Вісімдесят чотири роки тому спалах масового насильства проти євреїв у Німеччині та Австрії ознаменував серйозну ескалацію переслідувань з боку нацистів. Тисячі єврейських підприємств, будинків і синагог були атаковані, вбито майже 100 євреїв. Близько 30 тисяч чоловіків-євреїв відправили до концентраційних таборів, пише BBC.
А тепер з’явилися нові фотографії листопадового погрому 1938 року – або Кришталевої ночі, Ночі битого скла.
Знімки зробили двоє нацистських фотографів в німецькому місті Нюрнберг і сусідньому місті Фюрт.
Ці фотографи були невід’ємною частиною дійства, переконаний Джонатан Метьюз, керівник фотоархіву Яд Вашем, ізраїльського меморіального центру, який і опублікував фотографії.
Альбом передала Яд Вашем сім'я єврея, американського солдата, який служив у Німеччині під час Другої світової війни. За даними меморіального центру, він ніколи не розповідав про пережите під час війни. Коли його онука Елішева Авіталь відкрила альбом, вона відчула, ніби «в її руках – випалена діра».
Погроми 9 і 10 листопада 1938 року часто вважають відправною точкою Голокосту, під час якого нацистська Німеччина вбила шість мільйонів євреїв.
Пан Меттьюз сказав, що фотографії показують, що насильство було організоване державою, а не було «спонтанною подією розлюченої громадськості», як припускав офіційний наратив того часу.