Наполеон радив своїм полководцям: ніколи не заважайте конкуренту, коли він робить помилку. Деякі американські аналітики запропонували б подібну пораду для США у відносинах із Китаєм, спостерігаючи за жорстким регулюванням технологічного сектору з боку китайського президента Сі Цзіньпіна. Протягом останнього року лідер Китаю провів «чистку» інтернет-підприємців, чиї компанії були лідерами світу технологій. Питання, яке спантеличує американських аналітиків, полягає в тому, чи завдасть агресивна політика Сі Цзіньпіна шкоди технологічному сектору або ж китайська економіка настільки сильна та динамічна, що може поглинути помилки влади і продовжити свій розвиток, пише The Washington Post.
Економічна сила або слабкість Китаю будуть вимальовуватися, коли президент США Джо Байден спілкуватиметься з Сі Цзіньпіном під час віртуального саміту.
Наразі зростання Китаю дещо сповільнюється. Але минулий досвід показує, що було б помилкою робити ставку на неспроможність Китаю вирішувати проблеми.
«Я не думаю, що це зруйнує китайську економіку, але подібна тактика може її сповільнити», - вважає колишній прем’єр-міністр Австралії Кевін Радд.
Високопоставлений американський чиновник пропонує схожу точку зору.
«Сі Цзіньпін йде на неймовірний ризик у своїй економічній чистці. Але він має величезний простір для помилки. Як і США в часи свого розквіту, Китай може поглинути невдачу», - зазначає американський чиновник.
Китайський технологічний сектор перебуває під тиском. Засновника компанії Alibaba Джека Ма змусили «притихнути» рік тому після того, як він наважився критикувати китайську владу. Згодом антимонопольний регулятор наклав на Alibaba штраф у розмірі 2,8 мільярда доларів.
Закордонні інвестори також постраждали від атаки китайської влади проти технологічного сектору.
Акції Alibaba Holding Co. знизилися майже на 41% за останній рік. Китайська компанія Didi Global впала у вартості на 47 відсотків. Ще одна потужна компанія Tencent Holdings впала у вартості приблизно на 40 відсотків.
Тепер «обережність» є лозунгом технологічного сектору Китаю, який колись був таким же вільним і толерантним до ризиків, як Кремнієва долина в США. Оскільки Alibaba була оштрафована, антимонопольні регулятори Пекіна викликали 34 технологічні компанії і вимагали від них дотримання вимог. Десяток компаній оприлюднили заяви з обіцянками реформ.
Іронія в тому, що критика Сі Цзіньпіна проти технологічних компаній схожа на недавні дебати в Сполучених Штатах.
Він стверджує, що Інтернет-бум, створюючи нових мільярдерів, посилює нерівність. Китайський лідер хоче «загального процвітання» і скаржиться, що технологічні компанії розвивають соціальні мережі, ігри та інші тривіальні речі, а не справжню технологічну революцію.
Що робить кампанію реформ Сі Цзіньпіна небезпечною для китайської економіки, то це те, що він нав’язує зміни за допомогою тиску та примусу. Замість незалежних технологічних гігантів, таких як Alibaba і Tencent, він віддає перевагу державним підприємствам або «маленьким гігантам», які визнають владу Комуністичної партії.
Покірні, відповідальні керівники бізнесу можуть грати на користь комуністичної влади, але вони, ймовірно, будуть рідше генерувати проривні ідеї, які можуть реалізувати «китайську мрію Сі Цзіньпіна».
«Люди спостерігають», — каже інвестор Крістофер Шредер, який часто спілкується з молодими китайськими технологічними новаторами.
«Однак багато підприємців, з якими я спілкувався, розуміють занепокоєння уряду», — каже він.
Сі Цзіньпін у своїй промові минулого місяця підкреслив, що хоче зробити Китай незалежним у основних технологіях, таких як напівпровідники, «як можна швидше». Це означає менший акцент на платформах соціальних мереж і цифровій комерції, де китайські технологічні гіганти були фактично найбільш успішними.
«Еліти та технологічні магнати повинні припинити скаржитися і почати дослухатися до влади, інакше вони опиняться на смітнику історії» - саме таке повідомлення несе Сі Цзіньпін, вважають аналітики.
Для Сполучених Штатів є потенційна велика перевага від тиску Сі Цзіньпіна на технологічний сектор. Багато молодих китайських студентів навчаються в західних університетах, зокрема в США, або ж працюють в американських компаніях. Повернення додому до Китаю для них може виглядати не дуже привабливим і, звичайно, менш прибутковим, резюмує видання.
Сполучені Штати критикують Китай за все, що, на думку Вашингтона, не відповідає принципам, які сповідують США. Демократія, більше капіталізму і свободи, припинення державної підтримки промисловості, вільний ринок — усе це успішно функціонує у США, свідчить про правильне влаштування суспільних відносин і має бути впроваджене в КНР. Уявімо, що сила переконання виявилася нездоланною і США досягли бажаного результату. Що буде далі? Читайте статтю Сергія Корсунського «Що зробило США та Китай великими державами і не дозволить Росії стати поруч із ними».