ЧИ «ГРИПУВАТИМУТЬ» УКРАЇНСЬКІ КУРИ?

Поділитися
Азія у паніці. Минулої весни її лихоманило від атипової пневмонії (SARS). Тепер на континент накотилася чергова хвиля напасті — «пташиний грип», що вже викосив не лише мільйони курей, а й більше десятка людей...

Азія у паніці. Минулої весни її лихоманило від атипової пневмонії (SARS). Тепер на континент накотилася чергова хвиля напасті — «пташиний грип», що вже викосив не лише мільйони курей, а й більше десятка людей. Із часу першого випадку, зареєстрованого в середині грудня 2003 року у Південній Кореї, пошесть охопила вісім країн. Свідчення того, що «пташиний грип» справді сягнув розмірів повномасштабної епідемії, — екстрене засідання ООН із цього питання. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я пообіцяли до кінця лютого розробити прототип вакцини для придушення недуги.

Передусім хвороба уразила аграрний сектор регіону, зокрема птахівництво. Найбільше постраждав В’єтнам, який не лише втратив промислове поголів’я у 18 провінціях, а й відкрив лік людським жертвам. У лиховісній зоні опинилися також Китай, Південна Корея, Японія, Тайвань, Індонезія, Камбоджа, Пакистан.

Через «пташиний грип» Китай може втратити понад 12 млрд. доларів. Такі невтішні прогнози тамтешньої асоціації тваринників. Протягом декади, починаючи з 27 січня, коли зареєстрували перший симптом грипу, він підтяв птахоферми 13 провінцій, автономних районів і міст центрального підпорядкування.

Непереливки і Таїланду — найбільшому в Азії експортерові курятини, четвертому серед світових лідерів. Торік продуценти бройлерів уторгували на міжнародному ринкові за свою продукцію понад 1,2 млрд. доларів. Уряд королівства запевняє, що нинішня епідемія не призвела до кризи в галузі. Забій виробниками курячого м’яса і яєць понад мільйона голів пов’язаний з іншою болячкою — холерою домашньої птиці, що накрила кілька сотень фермерських господарств. До того ж, щоб не збурювати населення, влада кілька тижнів замовчувала епідемію. Проте шила в мішку не втаїш. Пізніше Таїланд усе-таки підтвердив смерть шестилітнього хлопчика саме від ураження «пташиним грипом».

І, як застережний крок: Сінгапур відмовився ввозити птицю з Таїланду. Південна Корея запровадили обов’язковий санітарний контроль 100% поставок китайської курятини, а Японія заборонила її імпорт із місцевості у радіусі 50 кілометрів від господарств, у яких зафіксовані спалахи хвороби.

«Фільтраційні» заходи руйнівно позначаються на торгівлі в регіоні, а невитребувана пропозиція спричиняє галопування цін на азіатських ринках. Якщо перед початком епідемії Таїланд продавав Японії курятину по 1500—1700 доларів за тонну, то останнім часом ціна поставок підстрибнула до 2400. Звісно, така зависока «стеля» утримуватиметься недовго: у разі поширення епідемії традиційні споживачі курятини змінять уподобання і перейдуть на м’ясо тварин чи рибу.

Що віднаджує покупців від делікатесного м’яса? Можливість заразитися. Встановлено, що вірус може не лише передаватися від птиці до людей, а й, як мутант, поширюватися між людьми, що робить «пташиний грип» агресивнішим за атипову пневмонію (SARS). Страх жителів Південної Кореї підхопити недугу призвів до 15-відсоткового зменшення попиту на курятину. Деякі авіакомпанії на рейсах із країн Південно-Східної Азії задля безпеки здоров’я пасажирів узагалі вилучили з меню бортового харчування страви з курятини, хоча при термічній обробці вірус «пташиного грипу» гине.

Чи встоїть перед «грипозною» навалою Україна? Державний департамент ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики офіційно заборонив імпорт курячого м’яса, продуктів переробки і сировини з неблагополучних в епізоотичному плані країн Азії. Одначе вжиті заходи, швидше, превентивні, оскільки наша країна практично не завозить м’ясо з того регіону. Щодо Таїланду, то табу на тамтешні кури діє ось уже кілька років поспіль.

— Аби надійно захистити українську територію від проникнення небезпечного вірусу, наші підрозділи інспектують птахофабрики, інкубатори щодо дотримання закритого режиму роботи, обов’язкового для цих підприємств, — каже Петро Вербицький, голова Держдепартаменту ветеринарної медицини. — Окрім цього, ветеринарні служби проведуть лабораторний моніторинг господарств населення. Деякі птахарні, попри всі застережні заходи, задля гарантії попросили своїх співробітників вирізати домашню птицю, компенсуючи втрату поголів’я щотижневою видачею «промислових» тушок та яєць. Найімовірнішими носіями збудника «пташиного грипу» можуть стати особи, котрі відвідали Південно-Східну Азію, декоративні птахи з тих країв — папуги, канарки, а також міграція дичини. Хоча, зазначу, перелітні птахи, які квартирують в Україні, вилітають у вирій до країн Африки та Близького Сходу, а не Південно-Східної Азії. Однак у березні-травні ветеринари вибірково здійснять відстріл диких птахів кількох видів і проведуть лабораторні дослідження на наявність у них вірусу.

Не сумніваюся в жодному слові високорангового посадовця. По-перше, Україна залишилася незайманою під час спалаху «пташиного грипу» напровесні 2003 року у Європі. Тоді було зафіксовано понад 80 інфекційних випадків із одним летальним. Департамент ветеринарної медицини оперативно зреагував на епізоотію високопатогенного курячого грипу, заборонивши імпорт продукції птахівництва з Нідерландів, Німеччини. По-друге, Україна визнана однією з кращих країн світу у сфері ветеринарної медицини. Такий високий вердикт виголосило Міжнародне епізоотичне бюро (МЕБ), яке об’єднує 162 країни світу. На 70-й сесії цієї організації зазначалося, що ми — чи не єдина держава, вісім років поспіль вільна від такого небезпечного захворювання, як ящур, без вакцинації тварин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі