Збройні угруповання в Іраку припинили атаки на сили США після прохання Ірану — Reuters

Поділитися
Збройні угруповання в Іраку припинили атаки на сили США після прохання Ірану — Reuters © Getty Images
Це підкреслює вплив Тегерана на бойовиків. 

Візит командувача елітних іранських сил "Кудс" Есмаїла Каані до Багдада призвів до паузи в атаках на сили США з боку пов'язаних із Тегераном угруповань в Іраку. Про це агентству Reuters повідомили іранські та іракські джерела, вказавши на ознаку того, що Іран хоче запобігти ширшому конфлікту.

Каані зустрівся з представниками кількох збройних угруповань в аеропорту Багдада 29 січня, менш ніж через 48 годин після того, як Вашингтон звинуватив ці угруповання у вбивстві трьох американських солдатів у Йорданії.

Каані, чий попередник був ліквідований американським безпілотником біля цього ж аеропорту чотири роки тому, сказав бойовикам, що пролиття крові військових США ризикує викликати жорстку реакцію Вашингтона. Він заявив, що ополченці повинні залягти на дно, щоб уникнути ударів з боку США по їхньому вищому керівництву, руйнування ключової інфраструктури або навіть прямої відплати Ірану, повідомили джерела агентства.

Хоча одна група ополченців спочатку виступила проти, більшість інших погодилися на прохання Каані. Наступного дня підтримуване Іраном угруповання "Катаїб Хезболла" оголосило, що призупиняє атаки.

З 4 лютого не було жодного нападу на американські сили в Іраку і Сирії, порівняно з більш ніж 20 за два тижні до візиту Каані, які були частиною сплеску насильства з боку бойовиків, що виступають проти війни Ізраїлю з ХАМАС у Секторі Гази.

"Без прямого втручання Каані було б неможливо переконати “Катаїб Хезболла” припинити військові операції", - заявив старший командир одного з іракських збройних угруповань, пов'язаних з Іраном.

Візит Каані згадувався в іракських ЗМІ, але про деталі його послання і вплив на зменшення кількості нападів раніше не повідомлялося. Очевидний успіх візиту підкреслює вплив Ірану на іракські збройні угруповання, які то посилюють тиск, то послаблюють напруженість, щоб досягти своєї мети - витіснити американські сили з Іраку.

Уряд у Багдаді, рідкісний союзник як Тегерана, так і Вашингтона, намагається не допустити, щоб країна знову стала полем битви для іноземних держав, і попросив Іран допомогти приборкати угруповання після нападу в Йорданії.

Представник Державного департаменту США, який відмовився коментувати візит Каані до Багдада, сказав, що американська присутність в Іраку перейде до "тривалих двосторонніх відносин у сфері безпеки".

Сполучені Штати стверджують, що Іран має високий рівень контролю над тими, кого вони називають "маріонетками" Тегерана в регіоні. Іран заявляє, що фінансує, консультує і навчає союзників, але вони самостійно приймають рішення про проведення операцій.

Інший американський чиновник визнав роль Ірану в зменшенні кількості нападів на сили США, але сказав, що не ясно, чи довго триватиме затишшя.

Оскільки Іран готувався до відповіді з боку США після інциденту в Йорданії, Каані здійснив візит швидко, побоюючись за свою безпеку.

Удар у 2020 році, в результаті якого Штати ліквідували  колишнього лідера сил “Кудс" Кассема Сулеймані біля аеропорту, стався після нападу, в якому Вашингтон також звинуватив "Катаїб Хезболла", і в якому загинув американський громадянин, що тоді викликало побоювання регіональної війни. Разом із Сулеймані безпілотник убив колишнього лідера "Катаїб Хезболла" Абу Махді аль-Мухандіса. І Тегеран, і Багдад хотіли уникнути подібної ескалації цього разу.

Після затишшя в атаках відновилися переговори про припинення американської присутності в Іраку. Вашингтон не бажає обговорювати зміну своєї військової позиції в умовах атак, побоюючись, що це заохотить Іран.

Наразі Сполучені Штати мають близько 2 500 військовослужбовців в Іраку і 900 в Сирії, які виконують місію з надання консультативної допомоги. Вони є частиною міжнародної коаліції, розгорнутої у 2014 році для боротьби з “Ісламською державою”.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі