Зустріч Трампа і Кім Чен Ина: чим все може скінчитись - The Guardian

Поділитися
Зустріч Трампа і Кім Чен Ина: чим все може скінчитись - The Guardian Кім Чен Ин і Трамп можуть зробити низку поступок один на зустріч одному. © ЦТАК
У наступний вівторок варто буде стежити за сигналами про серйозні наміри КНДР і США.

У сучасній історії було не багато самітів, ставки і невизначеність результатів яких були б більшими, ніж запланована зустріч президента США Дональда Трампа з диктатором КНДР Кім Чен Ином, яка має пройти в Сінгапурі. З одного боку столу буде сидіти лідер надзвичайно ізольованої країни-одиночки, яка витратила три останні десятиліття на розвиток ядерних боєголовок і балістичних ракет. Кім Чен Ін заявляє, що готовий зробити історичний поворот у економічному розвитку. Але режим кидався такими словами і в минулому, але відмовлявся віддавати зброю, яку вважає гарантією свого виживання. Навпроти за столом буде сидіти президент США, не схожий на будь-кого зі своїх попередників в історії. Він примхливий і зневажає навіть поради своїх же чиновників. Він впевнений у власних інстинктах, зокрема у довершеності власного "мистецтва укладати угоди". І саме цими інстинктами від керується, пише The Guardian.

Непередбачуваність лише за останні тижні стала причиною різких повротів. Трамп пригрозив режиму "спустошенням" в стилі Лівії, якщо Кім не буде домовлятися, скасував зустріч, потім передумав і прийняв "праву руку" північнокорейського диктатора в Білому домі тепліше, ніж будь-кого з союзників США.

За таких умов не існує абсолютних гарантій, що обидва лідери прибудуть в сінгапурський готель Capella точно у призначений час в наступний вівторок. Але підготовчі команди посилено працюють в Сінгарупі над тим, щоб для першої в історії зустрічі лідерів США і КНДР було все необхідне. До того ж, певні кроки на зустріч ще до початку формального діалогу були зроблені. Північна Корея припинила ядерні випробування і запуски ракет дальньої дії. Вона також демонстувала ядерний полігон, хоча важливість його під питанням.

Зі свого боку Трамп обдарував режим більшою повагою і визнанням США, ніж він будь-коли мав за всі 70 років свого існування. Він прийняв у себе північнокорейського дипломата і за день відмовився від усіх американських позицій на переговорах. Трамп погодився з наполяганнями КНДР, що майбутня денуклеризація не буде одномоментним процесом, як хотіли американські чиновники, а буде складатися з багатох фаз і великої кількості зустрічей. Також американський президент відмовився від мантри про "максимальний тиск", яким характеризувалася його політика щодо КНДР.

Дорога до порозуміння сторін стане більш крутою 12 червня, коли Трамп і Кім Чен Ин сядуть за стіл. Американський президент хотів зменшити очікування і наголосив, що це буде перша зустріч в форматі "знайомство+". Але якщо цей "плюс" не буде суттєвим кроком на зустріч ядерному роззброєнню, саміт буде вважатися провальним. І щоб добитися потрібних зрушень, Трампу доведеться зробити широкий жест в бік Кім Чен Ина, зокрема гарантувати йому безпеку.

Обидва лідери поїдуть в Сінгапур з певними "картами в руках", які включають швидкі і реалістичні поступки. Великим питанням наступного тижня стане те, які саме карти будуть розіграні і з якими наслідками. Як мінімум, від Кім Чен Ина будуть чекати формалізації нинішньої зупинки ядерних і ракетних випробувань. Він може піти далі, оголосивши про замороження існуючого арсеналу чи процесів зі збагачення урану. Його найбільшим козирем буде заява про плани демонтувати всю ядерну програму. І тут "диявол буде ховатися в деталях", оскільки не відомо, наскільки точно буде визначена денуклеризація і чи буде Кім Чен Ин виконувати певний графік цього процесу.

У Трампа є багато способів відповісти на це. Один з варіантів - це так звані "негативні гарантії безпеки", які передбачають, що США пообіцяють не атакувати КНДР. Президент США також говорив про готовність почати роботу над формальною мирною угодою, яка завершить корейський конфлікт, поставлений на паузу перемир'ям у 1953 році. Також США можуть відкрити відділ зв'язку в Пхеньяні і дозволити північним корейцям відкрити такий же у Вашингтоні. Це стане кроком до взаємного визнання. Серед інших "карт" Трампа буде демонстрація гнучкості і чутливості. Зокрема, він може скоротити спільні військові навчання з Південною Кореєю і зменшити застосування того, що Пхеньян називає "ядерними і стратегічними активами", тобто літаків F-22 і бомбардувальників B1-B. Це, звісно, стривожить Сеул і Токіо.

Повний демонтаж арсеналу КНДР, знищення всіх ракет і потужностей для збагачення ядерних матеріалів, найвірогідніше, займе десятиліття. Водночас від Пхеньяна бдуть чекати приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і угоди про Всеосяжну заборону ядерних випробувань, що стане основою його без'ядерного статусу. Водночас, скасування санкцій повинно відбуватися поступово і синхронно з процесом нормалізації дипломатичних відносин. Всі ці цілі будуть виходити за рамки зустрічі в Сінгапурі. Наступного тижня варто чекати лише ознак того, що процес почав рухатися у правильному напряму і що Кім Чен Ин дійсно серйозно готовий відмовитися від ядерного арсеналу.

Дата і місце зустрічі Дональда Трампа і Кім Чен Ина були узгоджені під час візиту держсекретаря США Майка Помпео до КНДР 9 травня. Однак незабаром Пхеньян побачив у здійснюваних США і Південною Кореєю військових маневрах "репетицію сценарію вторгнення в Північну Корею" і скасував заплановану раніше на 16 травня зустріч лідерів КНДР і Південної Кореї, а також заявив про загрозу зриву зустрічі Трампа з Кім Чен Ином.

24 травня Дональд Трамп скасував зустріч з главою КНДР через "ворожі висловлювання" останнього. За словами Держсекретаря США Майка Помпео, Пхеньян протягом декількох днів ігнорував запити Вашингтона щодо підтвердження зустрічі в Сінгапурі. Проте пізніше Кім Чен Ин заявив про твердий намір зустрітися з Трампом. Своєю чергою в Білому Домі повідомили про відновлення переговорів і 27 травня до столиці КНДР прибула група високопоставлених американських дипломатівдля підготовки саміту.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі