В Організації Об’єднаних Націй повідомили, що дія зернової угоди, яка дозволяє безпечний експорт зерна та добрив з українських портів, наразі обмежена, пише Reuters.
Угода охоплює три порти, але з 29 квітня жодному кораблю не дозволено відвідувати Порт «Південний».
«Організація Об’єднаних Націй і Туреччина тісно співпрацюють з іншими сторонами з метою відновлення повноцінних операцій і усунення всіх перешкод, які заважають операціям і обмежують масштаб Ініціативи», — йдеться в заяві ООН.
У вівторок Україна звинуватила Росію в фактичному виключенні порту Південний з чорноморської угоди. Росія, в свою чергу, скаржиться на неможливість експортувати аміак по трубопроводу в «Південний».
Відповідно до Чорноморської угоди про експорт зерна, Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі, до складу якого входять офіційні особи з України, Росії, Туреччини та ООН, надає дозволи на судна та проводить інспекції суден на в’їзді та на виході.
В Спільному координаційному центрі повідомили, що наразі 54 судна очікують руху в українські порти. З них 11 заявок надіслано в СКЦ для реєстрації.
У четвер СКЦ не зареєстрував жодного нового судна, однак в ООН повідомили, що в п'ятницю були погоджені два кораблі. Зараз в українських портах завантажуються 13 суден: шість у Чорноморську та сім в Одесі.
Відтак, Росія в черговий раз погрожує непродовженням дії Чорноморської зернової ініціативи. Ті самі погрози вона висловлювала і в березні, однак зрештою погодилась продовжити угоду на 60 днів.
Ще однією вимогою країни-агресорки є підключення російського «Россєльхозбанку» до міжнародної платіжної мережі SWIFT.
Представник Державного департаменту США Метью Міллер заявив журналістам у вівторок, що дії Росії є «явним порушенням зобов’язань» за зерновою угодою і закликав Москву припинити заважати глобальним постачанням продовольства.