Звістка про зречення Папи римського Бенедикта XVI від престолу стала головною новиною дня у всьому світі і викликала неоднозначну оцінку серед світових лідерів та представників релігійних організацій.
"Безумовно, у вас зараз багато питань, але нам потрібно кілька днів, щоб зрозуміти, як і що робити далі. Це оголошення - великий сюрприз для всіх нас", - сказав прес–секретар Ватикану Федеріко Ломбарді.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель завила, що рішення понтифіка було важким і викликає у неї "глибоку повагу". Прес–секретар німецького уряду Штеффен Зайберт, у свою чергу, назвав швидкий відхід понтифіка "хвилюючою звісткою".
Президент Франції Франсуа Олланд також назвав рішення Бенедикта XVI таким, що заслуговує на повагу. "У мене немає особливих коментарів щодо цього рішення, яке є найвищою мірою гідним поваги", - сказав Олланд, додавши, що "Республіка вітає Папу, який приймає таке рішення".
Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон подякував Бенедикту XVI за його зусилля щодо зміцнення зв'язків Британії і Святого Престолу і побажав йому всього найкращого після відставки. "Його візит до Британії в 2010 році пройшов з великою любов'ю і повагою. Для мільйонів він став духовним лідером, якого не вистачатиме", - сказав Кемерон.
Свою реакцію на відставку Папи висловили також глава британських католиків архієпископ Вестмінстерський Вінсент Ніколс і новий духовний лідер Англіканської церкви архієпископ Кентерберійський Джастін Уелбі.
"Сьогоднішнє оголошення Папи Бенедикта шокувало всіх. Але я думаю, це рішення, яке вимагало великої сміливості, що говорить про твердість його думок і дій", - йдеться в заяві архієпископа Вестмінстерського.
Джастін Уелбі, від імені представників інших християнських церков, висловив упевненість, що вони всі разом "дякують сьогодні Господу за ту роботу і те натхнення, яке подарував Папа Бенедикт".
Президент Італії Джорджо Наполітано зазначив, що рішення Папи відректися від Апостольського престолу є жестом незвичайної мужності і відповідальності.
У свою чергу прем'єр-міністр Італії Маріо Монті заявив, що був "дуже вражений" новиною про зречення Бенедикта XVI, а лідер Демократичної партії Італії П'єр Луїджі Берсані назвав рішення понтифіка історичним і важливим жестом для майбутнього.
Протестантський єпископ Костянтин Бендас сказав, що рішення Папи піти свідчить про здорову обстановку у Ватикані.
"Рішення Бенедикта XVI піти на спокій у зв'язку зі станом здоров'я говорить про істинно пастирську позицію самого папи римського і ту здорову обстановку, що склалася у Ватикані, коли людина не тримається за місце, а дбає про те, щоб служіння Церкві було максимально ефективним, незалежно від особистості", - підкреслив Бендас.
У Російській православній церкви рішення Бенедикта XVI піти на спокій оцінили як "акт особистої мужності і смиренності", заявив голова Відділу церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Іларіон (Алфеєв).
"Інформація про відхід на спокій Папи Бенедикта XVI виявилася несподіваною навіть для його найближчих сподвижників. Кардинал Содано назвав її "громом серед ясного неба". Дійсно, подібних прецедентів у новітній історії римсько-католицької Церкви не було", - зазначив митрополит.
- Ім'я нового папи римського стане відомо до 31 березня
Нагадаємо, під час консисторії з канонізації мучеників Отранто 11 лютого Папа римський Бенедикт XVI оголосив про рішення покинути свій пост 28 лютого.
"Неодноразово випробувавши свою совість перед Богом, я прийшов до впевненості, що моїх сил, через похилий вік, більше не достатньо для належного виконання служіння Святому Петру", - заявив 85-річний понтифік.
За його словами, він вирішив відмовитися від понтифікату для блага церкви". Папа вказав також, що приймає рішення абсолютно вільно, усвідомлюючи всю його серйозність і "велике значення для життя Церкви".
З історії папства відомо, що востаннє понтифік оголошував про свою добровільне зречення майже 600 років тому: у 1415 році подібним чином вчинив Григорій XII.
Ватикан повідомив, що вибори нового голови римсько-католицької церкви пройдуть до кінця березня нинішнього року. Очевидного фаворита на посаду наступника Бенедикта XVI поки виділити важко, але у букмекерів, фаворитом вважається кардинал з Гани Пітер Тарксон: ставки на нього приймаються з коефіцієнтом 9 до 4.
Бенедикт XVI: довідка
Йозеф Алоіз Ратцінгер (ім'я понтифіка у світі) народився у Німеччині в 1927 році. В юності деякий час був членом фашистської організації "Гітлерюгенд". У 1944 році був призваний в армію піхотинцем і направлений на навчання, в 1945 році дезертирував з вермахту при наближенні армії союзників.
Протягом 24 років кардинал Ратцінгер очолював Конгрегацію доктрини віри, яка в Середньовіччі іменувалася Святою Інквізицією. Послідовно виступає проти абортів і висвячування в сан жінок, а гомосексуалізм вважає гріхом.
Католицьку церкву Ратцінгер очолив у 2005 році у віці 78 років, ставши 265-м Папою римським за рахунком і одним з найстарших за віком.
У церковних колах Бенедикт XVI користується репутацією інтелектуала і "обережного реаліста".
Володіє десятьма мовами і грає на піаніно. Його улюблений композитор - Бетховен.
Наприкінці минулого року Бенедикт XVI почав користуватися сайтом мікроблогів Twitter і з тих пір розсилав там свої послання восьми мовами !zn
Читайте також:
Папа римський Бенедикт XVI відрікся від престолу (ВІДЕО)
Папа римський оскаржив канонічну дату народження Ісуса Христа
Папа призначив нових кардиналів. Жоден з них не представляє Європу
Ватикан звинуватили в таємному придбанні нерухомості на гроші Муссоліні