподіваємося, що наші нотатки також будуть опубліковані на її сторінках.
Незважаючи на явно тенденційну, як нам здається, налаштованість автора статті «ЄДАПС, або Крок уперед, два — назад. Від демократії», опублікованої у попередньому номері «Дзеркала тижня», він вважав за необхідне зазначити: «...Особисто мені не доводилося раніше тримати в руках лаконічніший, високопрофесійніший, абсолютно конкретний документ, який вийшов із чиновницьких кабінетів. Але, мабуть, найбільш вражаючою його особливістю була яскраво виражена демократична спрямованість. Головна мета всього проекту визначалася як інтеграція нашої країни у світове інформаційне співтовариство на базі постіндустріальних цифрових технологій. А здійснення концепції в повному обсязі дозволяло реально зламати крижані форми відносин громадянина і держави, викристалізувані сімома десятиріччями тоталітаризму».
Нам дуже приємно, що газета «Дзеркало тижня», яка, відверто кажучи, ніколи не виявляла високого пієтету до будь-яких документів, «які вийшли з чиновницьких кабінетів», настільки позитивно висловилася щодо справді високопрофесійного програмного документа, на основі якого надалі будувалася ЄДАПС. Але дуже шкода, що в зазначеній статті це був, на нашу думку, єдиний крок до об’єктивності, а практично все інше — кроки, що ведуть від неї.
Абсолютно погоджуючись із автором у його високій оцінці професійного рівня, на якому готувався програмний документ, що чітко окреслив контури майбутньої ЄДАПС, ми б хотіли особливо наголосити і на своєчасності цього документа. Адже тоді, 1996 року, ніхто ще не знав, що нині нові європейські реалії так жорстко поставлять Україну перед необхідністю вдосконалювати паспортну й узагалі всю ідентифікаційну систему. Адже це нині, а не тоді, Європейський Союз оголосив, що найближчим часом серйознішими стануть вимоги до якості виготовлення закордонних паспортів, з якими громадяни України від’їздять до країн ЄС. Рішення про створення ЄДАПС дуже своєчасне ще й тому, що вже існує резолюція Ради Безпеки ООН про посилення заходів для запобігання фальсифікації паспортних документів; вже існує й Міжнародна програма реалізації положень Варшавської конференції (підписана й Україною) щодо питання об’єднання зусиль у боротьбі з міжнародним тероризмом.
Керуючись принаймні цим, вважаємо, що зовсім не варто зі сторінок газет лякати читачів абревіатурою ЄДАПС. Адже сьогодні цілком очевидно: ЄДАПС боятися — у Європу не ходити. Як уже зазначалося, без нових, якісно виконаних і надійно захищених від підробок паспортів нас туди просто не пустять. У країнах Європейського Союзу нині значно підвищуються вимоги і до якості виготовлення та захисту прав водія і багатьох інших документів. Приміром, із приєднанням України до Європейської угоди про правила перевезення небезпечних вантажів перед нашою країною постала необхідність приведення бланків цих документів у відповідність із вимогами європейських стандартів. До речі, ця ж проблема була предметом обговорення на 33-й Європейській регіональній конференції Міжнародної кримінальної поліції — Інтерполу, що проходила у травні цього року в Києві. Так що в цьому плані українська програма ЄДАПС є досить своєчасною.
У закордонний паспорт, оформлений за технологією ЄДАПС, на відміну від паспорта старого зразка, методом лазерного друку вноситься оцифрована фотографія власника паспорта, його особистий підпис, додаткові ступені захисту документа. Дані такого паспорта добре зчитуються автоматизованими засобами контролю, встановленими у прикордонних пунктах країн Європейського Союзу. Тож черги на кордонах стануть коротшими, паспортний контроль здійснюватиметься швидше.
Але програма ЄДАПС має величезне значення й усередині країни. Насамперед тому, що вона значно полегшує діяльність, підвищує якість роботи та рівень обслуговування громадян у всіх структурах, працівникам яких доводиться працювати з ідентифікаційними документами відвідувачів. Це, приміром, і оформлення пенсій, і виплата різноманітних допомог, і вирішення безлічі інших соціально-побутових проблем. Люди зможуть зекономити при цьому величезну кількість часу, який раніше доводилося витрачати на стояння в чергах.
Програма ЄДАПС значно полегшує і роботу правоохоронних органів. Взяти хоча б такий приклад: нині країною «ходить» значна кількість фальшивих паспортів, оскільки їх дуже легко підробити. Але ж за кожним фальшивим паспортом ховається злочинець, який або вже вчинив, або збирається вчинити незаконне діяння. Адже законослухняній людині фальшивий паспорт непотрібен. Після запровадження нової програми підробка паспорта стане практично неможливою. Вже одне це істотно ускладнює життя злочинцям і допомагає правоохоронним органам ефективніше боротися з ними.
А ось яка ситуація склалася, приміром, у транспортній галузі. За словами заступника міністра внутрішніх справ України Володимира Поважнюка, лише за 2002 рік органи міліції виявили понад 3,3 тис. фальшивих документів, серед яких, зокрема, посвідчення про реєстрацію транспортних засобів, водійські посвідчення, талони до водійських посвідчень, довідки-рахунки, талони про проходження техогляду... Особливо почастішали випадки використання фальсифікованих документів для проведення незаконних операцій купівлі-продажу та реєстрації транспортних засобів, транзиту викрадених автомобілів з України до Бєларусі та Росії. А 2003 року кількість виявлених підробок збільшилася ще на 47%. Дуже небезпечна тенденція! Але запровадження документів нового зразка допоможе цю тенденцію різко змінити...
Ми розповідаємо про це так докладно, оскільки в публікації «Дзеркала тижня» про все це жодним словом не згадується. Людина, не знайома з реальним станом справ, прочитавши цю публікацію, може дійти досить далекого від істини висновку, ніби ЄДАПС створена виключно з метою задоволення якихось інтересів МВС і кількох структур, причетних до реалізації цієї програми. Щоправда, незрозуміло при цьому, як же їм удалося знайти таких союзників, як Верховна Рада України, котра прийняла рішення про програму ЄДАПС, Кабінет Міністрів України, який підготував цей «високопрофесійний документ», що настільки сподобався автору, і навіть сам Президент нашої країни, який видав відповідні укази щодо реалізації програми. А також одержати схвалення згаданої вище 33-ї Європейської регіональної конференції Інтерполу...
Про тенденційну позицію автора, котрий скрупульозно підрахував, нібито ЄДАПС веде на «два кроки» від демократії, свідчить, на нашу думку, й те, що ледь не третина статті присвячена явно упередженому висвітленню питання про те, хто саме, крім МВС, підключився до реалізації програми. При цьому за провину засновникам швейцарських фірм Trustcor S.A. і TRUB services ltd та українського спеціалізованого підприємства «Голографія», що беруть участь у програмі, ставлять давні обвинувачення, які суд згодом заперечив. Причому не лише «їхній», швейцарський, а ще й Апеляційний суд міста Києва. У нас склалося враження, нібито рішення цих судів автор статті проігнорував навмисне, з метою обілити іншу фірму — ізраїльську Supercom ЛТД, щодо якої Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України зовсім недавно розглядав справу і визнав недійсним контракт на виготовлення нових паспортів, який «Суперком» уклав в Україні у квітні 2002 року.
Постає питання: неповага автора до рішень відразу трьох судів — це скільки кроків від демократії?
І ще одне питання. Приміром, швейцарська надійність у галузі захисту і власної валюти, і паспортів, і всіх ідентифікаційних документів загальновідома. Це найвищий світовий рівень. А як справи з цим у Ізраїлі? І який досвід у «Суперкома»? Читаємо добре відомий у міжнародних ділових колах «Огляд новин фондового ринку», що виходить у Європі англійською мовою. У публікації від 6 січня ц.р. повідомляється про те, що випуск електронних паспортів у Ізраїлі відкладається, оскільки суд визнав недійсними результати відповідного тендера. І хоча в цьому випадку йдеться не про «Суперком», зрозуміло: в самому Ізраїлі в цій галузі поки що не все благополучно. Вже одне це ставить під сумнів діяльність «Суперкому» в Україні.
З огляду на все це досить дивно виглядають спроби поставити під сумнів рішення суду щодо укладеного «Суперкомом» контракту в Україні та водночас навести тінь на молоде вітчизняне спеціалізоване підприємство «Голографія», яке динамічно розвивається і стало нещодавно лауреатом конкурсу «Золоті торгові марки України», а нині бере участь у програмі виробництва та захисту нових ідентифікаційних документів і займається науковою розробкою і виробництвом голографічних захисних елементів, зокрема для акцизних марок.
Від липня 2003 року спеціалізоване підприємство «Голографія» випустило понад 8 млрд. голограм для захисту нових акцизних марок — більше, ніж будь-яка інша європейська країна. Можна тільки уявити, скількох тіньовиків «потривожили». На практиці це означає, що було відвернено тисячі смертей унаслідок вживання алкогольного сурогату, виведено з тіні мільярди гривень, ліквідовано сотні нелегальних цехів і цілі підпільні заводи, які, звісно, не сплачували ані копійки податків у державний бюджет.
Співробітники правоохоронних органів стверджують, що значно прозорішим став процес обігу підакцизних товарів, збільшилися офіційно зафіксовані обсяги проданої продукції. Після впровадження акцизних марок нового зразка в бюджет держави торік надійшло 4,7 млрд. грн. акцизного збору, що на 1,1 млрд. більше, ніж 2002-го.
Однак незважаючи на все це, спроби кинути тінь і на спеціалізоване підприємство «Голографія», і на інші компанії, що мають відношення до програми ЄДАПС, є настільки активними, що на сторінки преси навіть потрапляють конфіденційні документи комерційного характеру, здобуті, схоже, не дуже коректним шляхом. Принаймні як нам стало відомо, фірма TRUB services ltd має намір через такий виток конфіденційних документів комерційного характеру звернутися з позовом проти однієї з працюючих в Україні закордонних компаній.
Ну і наостанок хотілося б висловити здивування щодо іронічних нарікань, буцімто генерали МВС, як пише автор статті, створення ЄДАПС «взяли у свої чисті та мужні руки». А кому ж іще брати, якщо не МВС? Адже в усьому світі такими питаннями відають відповідні державні структури, до завдань яких належить захист населення від злочинців і терористів.